Tuga u Gradačcu: U bazenu se utopio 13-godišnji dječak

Tuga u Gradačcu: Tragična smrt dječaka H.A. u gradskom bazenu

 Težak dan za Gradačac i Bosnu i Hercegovinu

Današnji dan je ostavio dubok trag tuge u srcima građana Gradačca, ali i širom Bosne i Hercegovine. U popodnevnim satima dogodila se nesreća koja je u trenu promenila živote jedne porodice, potresla zajednicu i podsetila na fragilnost života. Na gradskom bazenu, gde bi deca trebalo da bezbrižno uživaju u letnjim danima, došlo je do tragičnog incidenta – utapanja trinaestogodišnjeg dečaka H.A.

Vest o njegovoj smrti brzo se proširila regionom, izazvavši talas saosećanja, tuge i pitanja – kako je do ovoga moglo doći?

 Hronologija događaja i reakcije

1. Tragični trenutak

Prema izveštaju Operativnog centra Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona, incident se dogodio u 15:55 časova, na jednom od lokalnih bazena u Gradačcu. Dečak, identifikovan kao Hannan Adrović, bio je u vodi kada se dogodila tragedija. Iako detalji o samom momentu utapanja nisu još zvanično objavljeni, jasno je da pomoć nije stigla na vreme da se dečakov život spasi.

Prvi izveštaji govore da su prisutni brzo reagovali, ali, nažalost, bezuspešno. Hitna pomoć je obaveštena, ali su mogli samo da konstatuju smrt. O svemu je odmah obavešten dežurni tužilac, koji je naredio obdukciju kako bi se utvrdile sve okolnosti koje su dovele do ove tragedije.

2. Zvanične procedure i dalje istrage

U takvim slučajevima, kao što je uobičajeno po procedurama, tužilaštvo pokreće istragu kako bi se utvrdilo da li je došlo do eventualnih propusta u bezbednosti bazena, prisustvu spasilaca, ili organizaciji nadzora nad decom. Takođe, posebna pažnja biće posvećena uslovima na bazenu u trenutku nesreće:

  • Da li su bili prisutni licencirani spasioci?

  • Koliko je bilo ljudi u vodi u tom trenutku?

  • Da li je postojao adekvatan nadzor?

  • Koliko su brzo reagovali prisutni?

Sve ove informacije biće jasnije nakon što se okonča medicinska i pravna procedura.

3. Poruka oca – bol rečima neopisiva

Jedan od najdirljivijih trenutaka koji je dodatno potresao javnost jeste javna objava dečakovog oca, Ammara Adrovića, na društvenim mrežama. U poruci ispunjenoj tugom i verom, obavestio je rodbinu i prijatelje o smrti svog sina. Njegove reči bile su:

“Inna lillahi we inna ilejhi ra’dži’un – svi smo Allahovi i Njemu se vraćamo! Javljam mnogobrojnoj rodbini u zemlji i inostranstvu i prijateljima da je naš sin Hannan Adrović, duša moje duše, plod moga srca, preselio na Ahiret danas, u 13. godini života, utopivši se na bazenu u Gradačcu…”

U ovom dirljivom i potresnom obraćanju, otac nije krivio nikoga, već je izrazio duhovnu nadu da će njegov sin pronaći večiti mir i da će biti primljen u raj, kao šehid, što u islamskoj tradiciji ima posebno značenje za one koji umru iznenada ili tragično.

Ova poruka naišla je na brojne reakcije podrške i saosećanja, kako iz Gradačca, tako i iz drugih delova zemlje i dijaspore.

4. Reakcije zajednice

Tragedija ovog dečaka izazvala je šok i nevericu u lokalnoj zajednici. Mnogi koji su poznavali porodicu Adrović putem društvenih mreža izrazili su:

  • saosećanje

  • zabrinutost

  • tugu i nevericu

Poruke tipa „Nemam reči“, „Neka mu je laka zemlja“, i „Uz vas smo u ovim teškim trenucima“ preplavile su objavu oca, pokazujući koliko je porodica voljena i poštovana.

Uz lične poruke, pojavili su se i apeli javnosti da se poveća sigurnost na javnim bazenima, da se preispitaju uslovi i pooštre kontrole kako se ovakve tragedije više nikada ne bi ponovile.

Bezbednost na javnim bazenima – važno pitanje koje postavlja tragedija

Ova nesreća otvara važno pitanje koje se često postavi tek nakon tragedijekoliko su bezbedni javni bazeni, posebno za decu?

Neki od ključnih faktora koji mogu doprineti većem stepenu sigurnosti su:

  1. Obavezno prisustvo obučenih spasilaca, sa jasnim nadzorom tokom celog radnog vremena.

  2. Ograničenje broja kupača u odnosu na kapacitet bazena.

  3. Obavezna edukacija roditelja i dece o pravilima ponašanja u vodi.

  4. Tehničko održavanje bazena, sa jasno obeleženim dubinama.

  5. Kamera nadzor koji omogućava pregled potencijalno opasnih situacija.

  6. Zdravstvena spremnost osoblja da pruži prvu pomoć.

Nedovoljna edukacija, nepažnja, gužve i loše obezbeđenje često mogu doprineti nesrećama koje bi, uz pravovremenu reakciju, mogle biti izbegnute.

Zajednički trenutak bola – ne samo Gradačac, već cela zemlja

Ono što ovu tragediju čini još težom jeste osećaj kolektivnog gubitka. Smrt deteta – pogotovo u okolnostima koje deluju nepravedno i besmisleno – ne pogađa samo roditelje i rodbinu. To je udarac celoj zajednici, jer svako u takvom događaju vidi svoju decu, svoju porodicu, svoj grad.

Lokalne vlasti, verski lideri, susedi, pa čak i oni koji porodicu nisu poznavali lično, oglasili su se rečima podrške. U Gradačcu se razmatra i mogućnost da se jedan dan proglasi danom žalosti, kao znak solidarnosti s porodicom Adrović.

Kada se tuga ne može izmeriti rečima

Odlazak deteta u ovakvim okolnostima je tuga koju nijedna reč ne može istinski opisati. Hannan Adrović je bio dečak sa snovima, osmehom, budućnošću – koju je jedan letnji dan nažalost prekinuo.

Ova tragedija nas podseća da:

  • život može biti nepredvidiv i krhak,

  • potrebno je ulagati više u javnu sigurnost,

  • empatija i zajedništvo u teškim vremenima nisu luksuz, već potreba.

Porodici Adrović ne možemo vratiti njihovog sina, ali možemo čuvati njegovu uspomenu time što ćemo se zalagati za veću odgovornost u društvu – da ni jedno dete više ne izgubi život na mestu koje treba da bude simbol radosti, a ne bola.

Ads