Bora Đorđević: Odlazak Muzičke Legende i Borba sa Opstruktivnom Plućnom Bolesti
Jutros je regija izgubila jednog od najznačajnijih muzičkih talenata Balkana, kralja rokenrola Bora Đorđevića. Popularni Bora Čorba preminuo je u 72. godini života u ljubljanskoj bolnici, nakon teške borbe s opstruktivnom plućnom bolešću. Njegov odlazak ostavlja prazninu u muzičkom svetu, dok se brojni obožavatelji i kolege opraštaju od legende čija je muzika oblikovala generacije.
Bora Đorđević, ikona rokenrola i vođa grupe Rokiš, preminuo je nakon dugog i iscrpljujućeg razdoblja bolesti. Posljednje dane života proveo je u bolnici u Ljubljani, gde su se lekari borili da mu pruže olakšanje, ali na kraju nisu mogli da zaustave napredovanje bolesti. Pre nekoliko godina, Đorđević je otkazao planirane koncerte, što je uzburkalo njegove obožavatelje i posvetilo pažnju njegovom pogoršanju zdravlja. U to vreme, obznanio je da se suočava sa ozbiljnim zdravstvenim problemima, uključujući upalu pluća koja je postala ozbiljnija s vremenom.
Bora je svoje zdravstveno stanje opisao kao “višestruke bolesti”, naglašavajući frustraciju koju oseća zbog procesa starenja. “Ne sviđa mi se stvarnost starenja; pretvaram se u letargičnog starca, koji samo postoji, a ne istinski živi,” rekao je Đorđević u jednom od svojih poslednjih intervjua. Ova borba sa zdravljem postala je ključni deo njegovih poslednjih meseci, kada je bio primoran da se distancira od svog uobičajenog života i aktivnosti.
Opstruktivna plućna bolest, sa kojom se Bora Đorđević suočavao, poznata je kao kronična opstruktivna plućna bolest (KOPB). Ovo stanje pluća karakteriše dugotrajno smanjenje protoka vazduha kroz dišne puteve, što rezultira otežanim disanjem i smanjenom funkcionalnošću pluća. KOPB se obično razvija kao posledica dugogodišnjeg izlaganja štetnim supstancama, pretežno duhanskom dimu. Pušači, naročito oni koji su pušili desetljećima, najčešće su pogođeni ovim stanjem, ali i radnici u okruženjima sa visokim nivoom prašine ili dima mogu biti u opasnosti.
Simptomi ove bolesti uključuju poteškoće s disanjem, osećaj nedostatka vazduha pri fizičkim naporima, produženi oporavak od prehlade, kašalj, i izbacivanje sluzi. U težim slučajevima može doći do razvoja upale pluća. KOPB se često pogoršava s vremenom, čineći simptome sve izraženijima, što značajno utiče na kvalitet života pacijenata.
Terapija za KOPB uključuje upotrebu inhalatora, koji omogućavaju primenu lekova direktno u pluća, čime se olakšava disanje i smanjuje upala. U uznapredovalim fazama bolesti, pacijentima se može preporučiti dugotrajna terapija kisikom kod kuće, koja pomaže u održavanju adekvatnog nivoa kisika u krvi. Kako je navedeno na stranicama Instituta za plućne bolesti u Sremskoj Mitrovici, pacijenti sa napredovalim KOPB-om često su obavezni primati kontinuiranu terapiju kisikom barem 16 sati dnevno.
Bora Đorđević ostavio je neizbrisiv trag u muzičkom svetu, svojim radom i talentom obeležio je generacije i uticao na brojne umetnike. Njegova poslednja želja bila je da se fokusira na svoju muziku i umetnost, iako se suočavao sa ogromnim fizičkim bolom. Njegova sposobnost da kroz muziku prenese emocije i duboka osećanja bila je nesvakidašnja i inspirativna.
Dok se muzička scena oprašta od ovog velikog umetnika, sećanja na Bore Đorđevića i njegova dela nastaviće da žive u srcima svih koji su ga pratili i poštovali. Njegova umetnost će nastaviti da bude svetionik za sve ljubitelje rokenrola, a njegov život i rad će ostati trajan deo kulturnog nasleđa Balkana.