Sinoć oko 10:30 teretni zrakoplov DHL-a srušio se u blizini zračne luke Vilnius u Litvi.
Sinoć oko 10.30 sati avion se srušio na stambenu zgradu. Pilot je nakon što je došao svijesti pušten iz zrakoplova, no nema podataka o stanarima dvokatnice, a nejasno je je li riječ o dvokatnoj obiteljskoj kući ili zgradi.
Ovu informaciju potvrdili su glasnogovornik zračne luke i litvanska policija.
“Dvokatna stambena zgrada gori”, rekao je službeni izvor za LRT.
Četiri osobe su ozlijeđene, a jedan pilot je poginuo. Helikopter je kružio mjestom događaja, a dijelovi aviona bili su razbacani po tlu. Vidi se samo dio građevine.
Zračna luka Vilnius nije bila zatvorena, ali su zrakoplovi bili na platformi i čekali polijetanje.
Prve slike koje su se pojavile na društvenim mrežama prikazuju ogroman plamen koji se širi i gusti dim.
Bubrezi su važni organi
Bubrezi su dva mala organa u obliku graška koji se nalaze na stražnjoj strani trbuha. Njihova glavna funkcija je filtriranje krvi i uklanjanje toksina i viška tekućine iz tijela. Bubrezi također pomažu regulirati ravnotežu elektrolita i održavati krvni tlak.
Bubrezi svaki dan filtriraju velike količine krvi
Zanimljivo je da bubrezi dnevno filtriraju otprilike 180 litara krvi! To znači da velike količine tekućine svakodnevno prolaze kroz bubrege kako bi se uklonile štetne tvari, dok tijelo zadržava samo potrebne tvari.
Bubrezi proizvode važan hormon
Bubrezi proizvode hormon eritropoetin, koji stimulira proizvodnju crvenih krvnih stanica. Ovo je neophodno za održavanje zdrave razine hemoglobina i kisika u tijelu.
Svatko ima dva bubrega, ali čovjek može živjeti s jednim
Iako većina ljudi ima dva bubrega, moguće je živjeti samo s jednim bubregom. Ako je jedan bubreg oštećen ili uklonjen (kao kod transplantacije donora), drugi bubreg obično preuzima većinu funkcije i nadoknađuje gubitak.
Bubrezi imaju impresivne regenerativne sposobnosti
Bubrezi imaju izvanrednu sposobnost da se sami popravljaju ako su oštećeni, ali samo ako oštećenje nije ozbiljno. Redovito pročišćavanje krvi i zdrav način života pomažu u održavanju bubrega u dobrom stanju.
Zašto je urin obojen?
Bubrezi filtriraju tekućinu u mokraću, a boja mokraće ovisi o koncentraciji mokraće. Svijetli urin znači da ste dobro hidrirani, dok tamni urin može ukazivati na dehidraciju ili prisutnost toksina.