Suhomesnati proizvodi i dalje su vrlo traženi kako na tržnicama tako i u mesnicama. No, primjetan je pad kvalitete pojedinih mesnih namirnica. Ovaj račun potječe iz Srbije, a podijelio ga je bivši zaposlenik mesne industrije koji je odlučio ostati anoniman.

Po odlasku s posla u tim određenim industrijama, pojedinci često dobivaju uvid u sastojke koji se nalaze u proizvodima supermarketa, pravu bit njihove prehrane i razloge koji stoje iza dugotrajne apstinencije od konzumiranja mesa. Nakon dvogodišnjeg rada u renomiranoj srbijanskoj tvrtki specijaliziranoj za meso i suhomesnate proizvode, djelatnik M.Č. za MONDO otkriva kako ga je izloženost proizvodnom procesu i internom poslovanju tvrtke zauvijek odvratila od toga da se više ikada suoči s mesnim prerađevinama. Ovaj pogon zaslužan je za proizvodnju širokog asortimana od više od 150 kobasica, šunkica i kulena koji se potom distribuiraju kako trgovačkim lancima tako i ugostiteljstvu. M.Č. (31) objašnjava da je u tvrtku isprva došao zbog povoljnih uvjeta rada i konkurentne plaće.

M.Č. (31) priznaje da je susret s nemilim scenama neizbježan aspekt njegove profesije, ali nikada nije slutio intenzitet i dramu koju će doživjeti. Ulaskom u tvornicu koja se bavi preradom mesa i mesnih prerađevina odmah vas dočeka neprivlačan miris koji prožima cijeli pogon. Oštar i neizbježan smrad raspadajućeg mesa, iznutrica i otpada ispunjava zrak. Dodatno, prisutnost krvi je uvijek prisutna, prožimajući svaki kutak tvornice. Iako ga to inače ne zabrinjava, svakodnevno uranjanje u okruženje tako jako prožeto krvlju ostavlja M.Č. (31) osjećaj nelagode. No, priznaje da je to jednostavno nužna komponenta posla i da bi bez toga proizvodnja bilo kojeg drugog proizvoda bila nemoguća.

Tema o kojoj se radi nema veze s mesom. Dok sam promatrao zamršeni proces pripreme hrane, proces koji je nekada bio dio moje svakodnevne konzumacije, borio sam se da shvatim pedantnost s kojom je pripremana, pakirana i distribuirana u brojne trgovine i tržnice. M.Č., stručnjak za ovu problematiku, tvrdi da je izraz “mesne prerađevine” pogrešan, jer se zapravo ne odnosi na meso. Umjesto toga, uključuje korištenje značajnih količina životinjskih ostataka, primarno dobivenih od svinja, koji se skupljaju u različite spremnike. Ti se ostaci zatim spajaju u hrpu i miješaju s pigmentima, što nalikuje znanstvenom eksperimentu, prije nego što se nadopune obilnim količinama praha, aroma, konzervansa i dodatnih boja.

Kako kaže naš izvor, proces stvaranja pilećih proizvoda odvija se na osebujan način. Po dolasku iz klaonica svi artikli se prevoze u velikim kontejnerima. Postupak, kako su opisali radnici, uključuje filtriranje i miješanje dijelova piletine s vodom. Zatim se ugrađuju različiti dodaci prvenstveno za proizvodnju proizvoda od pilećeg mesa. Unatoč korištenju svih dijelova piletine, evidentan je nedostatak pravog mesa. Osim toga, sve preostale tvari, poput iznutrica, mogu se odbaciti. Naš informator tvrdi da niti jedan od ovih proizvoda nije za konzumaciju. Iako su vizualno privlačni zbog mehaničke obrade i napuhavanja, uistinu je zapanjujuće da se smatraju jestivim. Prema riječima M.Č., kada se hrenovke i kobasice napune zrakom ili vodom, izgledaju dvostruko veće od stvarne veličine.

Jedinstveni okus smjese postiže se kombinacijom soli, brašna, začina i raznih kemikalija. Iako prvi izgled sirove smjese možda nije privlačan, tek nakon otkrivanja konačnog proizvoda shvaćamo kako se hrenovke u pekarnicama, kobasice i salame na pizzama i sendvičima pripremaju za konzumaciju sljedeći dan. Tijekom prvih dana M.Č.-ovog iskustva, često je doživljavao napadaje mučnine zbog neodoljivih okolnosti, ponekad čak i povraćanje. M.Č. priznaje da su, unatoč snažnom želucu, vizualni prikazi raznih životinjskih dijelova bili doista uznemirujući. Ti dijelovi uključuju kopita, rogove, vimena, dijelove kože i potkožnog tkiva, crijeva i meso koje sadrži parazite. Prema informacijama kolega, proteini soje koji se koriste u ovim proizvodima uvoze se iz Kine. Vrlo je vjerojatno da hrenovke, paštete, slanina i salame također sadrže upitne sastojke.

Dok se paštete, mesni namazi, hrenovke i slični suhomesnati proizvodi često hvale zbog okusa, uglavnom se smatraju najmanje poželjnim opcijama. Na temelju osobnih zapažanja, toplo preporučam konzumaciju samo suho slanih dimljenih proizvoda, pancete, određenih vrsta svinjetine i pršuta. Vrijedno je napomenuti da mnogi proizvođači teže prikazati konačni pakirani proizvod umjesto da daju uvid u stvarni proizvodni proces, ali mi smo itekako svjesni zamršenosti koje su uključene. Ovu izjavu je dala fizička osoba, sukladno propisima navedenim u Pravilniku kojim se uređuju standardi kvalitete mljevenog mesa, mesnih poluproizvoda i proizvoda od mesa u R.

Hrenovka, poznata i kao srpska hrenovka, je kulinarski proizvod koji se sastoji od mješavine mesa, masnog tkiva, vode, kuhinjske soli, krvnih derivata, začina, ekstrakata začina, šećera, aroma dima i raznih dodatnih sastojaka. Postoji mogućnost da se nadjev hrenovki stavi u tanka ovčja crijeva ili u umjetna crijeva odgovarajućih dimenzija. U nedostatku punjenja, nudi se na prodaju u unaprijed zapakiranom obliku. Minimalni udio bjelančevina u mesnoj komponenti ne smije biti manji od 11 posto, dok je najveći dopušteni udio kolagena u bjelančevinama mesa 20 posto. Nadalje, nužno je da kobasice od peradi ne prelaze udio kolagena od 10 posto. Ovi točni podaci moraju biti uključeni u deklaraciju proizvoda.

Ads