Dobrobit našeg tijela uvelike ovisi o održavanju pravilne i dobro zaokružene prehrane, a ta se svijest širi među sve većim brojem pojedinaca diljem svijeta. Iako se promjena prehrambenih navika može činiti kao zastrašujući zadatak, to je doista moguće postići uz odlučnost.


Abby Grim, poznata nutricionistica i dijetetičarka iz Sjedinjenih Država, skrenula je pozornost na štetan utjecaj koji određeni izbori u prehrani mogu imati na zdravlje crijeva i metabolizam. Zanimljivo je da postoje dvije vrste hrane koje se mogu činiti zdravima, ali zapravo mogu imati negativne učinke na vaša crijeva. Jedan poseban prijestupnik su žitarice za doručak koje su prožete umjetnim zaslađivačima.

Iako je uobičajena praksa koristiti umjetna sladila za poboljšanje okusa, ovaj pristup može poremetiti zamršenu harmoniju crijevnih bakterija i negativno utjecati na zdravlje crijeva. Posljedično, to može dovesti do smanjenja metabolizma i pogoršati debljanje. Nadalje, nutricionistica pojašnjava da unos umjetnih sladila može ometati urođenu sposobnost tijela da regulira glad, potencijalno dovodeći do veće potrošnje kalorija i kasnijeg debljanja.

Vrijedno je napomenuti, kao što stručnjaci za prehranu često naglašavaju, da žitarice ne samo da imaju manjak vlakana i esencijalnih hranjivih tvari, već često sadrže tvari poput šećera, šećernog alkohola i umjetnih sladila koji mogu negativno utjecati na funkcioniranje probavnog sustava. Prisutnost šećernih alkohola u ovim žitaricama može izazvati nadutost, grčeve u želucu i poremetiti ravnotežu crijevnog mikrobioma. Slično tome, konzumiranje jogurta s dodatkom voća može biti štetno za zdravlje probavnog sustava zbog sadržaja šećera, koji može pridonijeti nadutosti i probavnim smetnjama.

Pretjerana konzumacija šećera može poremetiti osjetljivu ravnotežu crijevnih bakterija, što dovodi do pojave upale. Vrijedno je spomenuti da znatan dio jogurta dostupnih na tržištu sadrži prekomjernu količinu dodanog šećera, koja premašuje preporučenu dnevnu granicu. Ovaj višak šećera potiče razmnožavanje štetnih bakterija unutar crijeva, što kulminira razvojem upale, nadutosti i niza probavnih problema.

Važno je uzeti u obzir da su određeni jogurti prožeti sintetskim zaslađivačima, za koje su znanstvena istraživanja pokazala da mogu poremetiti ravnotežu korisnih mikroorganizama u probavnom sustavu i potencijalno rezultirati povećanjem tjelesne težine. Kako bi se održala zdrava i hranjiva prehrana, stručnjaci za prehranu preporučuju suzdržavanje od konzumacije komercijalno proizvedenih obroka kao što su prerađeno meso, pretpakirana ili gotova jela, grickalice, deserti, kao i slana i slatka peciva i namazi.

Kompaktne veličine, ali kalorijski guste, ove vrste hrane često rezultiraju brzim povratkom gladi. Pretjerani unos šećera podiže razinu inzulina, pojačava žudnju i izlaže tijelo štetnom utjecaju nezdravih masnoća, čime potencijalno uzrokuje trajne zdravstvene posljedice.

Pridajući veliku važnost postizanju ljepšeg tjelesnog izgleda i zdravije tjelesne građe, Slavica Stojanović se zalaže za vlastitu pripremu obroka i odabir kvalitetnijih, nutritivno vrijednih namirnica. Svojim objavama na Instagramu nudi opipljiv dokaz značajnog napretka u tom pogledu. Što se tiče integracije proteina u vaš režim prehrane, postoje brojni lako dostupni izbori, poput nemasne mljevene govedine, bijele piletine, oslića, jaja, tune i nemasnog grčkog jogurta.

Postoji široka lepeza izvora koji vas mogu opskrbiti hranjivim mastima. Ti izvori obuhvaćaju avokado, razne vrste orašastih plodova poput badema, indijskih oraščića i lješnjaka, maslinovo ulje, tamnu čokoladu, sjemenke bundeve te lanene i chia sjemenke. Kada su ugljikohidrati u pitanju, pobrinite se da vaša prehrana uključuje rižu (cijelu i bijelu), kvinoju, leću, grah, grašak, raznolik izbor voća kao što su jabuke, banane, lubenice i bobičasto voće, asortiman povrća uključujući brokulu, Prokulice, mrkvu, cvjetaču i papriku i ne zaboravite uključiti datulje u svoj plan obroka.

Značaj sveobuhvatne kupovine namirnica ističe Slavica Stojanović, koja predlaže ideju izrade prilagođenog popisa za kupovinu kao sredstva za pojednostavljenje iskustva. Kako bi se zajamčili povoljni ishodi, neophodno je vjerno se pridržavati gore navedenog popisa i oduprijeti se iskušenju da unesete dodatne namirnice. Nadalje, preporuča se u shopping krenuti sa zadovoljenim apetitom. Ova mjera predostrožnosti je od velike važnosti budući da glad može navesti pojedince da se prepuste određenim željama, poput slatkih užitaka, koji se na kraju mogu naći u smočnici i konzumirati kasnije.

Ads