Srpska pravoslavna crkva i njeni sledbenici danas proslavljaju važan praznik poznat kao “Ognjena Marija”, koji se veoma poštuje. U Srbiji se od davnina verovalo da ako se nešto desi „Ognjenoj Mariji“, nema spasa, ako se zapali, ne može se ugasiti. A, ako se vrijeme zaoblači, munje će se posijati i žito zapaljeno će u potpunosti izgorjeti. Ovo duboko ukorijenjeno vjerovanje, koje se prenosi s koljena na koljeno, sažeto je u jednoj rečenici: „Ognjena Marija ognjem gori, Grom Ilija gromom udara, Mirna Marija počiva…“ Iako je crkveni kalendar obilježio svetu velikomučenicu Marinu , poznata kao Ognjena Marija, sa crnim slovima, koja je bila strogo obožavana. Dugogodišnja tradicija govorila je da će sveta Marija Marija biti kažnjena vatrom, pa otuda i njeno narodno ime Ognina Marija.
Ako se na Ognjenoj Mariji začuju munja i grmljavina, to se smatra lošim predznakom i teškom kaznom. Vjeruje se da je svetac imao duboko razumijevanje grijeha koje su počinili pojedinci, pa je tako osigurao da svaka osoba tog dana dobije odgovarajuću kaznu. Hot Mary Day ima posebno značenje za žene koje na ovaj dan smanjuju kućne poslove. Novinar i publicista Budo Simonović iz Podgorice je dokumentovao značaj festivala u svojoj knjizi Vatrena Marija Livanjska, Knjiga je zasnovana na istorijskim dokumentima i svjedočanstvima preživjelih Srba u Livanskoj krajini. Ti ljudi su strašno patili tokom rata. Masovni zločin koji se dogodio 29-30.07.1941. Ognjena Marija, kojoj se klanjaju pravoslavni vernici, izaziva duboko poštovanje, istakao je Simonović. U narodnoj tradiciji poznata je kao sestra Ilije Gromova i Sv. Pantelije.
Ovaj dan, prema ažuriranom kalendaru, je 30. jul, što je 17. dan po starom kalendaru, i općenito se smatra da se djeca ne smiju rađati. Ovaj dan se smatra neprikladnim i grešnim baviti se bilo kakvim radom, jer se vjeruje da oni koji se protive Božjoj volji na današnji dan ne mogu računati na Božiju milost. Livonija, događaji među malobrojnim srpskim stanovništvom u regionu koji je uspeo da preživi U leto 1941. godine odigrali su se događaji “Ognjene Marije”. Neka pravda i vrlina uvek prevladaju. Ponekad, kao u onog kobnog ljeta 1941. godine, okolnosti se spoje na takav način da se moć i nepravda spoje kako bi natjerali Boga da izgleda kao da ignorira prisustvo đavola na vjenčanju, što rezultira potpunim haosom i nepravednom sudbinom.