Nakon konzumacije kave, značajan broj pojedinaca osjeti potrebu hitnog odlaska na WC. Ima onih koji vjeruju da je problem prirodna pojava, dok drugi izražavaju zabrinutost da možda nije riječ o zdravlju. Predmet se smatrao dovoljno važnim da bi znanstvenici sa Sveučilišta u Teksasu proveli istraživanje. Tijekom istraživanja štakori su tri uzastopna dana dobivali kavu. Utvrđeno je da je ovo uzimanje kave stimuliralo pokretljivost crijevnih mišića, a taj je učinak primijećen bez obzira na dozu kofeina prisutnog u kavi.

 

 

Prema glavnom autoru studije, Shuan Zheng Shiju, pokretljivost mišića tankog crijeva kod štakora povećala se nakon tri dana konzumiranja kave. To je značilo da će štakori, poput ljudi, vjerojatno imati značajnije pražnjenje crijeva nakon konzumiranja kave. Nadalje, smanjio se broj bakterija pronađenih u njihovom izmetu, što je bilo zanimljivo otkriće. Vrijedno je napomenuti da ti učinci nisu ovisili o kofeinu, budući da je kava bez kofeina imala sličan utjecaj na njihovu probavu. Ovu informaciju prenio je britanski časopis “Mirror”.

 

Široko rasprostranjeno mišljenje je da je sposobnost kave da djeluje kao laksativ rezultat njene kisele prirode. Istraživanja su pokazala da klorogenska kiselina koja se nalazi u kavi povećava razinu želučane kiseline, što zauzvrat stimulira probavni sustav.

 

 

Ako nakon šalice kave često odlazite u kupaonicu, budite uvjereni da je to normalna tjelesna reakcija na kofein u kavi, a ne pokazatelj bilo kakvih zdravstvenih problema. Uobičajeno je pitanje o zdravlju konzumiranja kave, koje stručnjaci često postavljaju. Iako nudi nekoliko prednosti za tijelo, postoje i određeni čimbenici koji zahtijevaju razmatranje. Kava je značajan izvor antioksidansa i otkriveno je da inhibira rast stanica raka u određenim okolnostima. Međutim, učinci ispijanja kave na prazan želudac nisu toliko korisni.

 

 

Ispijanje šalice crne kave na prazan želudac može potaknuti stvaranje želučane kiseline, što može posebno smetati onima koji pate od gastritisa. Čak ni oni sa zdravim želucem nisu imuni na nelagodu i probleme s probavom koji mogu nastati zbog prekomjerne proizvodnje kiseline tijekom obroka. Konzumacija neprobavljivih proteina može dovesti do raznih neugodnih simptoma kao što su nadutost, žgaravica, povraćanje, iritacije, upale, pa čak i rak debelog crijeva. Zbog toga stručnjaci savjetuju pojedincima da prije ispijanja kave pojedu barem krišku kruha. Prema Healthyfoodteamu, ako niste u mogućnosti pojesti obrok rano tijekom dana, preporučuje se da ga barem pomiješate s mlijekom kako biste olakšali probavu.

Ads