Tijekom krvavog pira u jednoj kafani u središtu Cetinja danas poslijepodne ubijeno je nekoliko osoba, među kojima i dvoje djece, a policiji poznati ubojica usmrtio je i ranio četvoricu muškaraca. Druge dvije osobe potom su pobjegle s mjesta nesreće.

Ubrzo nakon toga navodno je ubio dvoje djece i ranio ženu u naselju Bogdanov Oblast. Neslužbeno se doznaje da je riječ o A. M. iz Cetinja.

Policija apeluje na građane Cetinja da budu budni i ostanu u svojim stambenim objektima, a sve raspoložive policijske snage su na licu mjesta i djeluju u okviru svojih nadležnosti kako bi kontrolisale situaciju i procesuirale počinitelje.

Policija je priopćila kako se radi o situacijskom incidentu, a ne o rezultatu razbijanja visokorizične organizirane kriminalne skupine.

“U nastojanju da se riješi ova krizna situacija, policija je na mjesto događaja poslala specijalne snage”, stoji u policijskom priopćenju.

 

 

 

Kačamak je jedno od najtradicionalnijih jela balkanskih zemalja i pravi se u Srbiji, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Makedoniji i Turskoj, ali slična jela postoje širom svijeta pod nazivom palenta ili palenta. Riječ “kačamak” dolazi od turske riječi koja znači “kaša”, dok izraz “palenta” ili “palenta” dolazi od latinske riječi koja znači oljušteno i zdrobljeno zrno, najčešće kukuruz.

Mnogi smatraju da su kačamak i palenta isto jelo, ali drugi tvrde da su to dva različita jela. Razlika je u tome što se palenta radi od kukuruzne krupice ili žutog kukuruznog brašna, dok je kačamak poseban po tome što se pravi od bijelog kukuruznog brašna. Iako mnogi vjeruju da kačamak potječe s Balkana, istraživanja pokazuju da jelo zapravo potječe iz sjeverne Italije, gdje je bilo tradicionalno seosko jelo.

U istočnoj Srbiji kačamak se često služi umjesto kruha u vrijeme posta, a imućniji seljaci jelo obogaćuju rastopljenim maslacem ili mašću i sirom. Najbogatiji uživaju u kačamaku uz vruću prženicu, specijalitetu južne Srbije. U Homolju se kačamak uglavnom priprema na slavama ili seoskim slavama, a neki od siromašnijih seljana doprinose pripremi jela radeći za nadnicu kilogram belog brašna.

Kačamak je i danas ostao simbol tradicije i jednostavnosti te se još uvijek često priprema u domovima kao hranjivo jelo koje je kroz povijest bilo izvor energije za ljude u ruralnim područjima.

Ads