Serija zemljotresa kod Santorinija izazvala uzbunu
Uvod Od 28. januara, područje u blizini grčkog ostrva Santorini pogođeno je značajnim brojem zemljotresa. Prema podacima Evropsko-mediteranskog seizmološkog centra (EMSC), do sada je registrovano više od 555 zemljotresa, pri čemu su najjači dostizali magnitudu do 5 stepeni Rihterove skale. Ova seizmička aktivnost koncentrisana je oko 25 kilometara severoistočno od ostrva.
Seizmička aktivnost i zvanične reakcije
- Upozorenje grčke civilne zaštite – U cilju zaštite građana, vlasti su emitovale video poruku sa instrukcijama o merama koje treba preduzeti u slučaju jačeg zemljotresa.
- Poziv na smirenost – Premijer Grčke, Kirijakos Micotakis, apelovao je na stanovništvo da ostane smireno i prati uputstva nadležnih organa. On je izjavio da se stručnjaci intenzivno bave analizom ovog fenomena i da će u narednim danima objaviti naučni prikaz situacije kako bi građani bili bolje informisani.
Detaljan pregled zemljotresa Prema podacima seizmologa:
- Od 28. januara registrovano je više od 400 zemljotresa u Egejskom moru.
- Od 1. do 3. februara, zabeleženo je više od 100 podrhtavanja tla, sa magnitudama između 1,3 i 4,8 stepeni Rihtera.
- Epicentri su uglavnom locirani u području Santorinija i okolnih ostrva.
Reakcije stručnjaka Poznati holandski seizmolog Frank Hugerbits, koji je postao poznat zbog svoje navodne prognoze razornog zemljotresa u Turskoj 2023. godine, takođe se oglasio povodom ovih dešavanja. On je istakao da povećana seizmička aktivnost može biti pokazatelj mogućih budućih jačih potresa, ali da je nemoguće precizno predvideti kada i gde će se oni dogoditi.
Zaključak Situacija na Santoriniju i u okolini ostaje pod budnim nadzorom seizmologa i vlasti. Građanima je savetovano da budu na oprezu, ali i da ne šire paniku. Kako stručnjaci nastavljaju da prate i analiziraju ove aktivnosti, očekuje se da će u narednim danima biti objavljeno više informacija o potencijalnim rizicima i preporučenim merama zaštite.