Neodgovoreni upiti oko stravičnog trostrukog ubojstva u Tuzli, koje je odnijelo živote žene i dvoje djece, mnoge su začudili. U jeku ove tragedije, stručnjaci tvrde da nema prikladnih riječi kojima bi se na adekvatan način izrazila veličina ovog događaja, koji dodatno učvršćuje postojanje duboko ukorijenjenih društvenih problema.
Tuzlansko naselje Stupine i dan nakon tragičnih ubojstava ostaje sablasno tiho. Puno je nagađanja o obiteljskim svađama, svađama i zavisti, ali nema konkretnih informacija. Vlasti su u stanu otkrile sjekiru za koju se vjeruje da je oružje korišteno u ubojstvima. No, još je u tijeku temeljito vještačenje.
Unatoč neslužbenim informacijama koje govore da je agonija ubijene Amele Čičkušić potrajala jer je ubojica prvo ciljao na djecu, susjedi su ostali nesvjesni bilo kakvih zvukova.
Među nama raste nepovezanost, što rezultira nedostatkom znanja o našim susjedima na istom katu. Kako bismo osigurali našu sigurnost, pribjegli smo ugradnji sigurnosnih vrata. Zabrinjavajuće je što smo došli do točke u kojoj nas svaka buka iz susjedne zgrade navodi da kontaktiramo policiju. Smatram da je krajnje zbunjujuće da nitko ništa nije čuo; to je morao biti ili ženski plač ili dječja molba. Čak i da netko nije želio izravno intervenirati, svi mi imamo mobitele i lako smo mogli alarmirati nadležne”, naglasila je Smiljana Vovna, profesorica sociologije.
Kolege na UKC-u Tuzla opraštaju se od Amele, koja je tragično izgubila život, i izražavaju joj samo divljenje. Prema psihoterapeutima, ovaj uznemirujući incident nasilnog zločina naglašava alarmantan nedostatak odgovora zajednice na problematičnu dinamiku unutar ovih obitelji.
Prema riječima psihoterapeutkinje Vahide Djedović, evidentno je da nesuglasice postoje već neko vrijeme, jer problemi ove prirode ne nastaju odjednom. Problem leži u nedostatku komunikacije među pojedincima. Općenito, ljudi imaju tendenciju ograničenih razgovora, što dovodi do značajnih kriza, osobito u brakovima. Opće je poznata činjenica da 50% brakova završi razvodom, no ostaje nejasno kako preostalih 50% uspijeva opstati. Tijekom terapijskih sesija za parove, neadekvatna komunikacija stalno se pojavljuje kao primarna prepreka.
Iako se dogodilo još jedno ubojstvo žene, Vlada Tuzlanskog kantona na današnjoj sjednici nije izvršila sveobuhvatnu reviziju svojih dosadašnjih postupaka u vezi sa sve većim brojem femicida. Ovaj nedostatak akcije je obeshrabrio aktiviste i građane jer su organizirali brojne prosvjede u nadi da će utjecati na promjenu. Međutim, njihova motivacija je oslabila zbog nedostatka opipljivih rezultata.
Prema riječima aktivistice Mire Vilušić, suštinska komunikacija koju je civilno društvo zahtijevalo s vlastima nikada nije uspostavljena. Unatoč iznošenju naših 20 zaključaka i traženju izvanredne sjednice, Ministarstvo unutarnjih poslova jedino je za to odgovorno. Međutim, nedostatak komunikacije ne odnosi se samo na Ministarstvo unutarnjih poslova. Gdje je uključenost obrazovnog sektora? Gdje je podrška zdravstvu? Gdje se posvećuje pažnja svim čimbenicima koji pridonose negativnoj percepciji?
Tragičnim ubistvom Nizame Hećimović, a potom i ubistvom Amre Kahrimanović iz policijskog oružja, dogodio se stravičan masakr u jednoj stambenoj jedinici. Stanovnici Tuzlanskog kantona više ne postavljaju pitanje “može li dalje propadati?” budući da ih svaki novi incident nastavlja duboko uznemiravati.