Moramo reći da je, kako su pisali mediji, Viši sud u Zaječaru konačno potvrdio optužnicu protiv prvooptuženih Dejana Dragijevića i Srđana Jankovića, jer znamo da su oni od početka smatrani optuženima za ubistvo od pre dve godine.
– Stara Danka Ilić. Za više informacija pogledajte tekst ispod:
Glavobolja koja potječe iz vratne kralježnice
Cervikogene glavobolje uzrokovane su različitim problemima povezanim s gornjim dijelom vratne kralježnice, uključujući degeneraciju ili prolaps diska, osteoartritis kralježničnog zgloba, ograničen raspon pokreta u fasetnim zglobovima, zategnute mišiće u okcipitalnom području vrata, ozljedu trzaja ili držanje nije dobro.
Tipično, cervikogene glavobolje su jednostrane, počinju s jedne strane vrata i potiljka i migriraju prema naprijed; međutim, mogu se pojaviti i obostrani bolovi u glavi i vratu. Često, bol u vratu prethodi ili se javlja u isto vrijeme kao i bol u glavi, a može se pogoršati specifičnim pokretima vrata ili boravkom u određenim položajima dulje vrijeme.
Ova vrsta glavobolje je najčešća kod ljudi koji dugo stoje ili sjede u nepravilnom položaju. Uobičajena zanimanja koja su pogođena uključuju profesionalne vozače, stolare, frizere, kozmetičare, automehaničare, lakirere itd., posebice one koji rade na uredskim poslovima, administrativnim poslovima, blagajnicima i sličnim poslovima.
Simptomi povezani s cervikogenim glavoboljama:
Nelagoda u zatiljku i jednoj strani vrata, stezanje u vratu, bolovi u području oko očiju, bolovi koji se pojačavaju pri kašljanju te bolovi koji su izraženiji u pojedinim dijelovima glave.
Glava je izravno povezana s gornjim vratnim kralješcima (C1-C3) preko trigeminocervikalne jezgre. Ukratko, ovo područje gornjeg dijela vratne kralježnice je mjesto gdje se osjetilna vlakna petog kranijalnog živca spajaju s vlaknima C1-C3 korijena živaca. Ova povezanost objašnjava mogućnost pojave boli u gotovo cijeloj glavi zbog disfunkcije gornjeg dijela vratne kralježnice.
Bolesti koje utječu na funkciju gornjeg dijela vratne kralježnice često su uzrokovane lošim držanjem. Kada se glava previše naginje prema naprijed (protrahira), to uzrokuje skraćivanje mišića ispod zatiljka (subokcipitalni mišići). Ovi mišići povezuju okcipitalni dio glave s prva dva kralješka vrata (atlas i axis). Kada se ti mišići skrate, njihova opskrba kisikom je smanjena, što dovodi do razvoja upale (trigger point) i povećanog stresa na gornjim vratnim zglobovima.