Na koncertu kontroverznog hrvatskog pjevača Marka Perkovića Thompsona, održanom 5. jula u Zagrebu pred više od pola miliona ljudi, prema podacima austrijskog lista Kleine Zeitung, prisustvovalo je i više od 18.000 posjetilaca iz Austrije.
Kontroverzni koncert u Zagrebu: Pravni odjek preko granica
U Zagrebu je 5. jula održan koncert hrvatskog pevača Marka Perkovića Thompsona, poznatog po svojoj kontroverznoj reputaciji i nacionalističkom imidžu. Iako je događaj okupio više od pola miliona ljudi, uključujući i značajan broj posetilaca iz inostranstva, posebnu pažnju javnosti i institucija privukla je činjenica da je među publikom bilo više od 18.000 građana Austrije. Ovaj masovni događaj ne bi izazvao toliki međunarodni interes da se nije našao u središtu pravnog skandala zbog navodnog prikazivanja i uzvikivanja simbola i fraza povezanih sa ustaškim režimom.
Međunarodna istraga: Zakonski temelji i nadležnosti
Austrijske vlasti, u saradnji s hrvatskim organima, pokrenule su detaljnu istragu ovog događaja. Razlog za to jeste sumnja na kršenje austrijskih zakona koji strogo zabranjuju upotrebu fašističkih i nacističkih simbola, među kojima se nalaze i oni povezani sa ustaškim pokretom.
Prema pisanju Kleine Zeitunga, na koncertu su primećene ustaške zastave, a publika je u više navrata uzvikivala frazu „Za dom spremni“, što je u Austriji prepoznato i zakonski okarakterisano kao oblik nacističkog pozdrava.
Austrijski Zakon o simbolima (Symbolgesetz), kao i Zakon o zabrani (Verbotsgesetz) iz 1947. godine, ne samo da zabranjuju nošenje, prikazivanje i promoviranje ovakvih simbola, već pružaju osnovu za kažnjavanje državljana Austrije čak i ako se prekršaj desi izvan nacionalne teritorije. Ovaj zakonski okvir omogućava nadležnim institucijama da gone prekršioce koji su austrijski državljani ili imaju stalno boravište u Austriji, bez obzira na to gde je prekršaj počinjen.
Rudolf Vouk – ključni glas pravne interpretacije
Austrijski pravnik Rudolf Vouk, poznat po angažovanju na polju ljudskih prava i prava nacionalnih manjina, izjavio je da simboli koji su korišćeni tokom zagrebačkog koncerta potpadaju pod navedene zakone. Vouk je naglasio sledeće:
„To znači da je i nošenje ustaških simbola u Hrvatskoj kažnjivo u Austriji, ukoliko je počinitelj austrijski državljanin ili ima boravišnu dozvolu.“
Ova izjava dodatno komplikuje situaciju, jer otvara vrata za masovne istrage i moguće optužnice protiv više stotina pojedinaca koji su prisustvovali događaju.
Institucionalni odgovor iz Austrije
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Austrije potvrđeno je da poseduju pravne i institucionalne alate da sprovedu ovakve istrage, pa čak i da iniciraju pravne postupke protiv svojih državljana za dela izvršena van zemlje. Iako nisu otkriveni detalji konkretnih istraga, zbog međunarodnog karaktera slučaja i saradnje sa hrvatskim organima, u Ministarstvu su podvukli da je ovaj slučaj predmet ozbiljnog razmatranja.
Etiketiranje koncerta: Najveći fašistički skup u Evropi?
Austrijski list Kleine Zeitung ide još dalje u analizi događaja. U njihovom izveštaju, koncert Marka Perkovića Thompsona je označen kao:
„najveći fašistički skup u Evropi od pada režima Francisca Franca u Španiji.“
Ova tvrdnja, iako dramatična, odražava ozbiljnost percepcije događaja u međunarodnim krugovima. U izveštajima nekoliko evropskih medija navodi se da je koncert, osim što je bio muzički spektakl, poslužio i kao platforma za političku i ideološku simboliku koja je u mnogim zemljama zakonom zabranjena.
Poseban fokus na publiku iz inostranstva
Publika na koncertu nije bila sastavljena samo od hrvatskih fanova. Veliki broj posetilaca pristigao je iz Austrije, Nemačke, Slovenije, Švajcarske i drugih zemalja. Ovo dodatno komplikuje situaciju, jer više jurisdikcija može biti uključeno u potencijalne istrage.
Moguće pravne posledice
U slučaju da se tokom istrage potvrdi prisustvo i aktivno učešće austrijskih građana u radnjama koje zakon tretira kao fašističku propagandu, oni bi mogli da se suoče sa:
-
Novčanim kaznama koje premašuju nekoliko hiljada evra
-
Zatvorskim kaznama, u zavisnosti od težine i učestalosti prekršaja
-
Gubitkom boravišne dozvole, za one koji nisu austrijski državljani, ali imaju stalno prebivalište u toj zemlji
Koncert Marka Perkovića Thompsona, iako predstavljen kao muzičko okupljanje i domoljubni spektakl, u stvarnosti je dobio ozbiljan pravni i politički karakter. Ono što je počelo kao kulturni događaj u Zagrebu, pretvorilo se u međunarodni pravni slučaj, sa potencijalnim posledicama za stotine, pa čak i hiljade posetilaca iz Austrije.
Ovaj slučaj jasno pokazuje:
-
Kako nacionalne zabrane simbola i govora mržnje mogu imati eksteritorijalnu primenu
-
Koliko je važno prepoznavanje i razumevanje zakona zemlje iz koje potičete, bez obzira gde se nalazite
-
Da su moderna evropska društva intolerantna prema fašističkim simbolima, bez obzira na kontekst u kojem se oni pojavljuju
I dok se čeka ishod istrage, jasno je da koncert koji je trebalo da bude proslava muzike i identiteta, nosi sa sobom i teške političke i pravne implikacije koje bi mogle da utiču na buduće odnose između zemalja, kao i na pravnu svest građana širom Evrope.