Život i ostavština Josipa Broza Tita opsežno su dokumentirani, ostavljajući malo toga mašti. Međutim, jedna dugotrajna enigma i dalje ostaje: opseg njegovog bogatstva i blaga koji su ga pratili u smrti. Začudo, njegova supruga Jovanka našla se u siromaštvu, na prosjačkom štapu i bez čak i mirovine. Postavlja se pitanje je li Tito uistinu bio bogat čovjek ili nije?

Ne zaboravimo spomenuti izuzetnu sablju koju je nabavio od Gadafija. Ovo izuzetno izrađeno oružje prikazuje zamršene detalje, krasi ga korice ukrašene zlatom i dragocjenim kamenjem.

O sadržaju ostavine Josipa Broza Tita spekuliralo se više od tri desetljeća. Pričalo se da su različiti predmeti poput satova, figurica, pa čak i zlatnih poluga dio kolekcije.

Joška Broz, unuk bivšeg predsjednika SFRJ, proteklih je godina naišao na zadivljujuće otkriće o ogromnom osobnom bogatstvu svoga djeda.

Joška Broz nedavno je dobio vijest o prodaji sata Patek Philippe u Švicarskoj, koji je proglašen najskupljim satovima na svijetu. Zanimljivo je da je sam Broz kupio ovaj sat davne 1945. godine za samo 2050 maraka. Međutim, doista je zapanjujuće da je isti sat sada prodan za nevjerojatnu svotu od 3.080.000 franaka. Broz je odmah podijelio ovu značajnu informaciju sa svojim odvjetnikom, ističući ključnu potrebu za sveobuhvatnom istragom koja se može učinkovito provesti samo uz pomoć države.

Prema riječima odvjetnika Gorana Petronijevića, u svijetu je nastalo samo pet ovakvih satova. Konkretni sat misteriozno je nestao s izložbe na kojoj je bila izložena Titova zbirka satova. Osim toga, trenutna lokacija sablje koju je Titu darovao Gadafi ostaje misterij. Ova pomno izrađena sablja iz 17. stoljeća ima korice ukrašene zlatom i ukrašene dragim kamenjem. Štoviše, nestao je cijenjeni filatelistički zbornik Josipa Broza, koji slovi za jedan od najvrjednijih u svijetu. Petronijević tvrdi da se ne može naći u muzeju, a ne posjeduju ga ni narod, ni država, ni Titovi nasljednici. Na upit o Titovim darovima članovima obitelji, Joška Broz prisjeća se da je dobio sat i automobil.

Davne 1971. godine poklonio mi je sat osoba koja ga je osobno primila od Richarda Nixona. Prije toga sam se oslanjao na sat svog djeda po majci, koji se nažalost povezivao s njegovom smrću tijekom lovačke ekspedicije. Tito je pitao za trenutno vrijeme, natjeravši me da provjerim svoje zapešće, samo da otkrijem da mi je sat nestao. Bez oklijevanja je skinuo vlastiti sat i dao mi ga. U to vrijeme vrijednost sata koji mi je dao iznosila je otprilike 20.000 maraka, što je bila nezanimljiva svota. Ipak, njen značaj u mom životu je nemjerljiv. Taj isti sat imam i dan danas“, prisjeća se Broz s velikom ljubavlju.

Nakon našeg prvog upisa na sveučilište, naš djed nam je ljubazno kupio automobil koristeći svoja osobna sredstva. Važno je napomenuti da se ova vozila proizvode u zemlji. Njegova sposobnost da to učini proizlazi iz prihoda koje je zaradio honorarima za glumu. No, nakon njegove smrti, na računu nije bilo više sredstava osim iznosa od 12.000 maraka, koji je tijekom ostavinske rasprave ravnomjerno raspoređen na tri korisnika. Što se tiče posjeda Titovih vila, Joška tvrdi da je te nekretnine stekao samostalno.

U znak dobre volje, grad Beograd mu je darovao muzejsku zgradu poznatu pod nazivom “25. maj”, dar koji je on ljubazno primio. On je u intervjuu za TV BN izrazio namjeru da sačuva zgradu za boljitak države i njenih stanovnika.

Joška Broz, Titov unuk, vješto se snalazio u nedoumici oko tobožnje prisutnosti oporuke i zlatnih poluga koje su se često povezivale s maršalom. “Koliko ja znam, Tito nije posjedovao nikakve zlatne poluge. Postoje pojedinci koji su relativno neiskusni u području pisanja i povijesti koji pokušavaju manipulirati istinom i prikazati to vremensko razdoblje na iskrivljen način tvrdeći suprotno. Što se tiče oporuke, jednostavno ga nema, Tito ga nikada nije napisao, jer nije ni slutio njegov prerani odlazak“, pojasnio je Joška Broz.

Ads