Dolenjska je oko 17 sati doživjela udar superćelijske oluje koju su karakterizirali snažni udari vjetra i jaka tuča.
Proteklog dana područje bivše Jugoslavije pogodilo je snažno nevrijeme obilježeno intenzivnim padalinama, jakim vjetrovima i razornim posljedicama. Slovenija je posebno bila teško pogođena jer je tuča izazvala pustoš, uzrokujući znatnu štetu na krovovima pet zgrada u Kranju i rezultirajući poplavom više od 20 objekata.
Posljedice noćašnjeg nevremena na bošnjačkom području gurnule su regiju u krajnji kaos, a o težini situacije na ulicama svjedoče i vizualni dokazi oštećenih automobila i kuća u Slavoniji.
Prema pričama mještana, oluja je iza sebe ostavila put razaranja, brišući sve što mu se našlo na putu unutar tog područja.
Vesna Gurov izrazila je svoju potresenost, prepričavajući velika razaranja koja su nastala. Opustošeni su im automobili, voćnjak, njive i vrtovi. Situacija je postala neshvatljiva, ostavljajući ih bez riječi. Očajnički traže pomoć i pitaju se tko će moći sanirati štetu i kako će moći nastaviti živjeti.
Jučer poslijepodne u Sloveniji je snažna superćelijska oluja zahvatila Dolenjsku donijevši sa sobom jak vjetar i veliku tuču. Razorna oluja uništila je usjeve u gradu i čak razbila vjetrobranska stakla duž obližnje autoceste. Kako je nevrijeme nastavilo svoj put, krenulo je prema Krškom.
Prema Upravi Republike Slovenije za zaštitu i spašavanje, u Ljubljani i Medvodama poplavljeni su određeni stambeni i poslovni objekti, dok je jak vjetar uzrokovao rušenje stabala.
Ovako je jutros izgledalo Trebinje u trenutku oluje. Jezivo. @AtvBanjaluka pic.twitter.com/3CfOL5tjSV
— Bojan Nosović (@BojanNosovicATV) July 2, 2024
Jak vjetar otkrio je krovove na području Grosuplja, dok se u naselju Pavla vas na području Sevnice od udara groma zapalilo krovište poslovne zgrade.
Požar na mjestu događaja učinkovito su riješili i ugasili vatrogasci PGD Tržišče, Sevnica, Šentjanž i Krmelj. Nažalost, oštećeno je krovište, pri čemu je u potpunosti uništena površina od 10 četvornih metara.
U Sloveniji se tijekom noći očekuje prestanak oborina, što će dovesti do poboljšanja vremenskih prilika. Međutim, sljedeće jutro predviđa se stvaranje guste magle.
Grad Trebinje u Bosni i Hercegovini jutros je zahvatilo snažno nevrijeme u kojem je pričinjena velika materijalna šteta.
Prema riječima Radenka Reljića, načelnika Općine Kozarska Dubica, snažno nevrijeme sa snažnim vjetrom i gradom, od kojih su neki bili veličine teniskih loptica, u protekla 24 sata napravilo je milionsku štetu.
Reljić je, govoreći za RTRS, kazao da su razaranja pretrpjela velika poljoprivredna područja i obližnji putevi, te da su znatno oštećeni javni i privatni objekti i vozila. Nažalost, u općinskom proračunu nedostaju potrebna sredstva da se oštećenim pojedincima u potpunosti nadoknadi nastala šteta. Dakle, predviđa se oslanjanje na pomoć republičkih institucija, kao što je i ranije činjeno.
Prema njegovim riječima, opskrba električnom energijom postupno postaje stabilnija, a očekuje se da će do kraja dana svi potrošači imati pristup električnoj energiji.
Dubrovačko primorje jutros je u ranim jutarnjim satima zahvatilo nevrijeme praćeno olujnom kišom. Vatrogasci su imali višestruke intervencije, uključujući uklanjanje srušenih stabala, sanaciju krovišta te pružanje pomoći prevrnutim plovilima.
Prema podacima Hrvatske vatrogasne zajednice (HVZ), vatrogasci su zaprimili desetak dojava sa zahtjevima za pomoć u sanaciji šteta izazvanih nevremenom.
Kako javlja Hina, u priopćenju stoji da Državna vatrogasna središnjica nije obaviještena o većim ili značajnijim intervencijama na požarištu od strane drugih županijskih vatrogasnih zapovjednika ili vatrogasnih središnjica.
Crnu Goru je pogodilo nevrijeme, a jak vjetar je nosio ležaljke. Posljedice su bile vidljive u Budvi, gdje je centar grada bio potopljen u vodi, te u Podgorici, gdje su pale grane ometale odvijanje prometa.
Kako javlja TQ Plaza iz Budve, stanje ulice se pogoršalo od njezine rekonstrukcije 22. studenoga. Udar nevremena osjetio se i u Podgorici, gdje su oborene grane drveća stvorile prepreke za promet duž većeg dijela Bulevara Svetog Petra Cetinjskog.
Kozarska Dubica svijetli, građani prijavljuju štetu https://t.co/oboVx4QuHy pic.twitter.com/AaTWqAbTVF
— BN PORTAL (@rtvbn1) July 1, 2024
Mlada žena koja se vinula nebom iznad Budve prepričava Telegrafu zastrašujuće iskustvo boravka usred olujnog pljuska praćenog jakim udarima vjetra. Nebo se zloslutno zatamnilo, a na njezino zaprepaštenje, neke su ležaljke čak bile podignute od tla.
Crnu Goru je u kratkom razdoblju pogodilo snažno nevrijeme koje je izazvalo rušenje kranova u Baru. Prema medijskim izvješćima, u Čanju se dogodio nepotvrđeni incident u kojem je navodno jedan radnik izgubio život.
Ni Podgorica nije bila izuzeta od bijesa oluje, jer oborene grane ometaju promet značajnom dionicom Bulevara Svetog Petra Cetinjskog, a pojedine ulice u središtu grada također su potopljene u vodi.