Uvod

Politička kriza u Bosni i Hercegovini ponovo je dobila novu dimenziju izjavom jednog od najuticajnijih političkih figura iz susedne Srbije, Aleksandra Vulina, potpredsednika Vlade. Njegove reči, upućene kako Evropskoj uniji, tako i bošnjačkom političkom rukovodstvu, odjeknule su kao još jedan pokušaj da se dodatno zakomplikuju ionako napeti politički odnosi u regionu. U isto vreme, predsednik Republike Srpske, Milorad Dodik, izneo je svoj „kompromisni“ predlog za deeskalaciju tenzija, koji mnogi ocenjuju kao manipulaciju zakonodavstvom u svrhu lične koristi.

Ova situacija ukazuje na duboku političku krizu u BiH, u kojoj se osnovna načela pravde, vladavine zakona i demokratije sve češće zloupotrebljavaju za očuvanje političke moći i izbegavanje odgovornosti. Ova dinamika pokazuje ne samo unutrašnje slabosti političkog sistema BiH, već i sve veću umešanost susednih zemalja u njene unutrašnje poslove.

Razrada

Vulinova kontroverzna izjava

U svom najnovijem obraćanju, Aleksandar Vulin je izneo tvrdnju da bi jedino moguće rešenje za aktuelnu krizu u Bosni i Hercegovini bilo da Evropska unija i bošnjačko političko rukovodstvo naprave “korak unazad”. Ova izjava dolazi u trenutku kada su tenzije između entiteta unutar BiH – pre svega Republike Srpske (RS) i Federacije BiH – već na visokom nivou.

Vulin je, govoreći u ime srpske strane, izjavio:

“Jedino rešenje za krizu u BiH je da EU i bošnjačko rukovodstvo naprave korak nazad i shvate da moraju da poštuju RS. Ne možete 49 posto teritorije da proglašavate remetilačkim faktorom. Kakvu BiH hoćete, ako nećete uspešnu RS?”

Ova izjava nosi višestruke implikacije:

  • Osporava suverenitet BiH kao države time što se entitet RS tretira gotovo kao zasebna država.

  • Pokušava da delegitimiše bošnjačko rukovodstvo implicirajući da ono ne poštuje unutrašnje političke realnosti.

  • Stavlja EU u poziciju „krivca“ za destabilizaciju, sugerišući da su njene intervencije nepravedne i jednostrane.

Vulinova retorika zapravo funkcioniše kao politička strategija destabilizacije, jer se oslanja na narativ u kojem je RS „žrtva nepravde“ koju sprovodi međunarodna zajednica i probosanske snage.

Dodikova ponuda pod uslovima

U istom danu, političku scenu uzburkao je i Milorad Dodik, predsednik Republike Srpske, koji je pokušao da plasira predlog koji na prvi pogled deluje kao poziv na kompromis, ali se u suštini svodi na pravnu i političku manipulaciju.

Dodik je izjavio da je spreman da povuče zakone koje je Narodna skupština RS usvojila, a koji direktno onemogućavaju rad četiri ključne državne institucije u tom entitetu. Međutim, njegova ponuda je uslovna – zahteva da visoki predstavnik Christian Schmidt prvo povuče svoje nametnute zakone, među kojima su i izmene Krivičnog zakona BiH.

Ovi zakoni, koje je Schmidt usvojio, bili su ključni za podizanje optužnice protiv samog Dodika. Prema pravnoj logici:

  • Ako bi zakon bio povučen retroaktivno, optužba protiv Dodika više ne bi imala zakonsku osnovu.

  • Time bi se brisalo postojanje krivičnog dela, čime bi Dodik bio oslobođen svih posledica.

Ovakav razvoj događaja stvara pravni paradoks: osoba protiv koje je pokrenut postupak nudi kompromis koji bi doveo do poništenja tog postupka, a sve to na osnovu zakonodavnih alata koje sama ne priznaje. Na taj način, Dodik pokušava da se zaštiti od pravne odgovornosti kroz političku ucenu, istovremeno ignorišući pravni poredak države u kojoj obavlja najvišu funkciju entitetske vlasti.

Širi kontekst: politička dinamika i međunarodni odnosi

Ove izjave i inicijative ne mogu se posmatrati izolovano, jer su deo šire političke slike u kojoj:

  • Republika Srpska sve više deluje kao paralelna struktura, odbijajući da poštuje odluke državnih institucija.

  • Milorad Dodik koristi institucionalnu moć da podriva suverenitet BiH, dok istovremeno koristi zakone da izbegne ličnu odgovornost.

  • Aleksandar Vulin, govoreći iz Srbije, pokušava da legitimizuje ovu dinamiku uz poruke podrške RS-u, čime Srbija ponovo demonstrira političko mešanje u unutrašnje stvari BiH.

Takođe, ovde treba istaći i širu geopolitičku pozadinu. Dodik uživa podršku od strane Vladimira Putina, Aleksandra Vučića i Viktora Orbana, što dodatno komplikuje situaciju, jer se regionalna stabilnost pretvara u geopolitičko pitanje koje nadilazi unutrašnje odnose u BiH.

Zaključak

Trenutna kriza u Bosni i Hercegovini je mnogo više od pukog političkog neslaganja između entiteta. Ona je refleksija dubokih strukturnih problema, kao i pokušaj političkih elita da koriste zakonodavstvo i medije za održavanje lične moći i izbegavanje odgovornosti.

Najvažnije implikacije trenutne situacije uključuju:

  1. Eskalaciju institucionalne blokade, naročito kroz zakone koje je NSRS usvojila, a koji paralizuju rad državnih organa.

  2. Pokušaj legalizovanja političke ucene u vidu Dodikovog uslovnog povlačenja zakona.

  3. Umešanost susedne Srbije, kroz izjave Vulina koje otvoreno sugerišu nepriznavanje autoriteta BiH.

  4. Zloupotrebu međunarodnog prava, kako bi se izbegla odgovornost za krivična dela.

  5. Geopolitičku polarizaciju, s obzirom na podršku Dodiku od strane nekih autoritarnih lidera u Evropi i Rusiji.

U krajnjoj liniji, stabilnost BiH zavisiće od sposobnosti domaćih i međunarodnih aktera da zaštite ustavni poredak, vladavinu prava i demokratske institucije. Umesto da se pregovori vode pod ucenom i pretnjama, potrebna je čvrsta pravna osnova i jedinstvena međunarodna strategija za očuvanje mira i funkcionalnosti države.

Ads