Gošća najnovije epizode podcasta “Opet Laka” bila je Selma Bajrami.

Rođena Tuzlanka, odrasla u Mramoru, korijenima na Kosovu, a danas, točnije, zadnjih desetak godina živi u svom malom rajskom kutku u blizini Beča. Iza nje je gotovo 30 godina karijere.

Selma i Laka govorili su, između ostalog, o praznovjerju, spiritualizmu, vjeri, ali i “gledanju u čašu”…

Ne vjerujem u te stvari. Vjerujem u Uzvišenog Allaha. Iskreno, tako sam od malih nogu odgojen i, bez obzira na to što radim ovaj posao, stvarno sam odgojen tako da vjerujem u Boga i da se zgražamo nad svim tim spiritualizmima i ovim stvari, astrologija, numerologija.

I da ima nešto u toj numerologiji, valjda ima, ne vidim da je nešto loše, ali ipak vjerujem samo u Onoga gore.

 

 

 

Uzgoj i njega orhideja: savjeti za zdravlje korijena

Uzgoj orhideja može se pokazati donekle teškim zadatkom, ali uz pravilnu njegu, ove prekrasne biljke mogu cvjetati značajno vrijeme. Zdravlje korijena orhideje je možda najkritičniji aspekt brige o orhidejama jer je korijenje najosjetljiviji dio biljke. Evo nekoliko savjeta za održavanje zdravog korijena orhideja:

– Posude: Orhideje najbolje uspijevaju u prozirnim plastičnim posudama kako biste mogli pratiti korijenje. Osim toga, prozirne posude poboljšavaju cirkulaciju zraka oko korijena, što je vrlo kritično za zdravlje korijena.

Rupe: Spremnici trebaju imati mnogo rupa kako bi se olakšala slobodna cirkulacija zraka i eventualnog viška vode. Ovo čuva korijenje od truljenja.

Zalijevanje: Orhideje ne smiju dobivati ​​vodu prečesto. Zalijevajte ih tek u trenutku kada vidite da je korijenje pobijelilo i da se supstrat osušio. Ti listovi ili pseudobuljice pohranjuju nešto vode u sebi, što znači da za nekoliko dana nećete odmah pronaći nikakve negativne učinke u odgađanju zalijevanja neko vrijeme.

Supstrat: Supstrat za orhideje treba biti prozračan, a istovremeno zadržavati vlagu. U komercijalne svrhe, kokosovo vlakno koristi većina profesionalaca jer zadržava nešto vode i može stvoriti sve uvjete koji su potrebni za zdrav rast.

Presađivanje: U slučaju da supstrat propadne i postane prevlažan, orhideju presadite u novi, svježi supstrat. To će osigurati da se orhideja nastavi zdravo razvijati.

S vremena na vrijeme zaprlja korijenje: U slučaju da korijenje orhideje izbije iz lonca, možete ga povremeno isprati s malo vode. To će biljku održati zdravom i izbjeći nakupljanje soli ili prljavštine na njezinom korijenju.

Ads