Predsednik Republike Srbije, Aleksandar Vučić, u poslednjem obraćanju medijima osvrnuo se na događaje koji su se odigrali u noći između 24. i 25. aprila 2025. godine, kada je Specijalna jedinica za istrage i zaštitu (SIPA) pokušala da uhapsi predsednika entiteta Republike Srpske (RS), Milorada Dodika.
Ovaj pokušaj hapšenja, koji je izazvao veliki politički i medijski interes, postao je ključna tema u regionu i šire. Vučić je podelio svoje utiske i reakcije na ovo dešavanje, kao i na kasniju odluku visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, Christiana Schmidta, koja je takođe imala značajan uticaj na političku dinamiku u Bosni i Hercegovini i Srbiji.
Aleksandar Vučić je u intervjuu za srpske medije detaljno opisao incident koji se desio u noći kada je Milorad Dodik pokušao da stupi u kontakt sa njim. “Pozvao me je Mile sinoć”, započeo je Vučić, govoreći o Dodiku, koji ga je obavestio o dešavanjima u BiH. Iako je Vučić bio preopterećen obavezama i sastancima, Dodik je ipak uspeo da ga kontaktira i objasni mu situaciju koja se odvijala u tom trenutku.
Vučić je naglasio da je, iako nije bio upoznat sa konkretnim detaljima u tom trenutku, brzo shvatio ozbiljnost situacije. “Nisam ništa vidio šta se dogodilo, zvao me Mile i počeo je da mi objašnjava”, rekao je Vučić, dodajući da je tokom noći pratio sve vijesti vezane za događaj.
Vučić je istakao kako su takvi incidenti samo jedan u nizu političkih pritisaka i provokacija koje dolaze od strane međunarodnih aktera prema Srbiji i Republici Srpskoj. Ovaj događaj je, prema njegovim rečima, još jedan dokaz kako Evropa, kao i drugi međunarodni faktori, često koriste Srbiju i RS kao “lako dostupan cilj” kako bi pokazali svoju moć.
Prema Vučiću, Evropska unija i neki od njenih članova smatraju da je Srbiji i Republika Srpska “idealan teren” za političke pritiske jer je jasno da na druge velike sile, poput Rusije i Kine, ne mogu da utiču sa istim intenzitetom. “Idealna prilika je da se pokaže na Republici Srbiji i Republici Srpskoj”, izjavio je Vučić.
Odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta
Jedan od ključnih trenutaka u ovom političkom okruženju bila je i odluka visokog predstavnika u BiH, Christiana Schmidta, koji je donio meru o ukidanju finansiranja političkih stranaka SNSD i Ujedinjene Srpske.
Vučić je ovu odluku nazvao “skandaloznom”, što je bio jasan signal da je ova politička odluka, prema njegovom mišljenju, deo šireg plana da se oslabi položaj Republike Srpske i da se utvrdi kontrola nad politikom unutar BiH. Odluka o ukidanju finansiranja, kao i druge slične odluke u prošlosti, doživljavaju se kao nemoralne i neprihvatljive, te prema Vučiću predstavlja još jedan pokušaj da se izvrši pritisak na RS.
Vučić je dalje istakao da ovakve akcije, posebno one koje dolaze sa strane međunarodnih organizacija i sila, predstavljaju jasnu poruku da Evropa pokazuje svoju snagu prema Srbiji i RS-u, ističući kako je u osnovi ovih političkih pritisaka želja da se, kako tvrdi, „neko mora da bude stisnut“. Prema njegovim rečima, Srbija i RS su bili postavljeni kao „lako dostupan cilj“ jer su, kako smatra, sa strateškog aspekta, lakša meta nego druge sile, poput Rusije i Kine. U ovom kontekstu, Vučić smatra da Evropa i drugi međunarodni akteri koriste Srbiju kao “školski primer” za demonstraciju političke moći.
Pokušaj hapšenja Milorada Dodika, kao i kasnija politička dešavanja, sigurno će imati dugoročne posledice za politički pejzaž u Bosni i Hercegovini i regionu. Prema Vučiću, ovi događaji samo potvrđuju da Srbija i Republika Srpska svakodnevno suočavaju sa političkim izazovima i međunarodnim pritiscima koji nisu samo lokalne prirode, već su deo šireg političkog okvira koji se oblikuje na globalnoj sceni.
Ove akcije pokreću važno pitanje o tome kako će se dalje razvijati odnosi među zemljama Balkana, kao i koja će biti reakcija međunarodne zajednice na slične događaje u budućnosti. Vučićeve izjave o odnosima sa Evropom i RS-om ukazuju na duboku političku napetost koja se svakodnevno povećava, što dovodi do pitanja o budućnosti političkog dijaloga u regionu i njegovom potencijalnom rastu ili slomu.