Nakon izraelskog napada na izbjeglički kamp Rafah u Gazi, koji je rezultirao tragičnim gubitkom života najmanje 45 osoba, fotografija pod nazivom “Sve oči uprte u Rafah” brzo je postala popularna na Internetu, služeći kao simbol globalne solidarnosti prema palestinsko stanovništvo.

Globalni bijes izbio je kao odgovor na nedavni napad koji je izveo Izrael, što je rezultiralo tragičnom smrću brojnih Palestinaca, uključujući nedužnu djecu, koji su potražili utočište u šatorima u Rafi u Gazi. Ciljano područje Tal as-Sultan, prethodno smatrano “sigurnom zonom” smješteno u sjeverozapadnoj regiji grada Rafaha, doživjelo je razorni udar ni manje ni više nego osam projektila koje su lansirale izraelske snage.

Kampanja je dobila globalnu podršku, a ljudi iz cijelog svijeta podijelili su fotografiju “Sve oči uprte u Rafu” na svojim platformama društvenih medija kako bi izrazili solidarnost s palestinskim narodom. Ova moćna slika podijeljena je nevjerojatnih 42,5 milijuna puta samo na Instagram pričama.

Koje je simbolično značenje iza fotografije naslovljene “Sve oči uprte u Rafah”?

Slike spaljenih tijela i teško ozlijeđenih pojedinaca kružile su društvenim mrežama, pridobivši značajnu pozornost s više od četiri milijuna dijeljenja, popraćene natpisom “Sve oči uprte u Rafah.

Aktivisti i humanitarne skupine predvode kampanju za podizanje svijesti o strašnim životnim uvjetima u južnom gradu Pojasa Gaze, gdje su pojedinci prisiljeni živjeti u prenapučenim izbjegličkim kampovima bez ikakve humanitarne pomoći.

Fotografija bilježi raspored šatora u kampu, strateški oblikujući izraz “Sve oči uprte u Rafah”, služeći kao dirljiv podsjetnik pojedincima da ostanu pažljivi i suosjećajni prema strašnim okolnostima s kojima se suočava 1,5 milijuna raseljenih stanovnika koji traže utočište u najjužnijem dijelu Gaze gradu, nakon njihovog raseljavanja zbog izraelskog bombardiranja.

Jedna od slika koju je generirala umjetna inteligencija privukla je široku pozornost kao simbol virusnog aktivizma. Natpis na slici izravan je citat Ricka Peeperkorna, ravnatelja Ureda WHO-a za okupirana palestinska područja. Peeperkorn je ovu izjavu dao u veljači, nakon odluke Benjamina Netanyahua da provede strategiju evakuacije za Rafah u pripremi za napad na ono što je izraelski premijer opisao kao posljednja uporišta militantne skupine Hamas.

Dok je izraelska vojska eskalirala svoju kampanju u južnom pojasu Gaze, Peeperkorn se obratio medijima tijekom konferencije za novinare.

Tijekom tog vremena, Peeperkorn je izjavio, “Rafah je zaokupio pažnju svih.

Propalestinske i humanitarne skupine nisu gubile vrijeme na prenamjenu izjave kako bi istaknule nevolje Gaze i Rafe, značajnog utočišta za raseljene Palestince iz raznih dijelova teritorija.

Slogan su prihvatile razne grupe podrške, uključujući Save the Children, Oxfam, Americans for Justice in Palestine, Jewish Voice for Peace i Palestine Solidarity Campaign.

Ads