Iako ovog mjeseca u našoj zemlji nismo imali lošijih Tik Tok izazova, kao što su “The Choking Game” i “Flying Superman”, posljednji u nizu definitivno je vodeći i izazov za djecu da se natječu tko će može duže držati petarde u ustima. Na to je jučer upozorio dr. Aleksandar Vlahović, ravnatelj Klinike za dječju kirurgiju Zavoda za zdravstvenu zaštitu majke i djeteta.
“Ne možemo ni vjerovati da se ovako nešto dogodilo. Imate dječju igru tko može duže držati petardu u ustima. Naravno, ako su te petarde jake, mogu se ozlijediti”, rekao je liječnik.
Osim toga, to je svakako najbizarniji, najizazovniji i potencijalno smrtonosni izazov za kojim su “poludjela” djeca naše zemlje posljednjih tjedana, takozvana “igra gušenja”. Postoji natjecanje da se vidi tko će najduže ostati bez daha, a Skyman, igra kidanja užeta za djecu koja uključuje mnogo kidanja užeta, također je izazov jer uključuje dva partnera koji skaču i bacaju se s križa ruke sastavni dio.
Međutim, činjenica da sada postoji izazov staviti petarde u usta prilično je šokantna, s obzirom na to da je korištenje petardi samo po sebi opasno!
Kako je RTS nedavno pisao, dok je maloljetnicima zabranjeno paljenje petardi, najčešće nisu svjesni opasnosti petardi u rukama djece. U većini slučajeva zahvaćene su ruke i prsti, a često i oči, lice i uši. Policija apelira na roditelje, doktore da se ne igraju petardama.
Dok stručnjaci već godinama upozoravaju na opasnost od petardi i pirotehničkih sredstava, RTS piše da se ove godine, kako se bliže novogodišnji i božićni praznici, svakodnevno čuju eksplozije na ulicama.
Prema statistici, većina ozljeda od upotrebe vatrometa su djeca mlađa od 14 godina. U većini slučajeva stradaju šake i prsti, a često i oči, lice i uši.
Dr Aleksandar Vlahović, upravitelj Klinike za dječju kirurgiju Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i djeteta, kaže za RTS da postoje opasnosti od upotrebe pirotehničkih sredstava u djetinjstvu – najčešće su ozljede šake, oko 30 do 40 posto, a zatim ozljede ruku. ozljede glave i vrata.
“Kad djeca zapale petarde i žele ih baciti, uglavnom dobiju opekotine, a onda i neke dublje ozljede, od lakših do težih ozljeda, ozljeda tetiva, ozljeda mekih tkiva, amputacija. To smo vidjeli u praksi,” On Istaknuo je dr. Vlahovich.
Dodao je kako djeca koja drže petarde blizu lica i očiju često uzrokuju ozljede koje su prilično teške i ugrožavaju čak i životne funkcije, a ne stradaju samo oni koji bacaju petarde, već i oni oko njih, napisao je.