Objavljen 1998. godine, film “Rane” brzo je osvojio publiku i postigao izuzetan uspjeh. I dan danas ostaje jedna od najgledanijih domaćih produkcija.
Uz renomirane glumce poput Dragana Bjelogrlića, Nikole Koje, Branke Katić, Mikija Manojlovića, Vesne Trivalić i brojnih drugih, na platnu su debitirala tri glavna lika – Milan Marić kao Švaba, pokojni Dušan Pekić kao Ulzi Pinki i Andrej Jovanović kao Diabola.
Ulogu Dijabola, melankoličnog mladića i sina Vesne Trivalić, u filmu “Rane” preuzeo je Andreja Jovanović. Uz Pinkija i Švabu, Dijabola je odrastao u istom kvartu, ali se našao na mukama unutar ovog trojca. No, nakon uloge Dijabole, Andrejina prisutnost na filmskom platnu se smanjila jer je s glume prešao na karijeru u glazbenoj industriji. S vremenom se nametnuo kao jedan od najtraženijih bubnjara i glazbenih producenata domaće scene, surađujući s brojnim poznatim bendovima.
Danas je Andreja plodan producent, koji je radio na brojnim albumima za renomirane srpske izvođače kao što su Kanda, Kodža i Nebojša, kao i druge značajne izvođače. Tijekom svoje karijere također je surađivao s raznim bendovima uključujući Sevdah Baby i Hypnotized, između ostalih. Evo vizualnog prikaza Andrejinog trenutnog izgleda:
Film “Rane” odaje počast posttitovskom dobu, fokusirajući se na buduće generacije. Inspiriran događajem iz stvarnog života, film je kronika putovanja Pinkija i Švabe, dvojice dječaka koji su odrasli u Novom Beogradu u godinama od 1991. do 1996. godine.
Odrastanje glavnih likova oblikovano je sankcijama, prijetećom ratnom prijetnjom i društvom pogođenim kriminalizacijom, što je rezultiralo pojavom posve jedinstvenog sustava vrijednosti.
S nepunih četrnaest godina, Pinki i Švaba, kao i mnogi njihovi vršnjaci, upuštaju se u zločinački život. Ugledali su se na poznate beogradske kriminalce, a bili su pod utjecajem popularne TV emisije “Puls Asfalta”, koja je te osobe prikazivala kao goste i pretvarala ih u medijske senzacije.
Pinki i Švaba dijele zajedničku težnju da gostuju u svom omiljenom televizijskom programu, a spremni su i na nedopuštene radnje kako bi tu priliku zaslužili. Međutim, njihovi zločinački pothvati naglo se prekidaju kada između njih izbije svađa. Bez Švabinog znanja ispaljuje pet hitaca u Pinkija, nesvjesno nanoseći rane na istim mjestima na kojima je prije dva tisućljeća ranjen Krist, nenamjerno ozljeđujući svog najbližeg suputnika.
Nakon što je izdržala i na kraju pobjegla iz bolnice, Pinki se obraća svojoj prijateljici u nadi da će se pomiriti. Čin pomirenja ima duboko emocionalno značenje jer povrijeđeni dječak žudi za društvom svog prijatelja. Kao neizgovoreno pravilo, on traži da ona ponovi njegove rane točno pet puta, simbolizirajući obnovu njihovog prijateljstva.