Protesti i blokade širom Srbije povodom tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu

Uvod

U proteklim danima Srbija je svedočila snažnim talasima nezadovoljstva i solidarnosti građana, a povod za to bio je tragičan događaj koji se desio na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je usled pada nadstrešnice život izgubilo 16 ljudi. Ovaj nesrećni incident izazvao je burne reakcije javnosti, naročito među studentima i srednjoškolcima, koji su odlučili da svoje nezadovoljstvo iskažu organizovanjem protesta, blokada i simboličnih skupova širom zemlje.

Posebno se istakla aktivnost studenata koji već duže vreme održavaju blokade fakulteta, ali i srednjoškolaca, poput učenika obrenovačke gimnazije, koji su prepoznali važnost reagovanja na ovaj tragični događaj. Uz brojne akcije koje su sprovedene, među kojima su i minut tišine i blokade saobraćajnica, jasno se vidi da mladi žele da pošalju snažnu poruku – da odgovorni za tragediju moraju snositi posledice i da se ovakve stvari ne smeju ponavljati.

Razrada

Poziv na protest u Obrenovcu

Jedna od značajnijih inicijativa u prethodnim danima potekla je od učenika Gimnazije u Obrenovcu, koja je među prvim obrazovnim institucijama u zemlji donela odluku o potpunoj obustavi rada. Njihova odlučnost, hrabrost i spremnost da istupe javno inspirisali su mnoge.

Studenti, koji su već uveliko uključeni u blokade širom Srbije, preneli su poziv obrenovačkih gimnazijalaca putem Instagrama, naglašavajući značaj zajedništva i podrške. U pozivu se posebno ističe da će se protest održati 23. marta u 15 časova na Trgu Zorana Đinđića u Obrenovcu, gde će prisutnima govoriti sami učenici. Nakon obraćanja, predviđena je još jedna važna akcija – tročasovna blokada uključenja na auto-put Miloš Veliki, uz dodatnu blokadu magistralnog puta ka Beogradu. Blokada će trajati od 17 do 20 časova.

Studenti su istakli koliko je važno da se ovoj inicijativi pridruži što veći broj ljudi, a posebno su apelovali da se ne dozvoli da najmlađi, srednjoškolci, budu prepušteni da sami redare i održavaju protest. Solidarnost i odgovornost starijih prema mlađima u ovim situacijama posebno su naglašene.

Takođe, Obrenovac se u prethodnom periodu pokazao kao opština sa vrlo aktivnim građanima, koji su među prvima izašli na ulice. Posebno se pamti situacija kada su građani gađali jajima predsednika opštine i još nekoliko funkcionera, jasno pokazujući svoj revolt prema lokalnim vlastima.

Tišina u znak poštovanja prema žrtvama

Paralelno sa blokadama, širom Srbije organizovane su i simbolične akcije koje su imale cilj da na dostojanstven način oda počast poginulima u nesreći na železničkoj stanici. Na različitim lokacijama u više gradova održano je 16 minuta tišine za 16 izgubljenih života.

Ovi tihi skupovi organizovani su u:

  • Beogradu – na više punktova, uključujući Bulevar Kralja Aleksandra, ugao ulica Veljka Dugoševića i Zvezdarskih jelki, kao i kod Kalenić pijace,

  • Novom Sadu – u blizini mesta tragedije,

  • Nišu – ispred Vojne bolnice.

Ova jednostavna, ali snažna poruka, svedoči o solidarnosti i poštovanju prema žrtvama, ali i o dubokom osećaju gubitka koji je pogodio celu naciju.

Incidenti na Zvezdari

Nažalost, i pored mirnog karaktera protesta, pojedine situacije nisu protekle bez napetosti. Na Zvezdari, u Beogradu, došlo je do tenzija, iako nasilje i fizički kontakti nisu zabeleženi. Naime, baš na mestu gde su građani planirali minut tišine, ranije su postavljeni štandovi Srpske napredne stranke (SNS), na kojima su aktivisti prikupljali potpise.

Prisutnost partijskih aktivista u trenutku kada je planiran tihi skup izazvala je negodovanje okupljenih građana. Situacija je kulminirala kada su stanovnici Zvezdare počeli da gađaju jajima aktiviste SNS-a, izražavajući time svoje nezadovoljstvo.

Da bi sprečili eskalaciju sukoba, prisutna policija brzo je reagovala i formirala kordon između dve strane. Iako nije bilo fizičkog obračuna, zabeleženi su verbalni sukobi, zviždanje, trubljenje i korišćenje vuvuzela, čime su demonstranti želeli da ometaju rad partijskih štandova.

Ovo pokazuje koliko su emocije građana uzavrele, te da prisustvo političkih aktivnosti u blizini memorijalnih skupova može biti shvaćeno kao provokacija.

Šta zahtevi i protesti govore?

Nije prvi put da mladi u Srbiji, bilo studenti, bilo srednjoškolci, preuzimaju vodeću ulogu kada je u pitanju reagovanje na društvene nepravde. U ovom slučaju, posebno je upečatljivo to što su učenici i studenti postali glasnogovornici zajednice, jasno ukazujući na sistemske probleme, odgovornost institucija i potrebu za odgovornim ponašanjem javnih funkcionera.

Njihovi zahtevi nisu samo vezani za posledice nesreće, već se kroz proteste može iščitati i širi društveni kontekst:

  • Nesigurnost infrastrukture,

  • Odsustvo odgovornosti kod nadležnih,

  • Potencijalne korupcijske radnje pri javnim nabavkama i izgradnji,

  • Neadekvatno reagovanje lokalnih vlasti nakon tragedije.

Pitanje bezbednosti javnih prostora, odgovornosti državnih i lokalnih institucija, kao i poštovanje građana kao pojedinaca, postaje centralna tema ovih protesta.

Zaključak

Nesreća koja je zadesila Novi Sad, u kojoj je pod ruševinama nadstrešnice stradao 16 ljudi, potresla je celu Srbiju i iznedrila talas građanskog otpora. Najviše pažnje privukli su mladi – studenti i srednjoškolci – koji su pokazali izuzetnu svest o važnosti pravde, odgovornosti i dostojanstva.

Njihove akcije, od blokada saobraćajnica do minuta tišine, ukazuju na duboku zabrinutost zbog stanja u društvu, ali i na volju da se situacija promeni. Upravo ta energija mladih, koji ne žele da ostanu nemi posmatrači, već aktivni učesnici u oblikovanju društva, predstavlja nadu za budućnost.

Solidarnost, zajedništvo i hrabrost ključne su reči koje prožimaju svaki korak koji su preduzeli. Ovi protesti nisu samo reakcija na tragediju, već i podsetnik da je odgovornost prema ljudima i sigurnost svakog pojedinca nešto što se mora zahtevati i braniti.

Ads