U istraživačkoj stanici Amundsen-Scott, koja se nalazi najbliže Južnom polu, Michelle Endo služila je kao pomoćnica. Ova jedinstvena lokacija doživljava fenomen zalaska i izlaska sunca samo jednom godišnje.

 

Tijekom mračnih zimskih mjeseci od svibnja do kolovoza, mlada žena iz San Francisca, stara 32 godine, preuzela je menadžersku ulogu u hotelskom sektoru. Ovaj strateški potez omogućio joj je da ostvari svoj san o posjetu Južnom polu bez pretjeranih troškova. Pridružuje se redovima od 261 žene koje su imale nevjerojatnu priliku doživjeti Južni pol tijekom ovog jedinstvenog razdoblja.

 

https://www.instagram.com/reel/Cv_DkCPOR54/?utm_source=ig_embed&ig_rid=6394d1eb-d803-4189-b820-aec50394a31e

 

Nesaglediva frigidnost

“Sasvim je očito da Južni pol doživljava niske temperature, ali to je razina hladnoće koja nadilazi tipičnu hladnoću. Najniža temperatura s kojom smo se susreli ove zime bila je -41°C, s faktorom hladnoće vjetra od -65°C pred kraj lipnja. Zaista je nevjerojatno kako se ljudsko tijelo prilagođava i odjednom percipira -45°C kao novu normalu. To je osjećaj koji je izazovno opisati riječima,” primijetio je Endo.

 

Na južnom polu vanjska temperatura često premašuje temperaturu tipičnog komercijalnog zamrzivača, koji je postavljen na približno -15°C. Mišel je otkrio da izazov nije bila samo hladna klima; trebalo joj je najmanje tjedan dana da se privikne na visinu od 2885 metara.

 

Prema Mišelovim riječima, na nadmorsku visinu utječe tlak, što rezultira mogućnošću zaspati na 3000 metara i probuditi se na 3500 metara. Mišel je također napomenuo da svi na Južnom polu rade i žive u istoj zgradi, što znači da nema odvajanja između posla i doma kao u vanjskom svijetu.

 

https://www.instagram.com/reel/CzkdZmqrSOB/?utm_source=ig_embed&ig_rid=ee253374-e65e-423a-9661-91f46247efc8

 

Od studenog do veljače, australsko ljeto blagoslivlja regiju sa šest mjeseci sunca. Međutim, nakon dugotrajnog razdoblja “sumraka”, polarna regija uranja u potpuni mrak na otprilike šest mjeseci počevši od 10. svibnja. Michelle, koja je to iskusila iz prve ruke tijekom svog boravka na Južnom polu, podijelila je da ovo produljeno razdoblje tame može dovesti do stanja poznatog kao “zimski mozak”. Iako je njen rad na Južnom polu završio u studenom, priznala je da se još uvijek bori s ovim fenomenom. Trenutno ima nekoliko tjedana odmora na Novom Zelandu, a planira se vratiti u Ameriku na vrijeme za Božić.

 

“Naša se mentalna snaga primjetno smanjila od našeg prvog dolaska. Čak i nakon tjedan dana od mog odlaska, borim se s komunikacijom. Nedavni incident u kafiću primjer je ove borbe, jer sam morao tražiti od konobarice da ponovi moju narudžbu čaja triput . Unatoč tome što sam čula njezine riječi, izmicalo mi je razumijevanje njihovog značaja,” objasnila je.

Pojedinci su imali priliku tuširati se dva puta tjedno.

 

https://www.instagram.com/reel/Ck69xpxDoNB/?utm_source=ig_embed&ig_rid=72443174-ee88-4591-8afa-e779a658ff35

 

Ono za čim je Mišel najviše žudjela bila je prilika da se prepusti dužem tuširanju uz luksuz tople vode, a to je bila početna radnja koju je poduzela po dolasku. “Na Južnom polu smo bili ograničeni na samo dva dvominutna tuširanja tjedno. Dakle, biti u mogućnosti vratiti se u civilizirani svijet i stajati pod vrućim tušem onoliko dugo koliko želim je zaista nevjerojatno”, uzviknula je. .

 

Unatoč izazovima s kojima se susrela, pronašla je neizmjerno zadovoljstvo u neusporedivim i zadivljujućim susretima koji je očekuju na Južnom polu. Michelle je podijelila: “Tijekom božićnog jutra sudjelovali smo u prekrasnom događaju pod nazivom ‘Utrka oko svijeta’ na našoj stanici. To uključuje dovršavanje rute od pet kilometara koja obuhvaća cijeli geografski Južni pol, omogućujući sudionicima da prijeđu kroz sve 24 vremenske zone. Dok neki pojedinci tome pristupaju s natjecateljskim načinom razmišljanja, drugi radije dodaju dašak otkačenosti odijevanjem zabavnih kostima ili kombinezona.

Ads