Majčina jetra, sinovljeva ljubav: Život koji je darovao srce, a ne samo organ

Postoje priče koje nas podsjete koliko su ljubav, odanost i porodična povezanost snažne sile, često jače od straha, bola i fizičkih granica. Jedna takva priča dolazi iz srca Bosne i Hercegovine, tačnije iz Sarajeva i Vinkovaca, i govori o mladom čovjeku koji je, bez dvoumljenja, poklonio dio sebe – doslovno – da bi spasio majku.

Robert Perić-Komšić, dvadesettrogodišnji nogometaš koji trenutno živi u Vinkovcima, bez premišljanja je postao donor jetre svojoj majci Ljiljani, čime joj je doslovno produžio život. Ono što ovu priču čini još emotivnijom jeste činjenica da Ljiljana nikada nije željela da njen sin bude taj koji će joj dati organ, ali kako kaže – on je nije pitao za dopuštenje.

Neočekivana bolest i trka s vremenom

Ljiljana Perić-Komšić, danas pedesetdvogodišnjakinja, suočila se s ozbiljnom dijagnozom – teško oboljenje jetre koje je ugrozilo njen život. Medicinski nalazi i prognoze nisu bili nimalo ohrabrujući. Bolest je napredovala, a lista čekanja za transplantaciju organa bila je dugačka i neizvjesna.

U tim trenucima, kada se porodica nađe pred zidom, donose se odluke koje mijenjaju sve. Za Ljiljanu, nada je došla u liku njenog sina, koji se, bez obzira na mlade godine i sportsku karijeru, odlučio na najhumaniji čin – donaciju dijela svoje jetre.

Sin koji nije čekao pitanje – samo je dao odgovor

Robert, uprkos majčinom protivljenju, znao je da je jedini logični izbor – i to bez premišljanja. Nije bilo prostora za razgovore, objašnjenja ni dogovore. Kako sam kaže:

“Nisam ja nikakav heroj. Sve što sam učinio, učinio bi svaki sin koji odrasta u normalnoj, zdravoj porodici.”

Odluka je bila njegova, bez očekivanja zahvalnosti, priznanja ili pohvala. Čin darivanja organa za Roberta je bio čin čiste ljubavi i porodične odgovornosti.

Put u Istanbul – operacija i novi život

Nakon što su svi medicinski pregledi potvrdili da je Robert kompatibilan donor, odluka o operaciji je brzo pala. Izbor je pao na kliniku u Istanbulu, poznatu po vrhunskim transplantacionim zahvatima.

Operacija je izvedena pre pet meseci, i protekla je uspješno. Robert se oporavio, a Ljiljana je danas živa, stabilna i na putu oporavka, zahvaljujući svom sinu.

Prvi susret nakon operacije bio je trenutak koji nijedno od njih dvoje neće zaboraviti.

“Samo me zagrlila i plakala,” prisjeća se Robert, “i meni su tada sve riječi bile suvišne.”

U tom zagrljaju bilo je sadržano sve: zahvalnost, ljubav, olakšanje, život.

Majčina borba između zahvalnosti i krivice

Ljiljana i danas, iako svjesna da joj je sin spasio život, u sebi nosi osjećaj nelagode jer je Robert bio taj koji je donirao organ. U njenim riječima osjeća se tjeskoba, ali i ljubav:

“Nisam htjela da mi on bude donor, ali me nije pitao za dopuštenje.”

Kao i mnoge majke, i ona je željela da sama brine, sama boluje, ali ne i da ugrozi zdravlje svoga djeteta. Ipak, sin je odlučio drugačije – jer za njega nije postojala druga opcija osim majčinog života.

Zdravlje i sport: Povratak Roberta na teren

Zahvaljujući dobroj postoperativnoj nezi i mladosti, Robert se relativno brzo vratio svakodnevnim aktivnostima. Iako je i dalje pod ljekarskim nadzorom, planira da se postepeno vrati fudbalu, koji mu je kako kaže, druga ljubav – odmah nakon porodice.

Njegov sportski duh, disciplina i fizička spremnost značajno su doprinijeli uspješnom oporavku, što su ljekari potvrdili.

Porodica kao temelj odluke

Robertova priča ne bi bila potpuna bez osvrta na ono što ga je formiralo kao čovjeka. Njegova rečenica: “Učinio bi to svako ko odrasta u normalnoj porodici”, otkriva mnogo o vrijednostima koje su mu usađene.

U tom duhu, možemo izdvojiti ključne vrijednosti koje su dovele do njegove odluke:

  • Bezrezervna porodična ljubav

  • Odanost i poštovanje prema roditeljima

  • Odgajanje u duhu žrtve i empatije

  • Vjera u ispravnost činjenja dobra, bez traženja priznanja

Priča Roberta Perića-Komšića i njegove majke Ljiljane nije samo priča o transplantaciji. To je priča o živom primjeru istinske ljubavi, onoj koja ne traži ništa zauzvrat. Odluka jednog mladića da doslovno dijeli sebe kako bi spasio osobu koja mu je podarila život, vraća vjeru u ljude, porodicu i nesebičnost.

U vremenu kada su naslovi puni negativnosti, mržnje i podjela, ovakve priče su snop svjetlosti koji nas podsjeća na ono što je zaista važno.

Robert nije samo dao dio svoje jetre – dao je poruku: da ljubav i briga za drugoga nemaju cijenu, granicu ni uvjet.

Ako postoji nešto što bi moglo nadmašiti herojstvo – onda je to neko ko ne vidi sebe kao heroja, već kao sina koji je samo volio.

Ads