Stručnjaci kažu da se prehrambene potrebe žena značajno mijenjaju kako stare. Ove promjene postaju izraženije nakon 40. godine, kada se tijelo počinje pripremati za menopauzu, izazvanu hormonskim promjenama. Ohrabrujuća vijest je da se nutritivni nedostaci mogu spriječiti. Pravilan izbor hrane može osigurati adekvatan unos esencijalnih vitamina i minerala. Kalcij, na primjer, igra ključnu ulogu u održavanju gustine i snage kostiju. U srednjim godinama, nivoi reproduktivnog hormona estrogena opadaju, što dovodi do smanjene apsorpcije kalcijuma. Nažalost, žene obično ne konzumiraju dovoljno hrane bogate kalcijumom, kao što su mliječni proizvodi, lisnato povrće i sardine. Vitamin D igra vitalnu ulogu u olakšavanju apsorpcije kalcija iz hrane i njegovog korištenja u tijelu. Osim toga, uključen je u različite imunološke procese koji pružaju zaštitu. Zanimljivo je da se ovaj vitamin može sintetizirati u tijelu samo kada je izložen sunčevoj svjetlosti.

Međutim, može se dobiti i jedenjem masne ribe poput lososa i pastrmke. Nedostatak magnezija, s druge strane, čest je problem kod starijih žena i može dovesti do problema poput zatvora, grčeva u mišićima, glavobolje i probavne disfunkcije. Da biste to spriječili, preporučuje se da u prehranu uključite mahunarke, orašaste plodove i lisnato povrće. Drugi važan vitamin, vitamin E, djeluje kao antioksidans topiv u mastima, štiti stanice od oksidativnog oštećenja i usporava proces starenja. Uključivanje ulja lješnjaka, suncokretovih sjemenki, kikirikija i kukuruznog ulja u svoje obroke može pomoći da dobijete dovoljno vitamina. Žene često doživljavaju gubitak željeza zbog obilnog menstrualnog krvarenja, što se može dogoditi iz raznih razloga. Takođe, kako starimo, sposobnost želuca da proizvodi kiselinu se smanjuje, što rezultira smanjenom apsorpcijom gvožđa.

 

Drugi važan vitamin, vitamin E, djeluje kao antioksidans topiv u mastima koji štiti stanice od oksidativnog oštećenja i usporava proces starenja. Uključivanje ulja lješnjaka, suncokretovih sjemenki, kikirikija i kukuruznog ulja u svoje obroke može pomoći da dobijete dovoljno vitamina. Žene često doživljavaju gubitak željeza zbog obilnog menstrualnog krvarenja, što se može dogoditi iz raznih razloga. Takođe, kako starimo, sposobnost želuca da proizvodi kiselinu se smanjuje, što rezultira smanjenom apsorpcijom gvožđa. Najbolji izvori gvožđa su crveno meso, proizvodi životinjskog porekla kao što su jaja i živina, kao i zeleno lisnato povrće i mahunarke. Važno je znati da vitamin B12 igra ključnu ulogu u formiranju crvenih krvnih zrnaca. Bez toga, tijelo može proizvoditi nepravilna i osjetljiva krvna zrnca, ili ih potpuno prestati proizvoditi.

 

Da biste spriječili ovaj problem, preporučuje se konzumacija adekvatnih količina sira, ribe, mesa i jaja. Osim toga, uključivanje karfiola, govedine, brokule i soje u vašu ishranu pomoći će vam da zadovoljite dnevne potrebe za vitaminom K. Na taj način potičete pravilno zgrušavanje krvi, podržavate kardiovaskularno zdravlje i povećavate snagu kostiju.

Ads