Broj muškaraca koji se odlučuju oženiti Albankama je u porastu, a na temelju njihovih zapažanja jasno je da su te žene primjer izuzetne skromnosti.

TikTok video u kojem se pojavljuju Slađan Nikolić (48) iz Sirinićke župe na Kosovu i njegova supruga Albanka Fida Nuriši (28) iz Dragaša u općini Gora, kraju prepoznatom po nenapretku, nedavno je izazvao veliku pozornost. U ovom videu Nikolić je iznio svoja saznanja o razlikama između Albanki i Srpkinja, što je izazvalo bujicu komentara i reakcija.

Kada je intervjuirao Slađana, 48-godišnjeg Srbina, ispitivali su ga o kontrastnim karakteristikama između Albanki iz Gore koje se udaju na Kosovu i Srpkinja. Slađan je uočio moguću diskrepanciju u visini, napominjući da su Srpkinje obično nešto više. Nadalje, napomenuo je da srpske djevojke imaju sklonost ka potpunom prihvaćanju života, dok su one iz Dragaša sklonije poljoprivredi zbog odrastanja u tom okruženju. Međutim, Slađan je naglasio da se ove žene, kada se presele na Kosovo i osjete alternativni način života, spremno prilagode pogodnostima i mehanizaciji koja im omogućava lagodniji život.

U župi Sirinić, Fida je, zajedno s još 19 mještana, ispričala svoje osobno iskustvo kao Albanka koja se udala na Kosovu, bacajući svjetlo na realnost ove kulturne prakse.

“Ovo selo je doista izuzetno, ima neku posebnost koja ga izdvaja. Od trenutka kada sam stigao, odmah sam prepoznao razlike između ove lokacije i one koju sam ostavio. Međutim, nemam apsolutno nimalo grižnje savjesti što sam se odlučio za preseljenje, “ pojasnila je. “Vidite, on nije tražio družicu za cijeli život, već pojedinca koji bi pružio rad bez naknade.”
Uvredljiv Slađanov komentar izazvao je žestoku reakciju brojnih Srpkinja koje su izrazile zabrinutost zbog ovakvih brakova.

Pojedini pojedinci izrazili su nelagodu povodom izjava ovog Srbina, poput “Umjesto da traži životnu saputnicu, ova osoba kao da je tražila slugu, zbog čega se nisu mogli udati za nekoga iz naše zajednice”, “Ja sam”. vjerujem da je bolje pronaći sreću u samoći nego biti obavezan prema nekome tko se prema tebi ponaša kao prema teškom radniku, popraćen ponižavajućim primjedbama poput ‘Nisam te izabrao, kao ni bilo tko drugi’,” i “Tvoja prava namjera bila je ne pronaći doživotnu družicu, već radije neplaćenog radnika.” Ti su komentari dočekani s nelagodom, a neki su čak otišli toliko daleko da su ih opisali kao uznemirujuće i pogrdne. Međutim, bilo je i pojedinaca koji u ovim primjedbama nisu uočili nikakav problem.

Sadržaj koji su napisali prenosi dubok osjećaj cijenjenja za priliku da svjedočimo pojedincima koji otkrivaju sreću, osnivaju obitelji i doživljavaju živote pune vedrine i užitka. Oni također priznaju da sve dok su ljudi zadovoljni, nije naše da se miješamo u njihove osobne stvari.

Kako navode komentatori u komentarima videa, ističe se da značajan broj Goranaca sebe smatra Srbima, te tvrde da tu nema nikakvih problema.

Stanovnici Gore se prvenstveno izjašnjavaju kao Srbi i obilježavaju Đurđevdan. Značajan broj njih nalazi se u Beogradu. Bez sumnje, oni su nedvosmisleno Srbi, jer su u istom obrazovnom sustavu kao i mi, ne ostavljajući mjesta sporu. Nadalje, bilo je primjedbi o njihovoj nacionalnosti, uključujući sugestiju da su slovenski muslimani.

Dodatni tekst:

Promatrajući složenost suvremenog društva, susrećemo se s mnoštvom prepreka i transformacija koje utječu na naše svakodnevno postojanje i stil života. Napredak tehnologije, fluktuacije u gospodarstvu, društveni nemiri i globalna pitanja poput klimatskih promjena postavljaju pred nas mnoštvo dilema i zahtjeva. U ovom zamršenom i stalno promjenjivom krajoliku, ključno je da podržavamo skladnu ravnotežu između očuvanja tradicije i prihvaćanja inovacija, zadovoljavanja individualnih potreba uz davanje prioriteta zajedničkim interesima i uspostavljanja ravnoteže između napretka i očuvanja naših temeljnih vrijednosti.

Brz tempo promjena i sposobnost prilagodbe novim tehnologijama i trendovima predstavljaju nam značajnu prepreku. Napredak tehnologije nudi nam izvanredne prilike za povezivanje, generiranje i širenje informacija. Međutim, oni također predstavljaju izazove poput digitalnog jaza, erozije privatnosti i pretjeranog oslanjanja na zaslone. Uspostavljanje ravnoteže između digitalnog i fizičkog svijeta je ključno. Imperativ je da koristimo tehnologiju na način koji poboljšava naše živote i koristi društvu u cjelini.
Problem ekonomskih promjena i razlika predstavlja značajnu prepreku za brojne zajednice diljem svijeta. Dolazak globalizacije i tehnološkog napretka doveo je do promjene u radnom okruženju, što je rezultiralo zamjenom konvencionalnog zapošljavanja digitalnim alternativama. Ovaj prijelaz može dovesti do razlika u dohotku, nezaposlenosti i socijalnih nemira. Stoga je imperativ da aktivno sudjelujemo u uspostavi sveobuhvatnog gospodarskog okvira koji omogućuje univerzalni prosperitet i održivu uključenost zajednice.

Suvremeno društvo duboko je pod utjecajem društvenih promjena i složenosti identiteta. Diskurs oko tema kao što su rodna ravnopravnost, rasna pravda, LGBTQ+ prava i očuvanje kulturne raznolikosti nastavlja dobivati ​​na zamahu. Kako bismo se učinkovito pozabavili ovim problemima, imperativ je da se uključimo u iskrene i inkluzivne razgovore, zagovaramo pravedne zakone i kultiviramo istinsku promjenu u našem načinu razmišljanja i postupcima prema drugima.

Ključno je imati na umu da smo integralni članovi šire zajednice, kako na lokalnoj tako i na globalnoj razini. Izbori koje donosimo i radnje koje poduzimamo imaju dalekosežne implikacije koje se protežu daleko izvan našeg neposrednog okruženja. Upravo je zato imperativ da aktivno sudjelujemo kao građani, zalažući se za pozitivne promjene u društvu i zalažući se za vrijednosti koje držimo. Surađujući i pokazujući solidarnost, imamo moć izgraditi svijet koji karakterizira jednakost, održivost i inkluzivnost za svakog pojedinca.

Ads