Danas ćemo zaroniti u područje malih poduzeća, fokusirajući se na pothvate koji se mogu pokrenuti uz minimalna sredstva. Proces je jednostavan: sve što trebate je mala parcela zemlje i možete započeti s radom bez odlaganja. Ključna prednost leži u činjenici da nisu potrebna značajna financijska ulaganja.
Stručnjaci su ukazali na unosne mogućnosti koje se nalaze unutar malih zemljišnih čestica. Za ostvarivanje prava na državne potpore potrebno je minimalno 50 ari, što je veličina koja premašuje prosječni prihod svakog člana kućanstva.
Posve je izvedivo voditi elegantan način života u ruralnim područjima. Poljoprivreda ne samo da osigurava hranu, već predstavlja i profitabilnu industriju za one koji uzgajaju usjeve visoke vrijednosti i koriste znanstvene tehnike kako bi zadovoljili zahtjeve tržišta. Jedan takav inovativni pothvat uključuje uzgoj šafrana, poznatog kao “crveno zlato” i priznatog kao najskuplji začin na svijetu. Dok je Iran i dalje primarni proizvođač, Srbija je također postigla izuzetan uspjeh u proizvodnji šafrana. Prema riječima profesorice dr. Tanje Brankov s novosadskog Poljoprivrednog fakulteta, cijena šafrana u zemlji je 10 eura po gramu, au inozemstvu između 20 i 30 eura.
Ako ste u potrazi za unosnim pothvatom koji zahtijeva minimalno održavanje, razmislite o tome da uronite u svijet uzgoja goji bobica. Povrati ulaganja su izuzetno visoki, što ga čini vrlo preporučljivom potragom. Za svakih 100 grama prodanih goji bobica može se dobiti i do 20 eura, tvrdi stručnjak. Nadalje, prof. dr. Zoran Keserović, inače s uglednog Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu, predlaže da su jagode još jedna isplativa opcija s brzim obrtom. Potrebna početna investicija, bilo da se radi o zemljištu ili gredicama u stakleniku, kreće se u rasponu od 12.000 do 18.000 eura.
Prema Keserovićevoj analizi, ako država osigura 50-postotni povrat i na jagode i na maline, ulaganje u jagode ima potencijal da se vrati već u drugoj godini ako cijena bude povoljna. S druge strane, može proći i treća godina da se uloženo u maline potpuno vrati. Brankov sugerira da je uzgoj lavande, češnjaka i shitake gljiva dosljedno isplativ, a raste interes i za uzgoj mikrobnih kultura. Lavanda je osobito tražena i zahtijeva minimalno vode i održavanja. Što se početnika tiče, Spasojevići kao prikladnu opciju preporučuju četinare. I sami su prije dvadesetak godina počeli s 40 božićnih drvaca i od tada su postali jedan od vodećih proizvođača u industriji.
Ako netko posjeduje parcelu od 50 jutara i namjerava uzgajati četinare, Jelica Spasojević predlaže da je potrebno uložiti oko 10.000 eura. Unatoč tome, očekuje se da će ovo ulaganje donijeti profitabilne povrate u roku od tri godine.
Ključno je priznati da neće svaka biljka uspjeti i da postoji mogućnost bolesti. Dodatno, nužna je ugradnja rasprskivača i sustava za navodnjavanje, a bitno je voditi evidenciju o svim tim čimbenicima iu skladu s njima razmotriti. Aleksandar Spasojević ističe značaj ljubavi u ovoj industriji, jer se radi o njegovanju “živih bića”.
Alexander predlaže da se afinitet prema klorofilu pojavljuje kada on zamjenjuje krv, ali upozorava da isključivo analitički pristup, koji se oslanja na izračune i proračunske tablice u Excelu, možda neće dati željene rezultate u ovoj domeni. Uz tehnološku stručnost i numeričku oštroumnost, poduzetnici u području agrobiznisa također moraju njegovati razumijevanje unutarnjeg funkcioniranja prodajnih kanala.
Miloš priznaje da su poljoprivrednici prepoznali učinkovitost korištenja platformi društvenih medija za uspostavljanje veza s željenom demografskom bazom i bazom kupaca. Tatjana Stojanović predlaže implementaciju prodajnog modela poznatog kao “vi birate”, koji kupcima omogućuje da osobno posjete farmu i odaberu željene proizvode. Ovaj inovativni pristup ne samo da povećava zadovoljstvo kupaca, već također neprimjetno integrira poljoprivrednu proizvodnju s agroturizmom, što rezultira osebujnim i nezaboravnim iskustvom izleta. Usvajanjem ove strategije, agronomi mogu učinkovito smanjiti troškove žetve dok istovremeno kultiviraju odanu i lojalnu klijentelu.
Prema riječima Stojanovića, da bi se uspješno došlo do kupaca i postigla povoljna cijena, potrebno je malo poboljšati organizaciju u domeni marketinga, prodaje i dostave.