Čovjek mora redovito čistiti svoje tijelo prirodnim putem. Dr sci. med. Nenad Dikić, veliki autoritet u oblasti sportske medicine i profesor fiziologije na Fakultetu medicinskih nauka u Kragujevcu, održao je predavanje na kojem je ukratko elaborirao zablude o detoksikaciji. Na internetu ima mnogo preporuka; s njima treba biti oprezan.
Iako je istina da su plodovi korisni u mnogim aspektima i uvelike pridonose općem zdravstvenom stanju, ovo gledište je pomalo prenaglašeno.
Znamo da programi detoksikacije djeluju i na druge načine osim samo na smanjenje ukupne razine toksičnosti. Jednostavan primjer poboljšane učinkovitosti je da se često ljudi, kada se počnu zdravije hraniti, osjećaju umorno prvih nekoliko dana ili čak tjedana.
Detoksikaciju nikada ne treba smatrati jednokratnim naporom. To treba prihvatiti kao kontinuiranu, sustavnu praksu. Prekomjerno nakupljanje toksičnih tvari dovodi do neizbježnih neravnoteža, pa je stoga vrlo bitno otkriti temeljne razloge takvih poremećaja, osobito kada proizlaze iz nepažljive prehrane. Nesavršena probava hrane stvara pogodno okruženje za razvoj mikroorganizama, uključujući bakterije i gljivice, u nehigijenskim uvjetima.
dr. Čubrilo naglašava da nije dovoljno razviti lijekove; fokus treba biti na stvaranju uvjeta koji neće dopustiti brzu replikaciju ovih mikroorganizama. Osobe s masnom jetrom sigurno bi imale povećanu razinu inzulina budući da je nakupljanje masti u jetri popraćeno potrebom za inzulinom.
Treba imati na umu da hrana nije izvor kolesterola, no riskira se preopterećenje crijeva, redovita konzumacija ćevapa i hamburgera, povećanje količine inzulina koji, pak, potiče sintezu kolesterola u jetri.
Donekle je tipično da ako je inzulin visok, kolesterol bi također bio veći. Barem osobno, ne smatram da je razina kolesterola 6 smak svijeta. Umjesto toga, preporučujem da ne idete prema navikama koje će ga izgraditi. Moguće je poboljšati vlastitu prehranu dodavanjem antioksidansa u obroke. Da biste dobili ove korisne elemente, preporuča se jesti voće i povrće u malim količinama, uglavnom oko 50-100 grama.
Samo polako integrirajte ove izvore hranjivih antioksidansa u svoj dnevni plan obroka. Prirodni šareni i atraktivni proizvodi biljnog podrijetla imaju iznimnu učinkovitost u smanjenju kolesterola.
Kako bi se uspostavila odgovarajuća ravnoteža i održalo zdravlje nacije, postavljene su stroge smjernice u vezi s izborom kako bi se izbjeglo preopterećenje šećerom i tako zaštitila našu gušteraču od previše masti. Hrani dodajemo neke ukusne arome, pri čemu jako pazimo na količinu dodatne masnoće.
O našim žučnim kanalima brinemo se i biljnim dodacima u jelima, a ponekad i uživanjem u osvježavajućoj limunadi od đumbira. Jeste li razmišljali o prednostima sokova za detoksikaciju? Riječ je o posebno pripremljenim napitcima koji se miješaju, ekstrahiraju i pročišćavaju tijekom razrade, no posljedice na njihov organizam još uvijek su zagonetka za one koji ih piju.
Važno je razumjeti da ovi sokovi izrazito podižu razinu inzulina. To je slično onome što je viđeno u testu opterećenja glukozom. Što je viši inzulin, to je teže razgraditi masnoću, zbog čega jetra proizvodi kolesterol i pohranjuje prekomjernu masnoću. Stoga se za takve sokove preporučuje umjerenost jer se ne preporučuje prekomjerna konzumacija. Zato ne preporučam sokove osim ako sadrže vlakna i sjemenke kako bi malo smanjili opterećenje gušterače.