Prema drevnim slovenskim vjerovanjima, neke biljke su smatrane neprikladnim za uzgoj u vlastitom dvorištu. Osim biljaka koje se tradicionalno povezuju s unosom pozitivne energije i obilja u dom, postoje i biljke za koje se vjeruje da imaju negativna ili zlonamjerna svojstva. Evo primjera ovih biljaka: Nijedna božićna proslava i svečani stol nisu potpuni bez orašastih plodova. Naši preci su imali duboko poštovanje prema određenom drvetu, a istovremeno i strahopoštovanje. Općenito je prihvaćeno da se stabla oraha ne bi trebala saditi u blizini stanova. Ovo vjerovanje je proizašlo iz ideje da korijenje oraha ima potencijal da ošteti temelje domova, a vjerovalo se da zlokobna sjena koju baca drvo predstavlja skoru smrt. Isto tako, smatralo se nesrećom tražiti zaklon u hladu oraha.

Tuja: Zbog svoje toksičnosti, tuja se tradicionalno uzgaja na grobljima i dalje od stambenih naselja. Primećeno je da njegovo prisustvo u bašti negativno utiče na decu, što dovodi do neobjašnjivih poboljšanja njihovog zdravlja. Drvo bagrema: Drveće bagrema se općenito smatra nesretnim. Postoji stara poslovica koja upozorava da ga ne držite u blizini kuće. U davna vremena, drvo bagrema je bilo poznato kao “nerod”, što u prevodu znači “bez grana”, a kalemljenje drveta se smatralo svetogrđem. Breza: Vjerovanje da je breza ukleto drvo proizlazi iz istorijske priče o Isusu bičevanju zbog toga. Osim toga, ovo drvo se često koristi za izradu metli. U nekim prilikama, poput Ivana i Petrova, osušena kora je korištena za pravljenje baklji “lila”.

 

Brekina: Rašireno je vjerovanje da je Isus razapet na krstu napravljenom od Brekinog drveta, zbog čega ga mnogi smatraju zlokobnim drvetom. Plodovi drveta se nikada ne jedu svježi, a samo drvo se nikada ne sije niti koristi kao ogrjev. Prema tradiciji, oni koji se usude da poseku drvo za doručak će patiti od bolesti, utrnulosti, pa čak i iznenadne smrti. Ali ako se grana sama odlomi, može se koristiti za izradu jarma ili konusa za tkalački stan.

Ads