Visi li Srbija ili okreće leđa državama poput Rusije, Gruzije i Bjelorusije od Europske unije? Klizi li Srbija doista u Putinov zagrljaj onog trenutka kada Rusija odluči povećati svoje proruske resurse u Europi jer, među ostalim, time želi učvrstiti svoju poziciju prije mogućih mirovnih pregovora s Ukrajinom?

Desna ruka predsjednika Aleksandra Vučića, oslonac njegovog opresivnog režima i njegova glavna veza s Rusijom, uz potpredsjednika srpske vlade, dolazi iz Pokreta socijalista, manje ali vladajuće stranke, a to je Aleksandar Vulin.

Srpskoj skupštini je ovim ‘saslušanjem’ predloženo da famozni Zakon o stranim agentima bude među opisanim u narodnoj predaji kao “po ruskim zakonima”, jer je Moskva ta koja je to prva patentirala, trenutno pod Vladimirom Putinom sa željeznom rukom prema ovim odredbama .

To bi praktično zatvorilo gotovo sve nevladine organizacije koje se bave ljudskim, građanskim i manjinskim pravima i glavnim instrumentom za obračun s građanskom opozicijom. Prema zakonu, sve udruge koje se financiraju iz “inozemnih izvora” morat će proći doregistraciju od strane Ministarstva pravosuđa i sigurnosnih službi, au medijima treba označiti svako spominjanje tih udruga ili osoba povezanih s njima u Rusiji terminom – “utjecaj stranog agenta”.

Ovaj zakon protivan je temeljnim vrijednostima i postignućima EU i, ako bude prihvaćen, mogao bi ozbiljno usporiti ili čak zamrznuti ili derogirati pregovore Srbije o članstvu u EU, baš kao u Gruziji, gdje se zbog toga nastavljaju masovni prosvjedi koji bi mogli srušiti sadašnje otvoreno pro – Ruska vlada.

Vulin nije nasumični prijenosnik ruskog zakona; ove je godine četiri puta bio u Moskvi, susreo se s Putinom, poslao ga je Vučić kao izaslanika na summit BRICS-a u Kazan. Da Srbija to radi upravo u trenutku kada je Gruzija u plamenu da Srbija želi nametnuti sličan zakon Crnoj Gori, najboljem od pregovarača Zapadnog Balkana, a što je zajednička ambicija Rusije i proruskih i prosrpskih stranaka da se povuče sve te zemlje malo bliže Rusiji i dalje od svojih europskih ambicija.

Zastupnici Ujedinjene Crne Gore kazali su da je zakon predstavljen u ime proruskog bloka Za budućnost Crne Gore, koji predvode predsjednik Skupštine Crne Gore, četnički vojvoda Andrija Mandić i poslanik Milan Knežević. Ne zaboravimo da su ljetos u Hrvatskoj proglašeni personama non grata.

Donošenje “zakona bi se moglo donijeti” kao način da se zaustavi napredovanje Crne Gore na putu ka EU, smatra crnogorski politolog Zlatko Vujović. ‘’Vučić želi svim silama, uz pomoć svojih crnogorskih ogranaka, zaustaviti pregovore Crne Gore s Europskom unijom, a posebno ne dozvoliti pristupanje Crne Gore prije Srbije jer bi u tom slučaju bili potpuno kompromitirani planovi o crnogorskoj Bjelorusiji’’, ističe to. S obzirom da Srbija ne stoji baš najbolje po pitanjima pregovora, svakako je nužno zadržati i zaustaviti Crnu Goru.

No, ovaj zakon nikako nije mogao proći Vučićevim prstima, što Bruxelles obično čini, jer takav zakon ne može biti u razmjeru s bilo čim što je iole povezano s EU i onim što ona predstavlja. Istina, kaže Vulin, to je zakon poput onog koji je u Sjedinjenim Državama proglašen 1938. – Zakon o registraciji stranih agenata (FARA) – ali on je tada proglašen kako bi se ušutkala nacistička propaganda; te dvije situacije malo sliče onome što bi Vulin i Vučić zapravo htjeli provesti u Srbiji.

Isti zakon Milorad Dodik namjeravao je nametnuti i u “svom” entitetu u BiH, Republici Srpskoj, ali je povučen iz skupštinske rasprave pod obrazloženjem da je “poslan na doradu”, a onda se negdje izgubio u ladicama i papirima, tako da nitko ne priča o njemu, iako se nikad ne zna kada bi se opet mogao pojaviti. Možda je sada vrijeme? Dodik je tada samo kratko rekao da je “Republika Srpska opredijeljena za europski put”

Ads