Veliki požari u Izraelu izazvali masovne evakuacije: Kritično stanje u centralnom delu zemlje

U poslednjim danima, centralni delovi Izraela pogođeni su razornim požarima koji su se, usled ekstremnih vremenskih uslova, proširili velikom brzinom i zahvatili ogromne površine zemljišta. Vatra, podstaknuta snažnim vetrovima i visokim temperaturama, naterala je vlasti da hitno preduzmu mere zaštite stanovništva, što je uključivalo i organizovane evakuacije više zajednica.

Situacija se dodatno komplikuje zbog prognoza meteoroloških službi koje ukazuju na to da će se nepovoljni klimatski uslovi zadržati i u narednim danima, što značajno otežava napore vatrogasnih i spasilačkih timova koji se bore da stave požare pod kontrolu.

Evakuisane zajednice – prvi koraci u borbi protiv katastrofe

Kako je navedeno u zvaničnom saopštenju Vatrogasne i spasilačke službe Izraela, vlasti su bile primorane da evakuišu nekoliko naseljenih mesta u cilju zaštite ljudi od nekontrolisano šireće vatre. Među mestima koja su pogođena evakuacijom nalaze se sledeće zajednice:

  • Neveh Shalom

  • Beko’a

  • Ta’oz

  • Nachshon

  • Mesilat Tzion

Ova mesta se nalaze u blizini velikih šumskih i ruralnih područja, što ih čini posebno ranjivim na šumske požare. Brza evakuacija bila je ključna kako bi se izbegle potencijalne žrtve i obezbedila bezbednost građana.

Borba protiv vatre – masovno angažovanje resursa

U trenutku kada je objavljeno saopštenje, 63 vatrogasna tima i 11 specijalizovanih aviona bila su raspoređena na terenu. Cilj je bio da se plamen lokalizuje i spreči dalje širenje ka urbanim zonama. Borba sa vatrenom stihijom nije ograničena samo na kopnu – vazdušna podrška je od presudne važnosti u gašenju požara u teško pristupačnim šumskim predelima.

Uprkos angažovanju velikog broja ljudstva i opreme, situacija ostaje krajnje ozbiljna, budući da se novi požari izbijaju gotovo istovremeno na više različitih lokacija.

Eshtaol – epicentar požara

Posebno zabrinjavajući izveštaji dolaze iz šumskog područja Eshtaol, koje se nalazi između Jerusalema i Tel Aviva. Ovaj region je poznat po svojoj gustoj vegetaciji i prirodnim lepotama, ali u ovim uslovima predstavlja potencijalnu vatrenu bombu. Javna medijska kuća KAN izvestila je o intenzivnim plamenovima koji se šire brže nego što se očekivalo, uzrokujući ozbiljnu štetu na prirodnom i infrastrukturnom bogatstvu regiona.

Upozorenja meteoroloških službi

Izraelska meteorološka služba je izdala više upozorenja, naglašavajući da se očekuje nastavak ekstremno sušnog vremena sa temperaturama iznad sezonskog proseka. Kombinacija visokih temperatura, niskog nivoa vlažnosti vazduha i jakog vetra stvara savršene uslove za širenje požara, čak i u područjima koja ranije nisu bila zahvaćena vatrom.

Meteorolozi ističu sledeće faktore rizika:

  1. Toplotni talasi koji traju više dana bez padavina.

  2. Promenljiv vetar, koji otežava kontrolu plamena.

  3. Niska vlažnost tla i vegetacije, što ubrzava sagorevanje.

  4. Brzo širenje vatre ka naseljenim mestima i infrastrukturnim objektima.

Nema potvrđenih žrtava, ali oprez ostaje

Do trenutka pisanja izveštaja, vlasti nisu potvrdile da ima povređenih ili nastradalih. Ipak, to ne znači da je opasnost prošla. Neprestana promena pravca vetra može lako dovesti do toga da se plamen približi naseljima u svega nekoliko minuta. Zbog toga su nadležne službe izdale upozorenja o mogućim dodatnim evakuacijama u mestima koja se nalaze na periferiji požarom zahvaćenih zona.

Podsećanje na prošlonedeljne požare

Ova kriza dolazi samo nedelju dana nakon što su slični požari zahvatili delove centralnog Izraela, takođe izazvani sličnim vremenskim uslovima. Tada je:

  • Evakuisano više mesta

  • Izgorelo oko 2.500 hektara zemljišta

  • Povređeno devet osoba

Takođe je angažovano 119 vatrogasnih ekipa, uz podršku 10 aviona i helikoptera. Ta situacija je već tada ukazala na to da bi ovo leto moglo doneti rekordne prirodne nepogode, ukoliko se ne preduzmu dodatne mere prevencije.

Reakcije vlasti i izjava komandanta

Premijer Benjamin Netanjahu se uputio ka pogođenom području kako bi se informisao o situaciji i nadgledao koordinaciju spasilačkih aktivnosti. Njegova poseta simbolizuje ozbiljnost situacije i potrebu za državnim intervencijama na najvišem nivou.

Zapovednik vatrogasne i spasilačke službe u okrugu Jerusalema istakao je da bi ovo mogli biti najveći požari u istoriji Izraela. Prema njegovim rečima, borba sa požarima je tek na početku, a vatrogasci su suočeni sa ogromnim izazovima.

Požari koji trenutno haraju centralnim delovima Izraela predstavljaju jednu od najozbiljnijih prirodnih katastrofa koje je zemlja doživela u poslednjim decenijama. Evakuacija više zajednica, angažovanje ogromnog broja spasilačkih timova, vazdušna podrška i neizvesne vremenske prognoze – sve to ukazuje na to da je situacija i dalje krajnje nestabilna.

U narednim danima biće ključno da se:

  • Nastavi efikasna evakuacija u zonama rizika.

  • Stabilizuju vatrene linije i obuzdaju nova žarišta.

  • Pruži podrška pogođenim zajednicama, uključujući psihološku, logističku i ekonomsku pomoć.

  • Ubrzaju reforme sistema za upravljanje vanrednim situacijama, kako bi se buduće katastrofe dočekale spremnije.

Ovi događaji takođe naglašavaju širu potrebu za globalnim delovanjem u borbi protiv klimatskih promena, koje sve češće prouzrokuju ekstremne vremenske fenomene i povećavaju učestalost šumskih požara širom sveta.

U ovom trenutku, izraelski narod pokazuje izuzetnu hrabrost i solidarnost u suočavanju sa krizom, dok vatrogasci na terenu rizikuju svoje živote kako bi spasili tuđe. Njihova požrtvovanost je podsetnik na ljudsku snagu pred prirodnim izazovima.

Ads