Od prvog dana nestanka djevojčice, postojala je prolazna nada da će mediji s integritetom postupati s ovom pričom. Nažalost, sljedećeg dana situacija se vratila na prijašnje stanje, a novinarska načela se iz trenutka u trenutak zanemaruju i uporno krše. No, u ovom je slučaju jedna usamljena medijska organizacija prešla sve granice.

Dok je ostalim grupama novinara ulaz bio zabranjen, ekipi TV Informera omogućen je nesmetan pristup. Bili su postavljeni tik uz kuću ujaka nestale djevojke. Kada se djevojka konačno pojavila, u program se uživo javila novinarka Jelena Rafailović.

Video mozete pogledati na linku ispod:

Skandalozno izvještavanje Informera o nestaloj Danki: Huškali snimatelja da udari ujaka djevojčice – N1 (n1info.ba)

Informer: A vi ste ko?

Ujak: Ja sam Dankin ujak, ovdje živim, nemate potrebe ovdje da stojite niti bilo šta.

Informer: Dobro, ne snimamo vam kuću.

Ujak: Ne pomjerite li se odmah, zovem patrolu.

Informer: Ne snimamo vam kuću, možemo na ulici, mi sad imamo ovdje problem, samo da objasnim gledaocima, ovo je ujak Dankin… On ne želi da mi stojimo ovdje na ulici i da snimamo. Izvinite, iz najbolje namjere smo ovdje.

Ujak: Ne interesuje me, ovdje nemate potrebe da stojite.

Žena: A što dolazite ovdje, što ne idete u njihov stan?

Informer: Da vas pitamo kako da vam pomognemo, gospođo.

I ovdje ton nestaje, jer ovako izgleda snimak koji je Informer postavio naknadno. Uživo se čulo nešto drugo.

„Udari ga Rafa, udari ga… To će da bude dobro za šer, sad ga Rafa zabode vidjet ćeš“, čulo se iz režije.

Dobro je za šer da snimatelj udari rođaka nestale djevojčice – da, to se čulo.

Izjava Ane Martinoli iz Vijeća za tisak izaziva važnu zabrinutost u vezi s usklađenošću medija s preferencijama sudionika reality showa. Iako je možda točno da takav sadržaj privlači veću publiku i generira više klikova, postavlja se pitanje je li to u skladu sa svrhom i vrijednostima medijskih kuća. Nažalost, odgovor na ovaj upit možda krije Informer, medij koji ne poštuje Etički kodeks srbijanskih novinara.

Jučerašnji tabloidni naslovi neporeciv su dokaz da Informer nije jedini krivac za nepoštivanje i neuvažavanje principa novinarstva. Ovi naslovi variraju od flagrantnog zadiranja u privatnost pojedinaca do širenja lažnih informacija, zbog čega je Ministarstvo unutarnjih poslova demantiralo kako bi popravilo situaciju.

Ministarstvo unutarnjih poslova uputilo je poziv medijima da se suzdrže od širenja neprovjerenih i pogrešnih informacija. Time ugrožavaju istragu koja je u tijeku, a čiji je cilj što prije locirati nestalu djevojku. Osiguranje sigurnosti i oporavka djevojčice ima prioritet nad svim ostalim brigama, ističe se u priopćenju Ministarstva unutarnjih poslova.

Ako, poput medija, nestanak dvogodišnjeg djeteta ne doživljavate kao idealnu priliku za zaokupljanje javnosti stradanjem drugih, senzacionalizmom i uznemirenjem javnosti.

Martinoli dodaje da se svakom sljedećom pojavom čini da se granice kontinuirano pomiču. Primarni fokus u ovim okolnostima trebao bi biti zaštita privatnosti i identiteta onih pojedinaca koji su ranjivi, nakon čega slijedi zaštita javnosti od bilo kakvih uznemirujućih informacija ili sadržaja koji bi je mogli uznemiriti.

Kako bismo učinkovito razlikovali činjenice od subjektivnih percepcija, ključno je suzdržati se od druženja s pojedincima koji su emocionalno preplavljeni i podržati načela etike i empatije, bilo da su novinarska ili jednostavno ukorijenjena u našoj zajedničkoj ljudskosti.

Prema novinarki Tamari Skrozza, u situacijama u kojima niste sigurni u sadržaj kodeksa ili koje radnje poduzeti, može biti korisno zamisliti scenarij u kojem je vaše dijete nestalo. Da se nađete u takvoj situaciji, biste li odmah potražili savjet od novinara?

Ads