Nakon devet dana bespoštedne potrage, napori da se locira dvogodišnja Dana Ilić proširili su se i izvan imanja i sada obuhvaćaju cijelo Banjsko polje, ali i Europu. Ova intenzivirana potraga potaknuta je raspisivanjem žute Interpolove tjeralice za nestalom djevojčicom Srpkinje. Unatoč temeljitom istraživanju područja Banjskog polja, pripadnici snaga reda i dalje su prisutni na mjestu događaja. Kako bi rasvijetlio ovu istragu koja je u tijeku, svoja saznanja donosi umirovljeni inspektor Časlav Ristić iz MUP-a Srbije.
Aktivacija sustava “Nađi me” predstavlja značajnu prekretnicu u Srbiji. Istovremeno je pokrenuta istraga o nestanku djevojke kako bi se utvrdilo je li riječ o izgubljenom djetetu ili kaznenom djelu. Osim toga, izdana je globalna Interpolova tjeralica, označena žutom bojom, koja obvezuje službenike za provođenje zakona u cijelom svijetu da poduzmu mjere. Nadalje, pojavio se video koji je snimio Srbin u Beču u Austriji, a prikazuje dijete koje podsjeća na nestalu djevojčicu u pratnji dviju Rumunjki. Austrijska policija trenutno intenzivno traga za njima.
Unatoč Dankinom nestanku, pristup imanju i dalje je ograničen neovlaštenim osobama. Časlav Ristić, bivši inspektor MUP-a Srbije s velikim istražnim iskustvom, rasvjetljava razloge ove odluke.
Tijekom početne faze, glavni fokus policije bio je locirati nestalo dijete, a glavni prioritet joj je bilo pronaći je bez odlaganja. Međutim, zbog zahtjevne prirode terena, nije bilo moguće pažljivo ispitati svaki centimetar područja u žurbi da se dijete brzo pronađe. Ključno je uzeti u obzir da se pretres proteže dalje od pukog pregleda kuće, jer se radi o velikom otvorenom prostoru gdje identifikacija tragova i dokaza postaje znatno zahtjevnija, objasnio je Ristić.
Prema njegovom objašnjenju za Nova.rs, policijski sustav funkcionira na način da se, ako se ništa ne otkrije, cijeli proces pokreće ispočetka.
Potraga za istim područjem provodi se više puta, što je rutinska praksa kako bi se osiguralo da nijedan trag ne promakne, osobito kada se radi o malom djetetu. No, kada su se policajci uvjerili da malene Danke nema na imanju niti u okolici, fokus su prebacili na drugu vrstu potrage. Ova konkretna pretraga imala je za cilj otkriti sve potencijalne dokaze koji bi mogli potvrditi ili otkloniti mogućnost počinjenja kaznenog djela u objektu. Ovaj zadatak je i zahtjevan i iscrpljujući, jer službenici moraju pažljivo ispitati i najsitnije detalje. Postoje dvije vrste dokaza: tipični i netipični. Atipični dokazi se odnose na stvari koje ne bi smjele biti prisutne, ali povremeno igraju presudnu ulogu u rješavanju slučajeva”, objašnjava bivši inspektor beogradske policije.
Imanje obitelji Dragomirović, gdje je Danka posljednji put viđena, podvrgnuto je detaljnom pretresu policije. Mukotrpno su pročešljali svaki sloj, pedantno pregledavajući bale sijena, grane i razne predmete razbacane po dvorištu. Njihov je cilj bio otkriti sve potencijalne dokaze koji su možda bili skriveni ispod ovih predmeta. Osim toga, bili su zainteresirani za pronalaženje bioloških tragova koji bi mogli pružiti dragocjene uvide u osobe prisutne na posjedu tijekom ključnog dana.
Prema riječima Ristića, policija je morala ograditi područje zbog dobronamjerne, ali potencijalno štetne pomoći brojnih građana. Iako njihova spremnost da pomognu označava solidarnost, postoji rizik da nenamjerno unište dokaze ili za sobom ostave biološke tragove, ugrozivši tako integritet mjesta zločina. Potraga za ključnim tragovima i potencijalnim oružjem zahtijeva temeljito ispitivanje svakog mogućeg predmeta, od pijuka da se otkriju bilo kakvi znakovi zasjede do konvencionalnijih i nekonvencionalnijih tragova.
“U istrazi pucnjave koju smo proveli u Beogradu, otkrili smo desetak čahura i intrigantnu polovicu gumba na mjestu zločina. Iako su čahure očekivane u ovakvim slučajevima, prisutnost slomljenog gumba privukla nam je pozornost. Preko marljivog detektiva radu uspjeli smo identificirati osumnjičenika koji je prilikom pretrage stana imao kaput kojemu je nedostajalo dugme koje je odgovaralo onoj polovici pronađenoj na mjestu događaja.Otkriveno je da je žrtva prilikom incidenta zgrabila kaput osumnjičenika i zakopčala dugme Suočen s ovim uvjerljivim dokazima, osumnjičenik je priznao zločin i surađivao s policijom u lociranju upotrijebljenog oružja”, objašnjava Časlav Ristić, umirovljeni inspektor beogradske policije.