Kako bi srpski turisti putovali u Grčku automobilom, neophodno je da posjeduju važeću putovnicu, vozačku dozvolu, prometnu dozvolu i zeleni karton.

Prema informacijama o Grčkoj, kada putujete u Grčku, važno je osigurati da vaša putovnica ostane važeća najmanje tri mjeseca nakon planiranog datuma povratka. Uz to, trebali biste ponijeti određene dokumente poput europskog obrasca za prijavu prometne nesreće, međunarodne ovlasti ili žute karte ako vozilo nije registrirano na vaše ime.


Kada vozite automobil, neophodno je posjedovati određene stvari radi sigurnosti i usklađenosti sa zakonom. To uključuje aparat za gašenje požara, s minimalnim zahtjevom za S 2 aparatom težine 2 kg. Osim toga, neophodno je imati zdravstveno putno osiguranje koje pokriva vrijeme vašeg boravka u inozemstvu. Nadalje, preporučljivo je ponijeti rezervne naočale u slučaju da se na vašoj fotografiji iz vozačke dozvole vidi da nosite naočale. Neposjedovanje PP uređaja u Grčkoj može rezultirati kaznom od 80 eura ako vas zaustavi policija.

Oni koji posjeduju ispitnu vozačku dozvolu B kategorije iz Republike Srbije moraju znati da se ona ne priznaje kao važeća u Sjevernoj Makedoniji ili Grčkoj.

Kako bi spriječili bilo kakve nepovoljne susrete na granici, turistima se savjetuje da još jednom provjere svoje dokumente prije polaska na put, ističe se u obavijesti objavljenoj na Instagram stranici Grčkainfo.

Prije polaska na putovanje ključno je provjeriti rok valjanosti vaše vozačke dozvole. Nedavno smo se susreli sa situacijom da je jedna obitelj odbijena na granici jer im je istekla vozačka dozvola. Iako su do Platamona mogli stići autobusom, to je za njih nedvojbeno bilo izazovno iskustvo. Stoga se preporuča da provjerite valjanost svoje vozačke dozvole, zelene karte i putovnice kako biste osigurali neometano putovanje. Želimo vam ugodno putovanje, stoji u službenom priopćenju.

Kako biste izbjegli bilo kakve neugodnosti, preporučljivo je provjeriti valjanost putovnice prije polaska na putovanje, budući da je odgovornost za osiguranje valjanosti osobnih dokumenata na njihovim vlasnicima.

Početna točka navedena u odjeljku općih preporuka na službenoj web stranici Ministarstva vanjskih poslova Republike Srbije je provjera valjanosti vaše putovnice prije polaska na putovanje. Nadalje je naglašeno da putovnica treba ostati važeća minimalno tri mjeseca nakon planiranog datuma odlaska iz zemalja Schengena, a mora biti izdana u posljednjem desetljeću.

Kao rezultat zanemarenih kazni za parkiranje, odbijaju ih na granici.

Vozači često dožive neugodno iznenađenje kada im se na granici javi da je u sustavu postavljena blokada zbog neplaćenih kazni. U takvim slučajevima ne mogu dobiti registracijsku naljepnicu ili se čak vratiti s granice ako postoji nepodmireni nalog za neplaćenu kaznu.

Neplaćene kazne od nekoliko tisuća dinara rezultirale su nesretnim vraćanjem cijelih obitelji u automobilima s graničnih prijelaza, što ilustrira kako do ovakvih situacija može doći.

Neugodnost prije svega proizlazi iz činjenice da prometna policija i “Parking servis” kazne ispisuju samo na licu mjesta, a ako to ne učine, prekršajnu opomenu šalju na adresu prijavljenog vlasniku automobila.


Nakon slanja obavijesti, prekršajni nalog stupa na snagu u roku od 15 dana, neovisno o tome jeste li primili obavijest u svoj poštanski sandučić ili ne. Nakon toga slijedi rok od osam dana za plaćanje polovice kazne, no nerijetko i tu priliku propuste oni koji ne primijete obavijest.

Kako bi spriječili bilo kakve neugodnosti, preporuča se pojedincima da provjere nalazi li se njihovo ime na stranicama Ministarstva pravosuđa u odjeljku „Upisnik nepodmirenih novčanih i drugih novčanih obveza“.

Kako bi bili sigurni da je vozač upoznat sa svim neobjavljenim kaznama, može posjetiti Kazneni sud u Beogradu i zatražiti opsežnu listu slučajeva povezanih s njihovim imenom. Ove podatke mogu dobiti predočenjem osobne iskaznice na službenoj pisarnici. Vrijedi napomenuti da Prekršajni sud u Beogradu trenutno vodi velik broj predmeta koji se odnose na prometne prekršaje, a broji se u tisućama.

Ads