Kad god pomislimo da našem toplom domu nešto nedostaje, neki detalj ili nešto slično, uvijek se moramo zapitati o ljudima oko nas koji teže žive. Oni nemaju isti komfor kao mi, nemaju vodu, struju i sve što mi imamo. Evo jedne takve priče…
Na Bijelom moru i usred poluotoka Tajmir žive Nenci, autohtono sibirsko pleme čiji je nevjerojatan način života privukao svjetsku pozornost. Unatoč teškim uvjetima, oni još uvijek čvrsto održavaju drevne tradicije koje se prenose s koljena na koljeno. No, upravo običaji prve bračne noći najviše izazivaju znatiželju i iznenađenje promatrača.
U ovom posebnom plemenu, ponašanje braka uređeno je strogim pravilima i nije prepušteno hirovima potencijalno vezanog para. Mladenkin otac organizira svadbeno veselje, dok mladoženjina majka planira otvorenje.
Prije nego što dođemo do vjenčanja, važno je razumjeti njihov jedinstveni način života tijekom oštrih sibirskih zima, gdje temperature znaju pasti i do -50 stupnjeva Celzijusa. Prema Ponkufu, narod Neke svake godine kreće na migracijsko putovanje koje se proteže više od 2000 kilometara, premještajući svoje kampove s ljetnih na zimske pašnjake.
Tijekom zime Nenci žive u južnim područjima delte rijeke Ob, ali kako se približava ljeto sele se u sjeverna područja poluotoka Jamal, gdje se nalaze njihovi pašnjaci.
U blizini Arktičkog oceana nalazi se poluotok Jamal, koji se na nenetskom jeziku prikladno naziva “rubom svijeta”. Naziv otkriva surove uvjete na tom području, gdje se temperature spuštaju i do minus pedeset stupnjeva Celzijusa. Neneti ovu regiju nazivaju domom više od tisuću godina, prvenstveno se oslanjajući na sobove kao hranu i toplinu.
Sobovi su im bili društvo i pripitomljene životinje.
Sposobnost razlikovanja određenih životinja unutar skupine fascinantan je aspekt njihova ponašanja. Svaka obitelj ima svoje jedinstvene sobove, koji ne moraju vući saonice. Ovaj poseban sob igra ulogu omiljenog kućnog ljubimca, s obitelji je poput psa.
Nenetski ljudi ovise o svojim sobovima za preživljavanje jer im te veličanstvene životinje osiguravaju sve njihove osnovne potrebe. Kako bi se zaštitili od hladnoće, Nenci pokrivaju svoje domove kožama sobova, od kojih se prave kaputi, čizme i pokrivači. Snalažljivost Neneta također se ogleda u korištenju kostiju sobova za izradu posuđa i dijelova saonica. Što se tiče prehrane, Nenci jedu meso sobova u različitim oblicima: sirovo, kuhano ili smrznuto. Unatoč tome, krv sobova je vrlo važna Nenetima jer je bogata važnim vitaminima i stoga je vrlo cijenjena. Osim sobova, Nenetska prehrana uključuje i ribu, često uživajući u smrznutoj ribi.
Nenci žive u tradicionalnim šatorima.
Neneti žive stilom života koji zahtijeva stalnu posvećenost, zbog čega nemaju slobodnog vremena vikendom. Svaki dan marljivo rade na brizi za sobove i nabavi hrane. Međutim, postoji jedan trenutak svake godine kada se cijela zajednica okuplja kako bi se opustila i sudjelovala u utrkama sanjkanja i društvenoj interakciji. Brzo topljenje arktičkog snijega tjera Nence da prilagode svoje putne rute kako bi se nosili s klimatskim promjenama, osiguravajući svojim sobovima pristup hrani. Ova veličanstvena stvorenja prvenstveno se oslanjaju na lišajeve koji rastu ispod dubokih slojeva snijega, koristeći svoj izoštren njuh kako bi pronašli hranu. Nevjerojatan prizor malih rupa koje ostavljaju stada sobova potvrđuje njihovu prisutnost u snijegu.
U najsjevernijim krajevima sunce se ne vidi od studenog do siječnja, a ovo rusko pleme podnosi duža razdoblja mraka. Teški uvjeti predstavljaju izazove i za ljude i za životinje, jer duboki snijeg otežava sobovima pronalaženje hrane. Srećom, pleme se oslanja na svjetiljke kako bi ublažilo neke od poteškoća povezanih s njihovim načinom života.
Organizirana i nekonvencionalna vjenčanja
Među ovim ruskim plemenom, institucija braka je vrlo poštovana. Ovo nije stvar osobnog izbora pojedinca, već proces udvaranja koji omogućuje posrednik.
Naime, nakon što otkrije djevojku, budući mladoženja započinje pregovore s obitelji, a potom s posrednikom nastavlja do šatora mladenkina oca. Ovdje se traži očevo odobrenje i pregovara o nevjesti i mirazu.
Nakon ispunjenja financijskih obveza prinosom jelena i krzna, održava se vjenčanje, a mladenci sudjeluju u konzumaciji jelenjih srca i jezika, što simbolizira jedinstvo i međusobnu komunikaciju u braku.
Nakon vjenčanja mladenci se upućuju u mladoženjin šator, gdje mladoženjina majka i mladenkina svekrva spremaju postelju. Krevet je od ostatka sobe odvojen zavjesama, koje su dio mladenkine garderobe.
Nakon završetka showa njih dvoje su se i službeno vjenčali, no i dalje su zadržali blizak odnos.
Vrhunac intimnosti dolazi drugog dana vjenčanja. Taj čin simbolizira potpuno odvajanje mladenke od očeve obitelji i označava njezino službeno priznanje kao zakonite supruge u obitelji ili obitelji njezina muža.