Sredozemno i Jadransko more služe kao primarne ulazne točke za najveći priljev invazivnih vrsta, prvenstveno omogućen kroz Sueski kanal.
Crnogorski dio Jadranskog mora svjedoči sve većem prisustvu invazivnih vrsta koje ne samo da predstavljaju prijetnju ekosustavu, već ugrožavaju i sigurnost pojedinaca poput ribara i kupača.
Iako je istina da nijedno od ovih stvorenja ne predstavlja izravnu prijetnju ljudima, važno je biti oprezan pri susretu s njima zbog prisutnosti toksina u njihovim kralježnicama.
Prema riječima dr. Ilije Ćetkovića, znanstvenog suradnika u Laboratoriji za ihtiologiju i morsko ribarstvo Instituta za biologiju mora u Kotoru, posljednjih godina bilježi se značajan porast prisutnosti invazivnih vrsta riba i rakova. Ove invazivne vrste uočene su ne samo u vodama Jadranskog mora nego iu drugim regijama Sredozemlja. Dr. Ćetković naglašava da se većina ovih invazija događa kada te vrste uđu u Sredozemlje kroz Sueski kanal, što u konačnici utječe na podvodni ekosustav i mijenja njegov sastav.
Lesepsijska migracija, nazvana po francuskom diplomatu koji je sudjelovao u izgradnji kanala, odnosi se na kretanje vrsta iz Indijskog oceana i Crvenog mora. Osim toga, pojedine vrste do Jadrana stižu alternativnim putevima, poput balastnih voda ispuštenih s brodova koji potiču iz različitih krajeva svijeta, objasnio je Ćetković, a prenosi RTCG.
Prema Ćetkovićevim riječima, lavica, poznata po svojim obrambenim otrovnim bodljama, primijećena je relativno nedavno, prenosi Poslovni dnevnik.
Prema riječima Ćetkovića, ova vrsta ne samo da je grabežljiva nego predstavlja i značajnu prijetnju brojnim autohtonim vrstama u Jadranu. Stoga, kada se radi o ovoj vrsti, moraju se poduzeti mjere opreza kako bi se spriječili mogući ubodi ili ozljede.
Ključno je izbjegavati bilo kakvu interakciju s ovim ribama. Osim toga, važno je napomenuti da određene vrste posjeduju organe koji sadrže tetrodotoksin, vrlo otrovan neurotoksin za ljude. Stoga je imperativ suzdržati se od konzumacije ove ribe i potpuno izbjegavati svaki kontakt ili rukovanje s njima, jer to potencijalno može dovesti do izlaganja otrovu.
Stručnjaci savjetuju da je važno, ako naiđete na ribicu i ubodete se, odmah pritisnuti zahvaćeno područje i izbjegavati korištenje leda. Umjesto toga, uronite mjesto uboda u vruću vodu, jer je otrov lavice termolabilan i gubi snagu na otprilike 70 stupnjeva, čime se smanjuje njegov učinak.
U ovoj regiji, važno je napomenuti da većina ovih vrsta nije uobičajena. Njihova prisutnost je sporadična i ne postoji predvidljiv obrazac kada i gdje se mogu susresti. Među značajnim invazivnim vrstama u Jadranu, plavi rak (Callinectes sapidus) ističe se značajnim štetama koje nanosi ribarima, uništavajući im ulov i opremu za ribolov.
Osim rakova i riba, brojni drugi organizmi uspješno su se probili do Jadranskog mora, a među njima je najznačajnija zelena alga iz roda Caulerpa, koja se obično naziva mediteranski tumor.