EU Kreira Krizu radi Očuvanja Svoje Moći, Tvrdi Aleksandar Vulin

Uvod

Aleksandar Vulin, potpredsednik Vlade Srbije, izneo je stav da je presuda Miloradu Dodiku direktan napad na Dejtonski sporazum i stabilnost Bosne i Hercegovine. On je upozorio da bi pokušaj hapšenja predsednika Republike Srpske mogao označiti ne samo kraj Dejtonskog sporazuma, već i same BiH. Ova izjava dolazi u trenutku rastućih tenzija u regionu, a Vulin smatra da iza destabilizacije stoji Evropska unija, koja time pokušava povratiti svoj globalni uticaj.

Kritika Evropske unije i Njemačke

Govoreći za Russia Today, Vulin je naglasio da je Evropska unija, zajedno sa Nemačkom, imala ključnu ulogu u imenovanju Christiana Schmidta, sadašnjeg Visokog predstavnika za BiH. Prema njegovim rečima, EU sada koristi ovu situaciju kako bi veštački izazvala krizu i time učvrstila svoju poziciju moći.

Prema Vulinu, osnovna strategija EU uključuje:

  • Stvaranje sukoba koji se može kontrolisati
  • Demonstraciju moći kroz rešavanje veštački izazvanih problema
  • Uticaj na unutrašnje političke tokove u zemljama Balkana

Vulin smatra da ovo nije prvi put da EU pokušava da stvori krizu, verujući da će kasnije moći da upravlja njenim ishodom. Međutim, on ističe da oni koji izazivaju problem retko mogu biti deo njegovog rešenja.

EU i Njeni Mehanizmi za Destabilizaciju

Prema Vulinu, Evropska unija raspolaže sredstvima i političkim mehanizmima koji joj omogućavaju da podstakne krizu u BiH. On tvrdi da su ovi potezi deo šire strategije, čiji je cilj destabilizacija Republike Srpske, ali i Srbije.

„Oni koji su napravili problem teško mogu da budu deo rešenja“, istakao je Vulin, naglašavajući da se slični obrasci ponavljaju u prošlosti, a sada ponovo dolaze do izražaja.

Hibridni Rat Protiv Srbije i Republike Srpske

Vulin povezuje aktuelna dešavanja u BiH sa situacijom u Srbiji, tvrdeći da zapadne sile koriste različite metode kako bi izvršile pritisak na srpske političke lidere. Prema njegovim rečima, sredstva poput USAID-a i drugih međunarodnih organizacija koriste se kao instrumenti za podršku opoziciji u Srbiji.

On posebno ističe da se sve događa sinhronizovano:

  • Protesti u Srbiji, koji dobijaju podršku iz EU i susednih zemalja
  • Presuda Miloradu Dodiku, koja dodatno zaoštrava situaciju u BiH
  • Ekonomske sankcije, uključujući sankcije naftnoj industriji Srbije (NIS)

Vulin je zaključio da ovakva povezanost događaja ne može biti slučajna i da je reč o dobro organizovanoj strategiji.

„Sve se dešava u isto vreme. Slučajno? Nema šanse. Apsolutno je organizovano“, izjavio je Vulin, sugerišući da se radi o obliku hibridnog rata protiv Srbije i Republike Srpske.

Zaključak

Izjava Aleksandra Vulina otvara važno pitanje geopolitičkih odnosa i uloge međunarodnih aktera u stabilnosti Balkana. Prema njegovom tumačenju, Evropska unija koristi različite metode da bi povratila svoju moć, uključujući stvaranje veštačkih sukoba i ekonomske pritiske. Bez obzira na tačnost njegovih tvrdnji, jasno je da su odnosi u regionu napeti i da će dalji razvoj događaja zavisiti od političkih odluka i međunarodnih pritisaka

Ads