U razdoblju od četiri desetljeća Josip Broz Tito obnašao je dužnost doživotnog predsjednika Jugoslavije. Nakon njegove smrti, brojni su ga pojedinci etiketirali kao diktatora i uspoređivali s Moamerom Gadafijem, bivšim predsjednikom Libije. Unatoč tome, postoji još jedna frakcija ljudi koja ga i sada idolizira. Danas ćemo se pozabaviti manje poznatim aspektima njegova osobnog života.
Josip Broz Tito, vođen dubokom naklonošću prema ženama, četiri je puta sklopio brak dok je istodobno njegovao veze s jednakim brojem ljubavnica.
Josip Broz Tito, zanosni vođa Jugoslavije i komunističke partije, obnašao je cijenjene položaje i predsjednika i vođe. Poznat po svojoj magnetskoj osobnosti, Tito je posjedovao izvanredan talent da bez napora očara žene i imao je slobodu mijenjati družice prema vlastitom nahođenju.
Prije braka s Jovankom, Tito je tijekom života imao više žena. Začudo, prvi je put u brak stupio s 14 godina.
Prva Titova supruga bila je Ruskinja Pelagia Belorusova. Vjenčali su se vjerskim i građanskim obredom u lipnju 1919. godine. Tito se u dobi od 26 godina oženio Pelagijom kada je ona imala samo 14 godina.
Nakon što ga je uspješno spasila iz kandži Kolčakovih kontrarevolucionara, otkrila ga je u zatočeništvu kao ratnog zarobljenika.
Nažalost, Tito i Pelagija su nedugo nakon njegova dolaska doživjeli slomljeno srce gubitka svog prvorođenog djeteta, nakon čega je uslijedilo prerano odlazak još dvoje djece u djetinjstvu. Usprkos svim izgledima, njihovo četvrto dijete prkosilo je sudbini i preživjelo. Godine 1928. Tito se suočio s uhićenjem zbog optužbi za širenje komunističke propagande, što je nagnalo Pelagiju da donese odluku da se vrati u Rusiju s njihovim sinom. Po konačnom puštanju na slobodu, Tito je gajio kiv prema Pelagiji jer je njihovog sina Žarka smjestila u sirotište. Njihov razvod formalno je zaključen u travnju 1936.
Jedna druga žena suočena je s optužbama za špijunažu.
U mjesecu listopadu 1936. Tito se našao u drugom braku s Lucijom Bauer, koja je također bila poznata kao Anna Koenin, dok su boravili u Moskvi.
Nakon Hitlerova dolaska na vlast, supruga ove osobe, istaknutog člana njemačke komunističke partije, uhićena je i osuđena na 15 godina zatvora. Kako bi joj olakšali odlazak iz zemlje, organizacija International Red Aid organizirala je njezino preseljenje u Moskvu, gdje je preuzela pseudonim Lucija Bauer.
Bila je 1936. godina kada su Tito i Lucija sklopili svetu bračnu zajednicu. Tito je tada imao zrele 44 godine, dok je mlada Lucija navodno imala 22. Nedugo nakon njihova vjenčanja Tito se bez službenog dopuštenja odvažio u Jugoslaviju kako bi se zaposlio. Unatoč fizičkoj razdvojenosti, izlijevao je svoju nepokolebljivu ljubav prema Luciji kroz dirljiva pisma, potvrđujući je kao jedinu i istinsku ljubav svog postojanja.
Nakon što ju je Staljinova tajna policija optužila za špijunažu za Njemačku, Luciju je 1937. godine doživjela tragična sudbina kada je pogubljena u zatvoru u Moskvi.
Osim nevjere trećem partneru, Titova nevjera zahvatila je i njegovu tajnicu. Titova naklonost tada se okrenula prema Herti Has, bogatoj Slovenki židovskog podrijetla koja je slučajno bila 22 godine mlađa od njega. O bračnom statusu Tita i Herte biografi još nisu došli do jednoglasnog zaključka.
Tijekom školovanja na Filozofskom fakultetu u Beogradu, Davorjanka Paunović, rođena Požarevljanka 1921. godine, zbližila se s Jovom Kapičićem, Crnogorcem koji će kasnije steći status narodnog heroja i preuzeti čelnu ulogu na Golom otoku. Obje osobe bile su aktivno uključene u Komunističku partiju i njihovi vršnjaci su ih smatrali najistaknutijim parom unutar akademske zajednice.
U ožujku 1941. Davorjanka je od Partije dobila zadatak da prati Josipa Broza Tita na put u Zagreb, nakon što je bila u vezi osamnaest mjeseci. Zbog osjetljive prirode situacije bilo joj je zabranjeno otkriti bilo kakve detalje o svom putovanju svom partneru Joviju. Sve što je mogla reći s njim bilo je da će otići, što je dovelo do rastanka u suzama.
Početkom siječnja 1942. godine, kada je počeo rat, sudbina se umiješala i ponovno spojila dvoje ljubavnika. Jovo Kapičić, komesar Lovćenskog odreda, našao se usred podnošenja izvještaja o njihovom nedavnom porazu vrhovnom zapovjedniku Titu. U sudbonosnom trenutku, kad su se naglo otvorila vrata Titova ureda, Jovo ga prvi put ugleda… a pored njega u sobu uđe Davorjanka.
Unatoč neizmjernoj sreći što je preživjela i što je prisutna u Vrhovnom štabu, bio je prisiljen brzo se vratiti u svoju jedinicu nakon što je obavijestio Tita. Posljednji put su se vidjeli u Foči, prije puna dva mjeseca…
U sumrak mu je zakazala randevu na mostu u Foči. Po dolasku, dala mu je pedantno upakiran asortiman darova sadržanih u rupčiću – svežanj cigareta, upaljač, sapun, češalj i još jedan rupčić. Nježno su se zagrlili, uživajući u značaju susreta. Ubrzo nakon toga Kapičić se, svega nekoliko dana kasnije, ponovo našao u Foči.
Dok sam šetao užurbanom, uskom ulicom živahnog grada, pozornost mi je zaokupio brzi prolaz dvojice jahača. Odjednom, nakon što su prevalili udaljenost od otprilike pedeset metara, naglo su se zaustavili. Na moje iznenađenje, jedan od jahača krenuo je prema nama. Tada sam ga prepoznao – Tita. Pitao me gdje sam i zašto nisam odgovorio. Kad sam se počeo ispričavati, pogled mi je skrenuo na drugog konjanika. U tom trenutku sve je postalo kristalno jasno. Stajala je Davorijanka, fiksirana na mene… Ova živopisna sjećanja brižljivo je dokumentirala Tamara Nikčević u svojoj znamenitoj knjizi Goli otoci Jove Kapičića.
Jovanka Budisavljević, hrabra mlada partizanka koja se istakla u ratu i imala cijenjeni čin majora, tijekom desanta na Drvar susrela je Tita, koji je od nje bio stariji 32 godine. Impresioniran njezinim sposobnostima, Tito ju je pozvao da mu se pridruži u njegovoj rezidenciji i preuzme ulogu domaćice.
Više je izvora sugeriralo da je Jovanka bila strateški pozicionirana unutar Titova političkog kruga kako bi ublažila njegovu naizgled neutaživu želju za ženama. Prema nekim pričama, Jovanku je u Titov najuži krug doveo Ivo Krajačić Stevo, šef komunističke tajne policije OZNA.
Nada Budisavljević, Jovankina sestra, dosljedno je tvrdila da između Jovanke i Tita postoji duboka ljubav i međusobno poštovanje.
Tokom gostovanja u emisiji RTS-a, ispričala je posleratno vreme kada je sa sestrom Zorom boravila u sirotištu. No, sve se promijenilo kada ih je pronašla i dovela Jovanka, koja je radila u Titovoj rezidenciji u Užičkoj ulici. Unatoč ovakvom raspletu događaja, vijest o skorom vjenčanju isprva ih nije razveselila.
Tijekom posljednjih godina Titova života 1978., britanski veleposlanik otkrio je i brzo izvijestio London da je Tito potpuno izoliran. Bio je odvojen od supruge i bliskih suradnika, a neće proći mnogo vremena dok će Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija, koju je on utemeljio, krenuti u raspad.