Ekonomija Bosna i Hercegovine: Analiza Promjena u Posljednjem Desetljeću

U posljednjem desetljeću, Bosna i Hercegovina je prošla kroz značajne ekonomske promjene koje su znatno utjecale na životni standard građana. Najviše se osjetio rast cijena osnovnih namirnica, goriva i stambenih troškova, što je dovelo do smanjenja kupovne moći i povećanja životnih troškova.

Cijene Osnovnih Namirnica Prije i Danas

Prije deset godina, cijene osnovnih namirnica u Bosni i Hercegovini bile su znatno niže u usporedbi s današnjim stanjem. Analiza iz 2014. godine pokazuje da su građani mogli kupiti između 25 i 50 posto više hrane za isti iznos novca nego što je to moguće danas. Na primjer, s 1.000 maraka su tada mogli nabaviti 120 kilograma riže, 150 kilograma brašna, 23 kilograma teletine, 21 kilogram svinjskog mesa i 31 kilogram piletine. U današnjem vremenu, za isti iznos, količine hrane koje se mogu kupiti su znatno smanjene.

Pored hrane, gorivo je također bilo pristupačnije prije deset godina. Građani su mogli kupiti oko 20 posto više goriva za isti iznos novca nego danas. Ovaj pad u kupovnoj moći je direktno povezan s rastom cijena na globalnom i lokalnom nivou, kao i s inflacijom koja se kontinuirano povećava.

Utjecaj Inflacije i Globalnih Faktora

Iako je prosječna plaća u Bosni i Hercegovini porasla s približno 830 maraka u 2014. godini na 1.315 maraka u 2024. godini, rast plaća nije bio dovoljan da nadoknadi utjecaj inflacije. Ekonomisti objašnjavaju da rast plaća obično ide ruku pod ruku s rastom inflacije, što znači da realna kupovna moć građana ostaje ista ili se čak smanjuje. Inflacija, kao stalni faktor u ekonomiji, varira ovisno o globalnim događajima i lokalnim ekonomskim politikama.

Dodatni faktori koji su pogoršali situaciju uključuju pandemiju koronavirusa i sukobe u Ukrajini i Pojasu Gaze, koji su destabilizirali globalno tržište i utjecali na lanac opskrbe. Povećani troškovi sirovina i transporta su se, na kraju, odrazili na krajnje potrošače, uzrokujući daljnji rast cijena.

Rast Cijena Stambene Površine

Sličan trend rasta cijena vidljiv je i na tržištu nekretnina. U posljednjih deset godina, cijene stambenih jedinica su se udvostručile. Vrijednost kvadratnog metra stambenog prostora je znatno porasla, što otežava životni standard građana, posebno mladih parova i obitelji koje pokušavaju kupiti svoj prvi stan.

Sindikalna Potrošačka Košarica

Podaci Saveza samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine za svibanj 2024. godine dodatno ilustriraju težinu trenutne situacije. Sindikalna potrošačka košarica, koja obuhvaća osnovne potrebe četveročlane obitelji, iznosi 2.950,10 maraka. Prosječna plaća pokriva samo 45,25 posto te košarice, dok minimalna plaća pokriva samo 20,98 posto. Ovi podaci jasno pokazuju da je za mnoge građane osiguranje osnovnih životnih potreba postalo izrazito teško.

Zaključak

Pogled unazad na stanje prije deset godina otkriva kako su cijene osnovnih namirnica u Bosni i Hercegovini značajno porasle. Iako su plaće u nominalnom iznosu porasle, inflacija i globalni ekonomski faktori su potkopali realnu kupovnu moć građana. Danas se stanovnici Bosne i Hercegovine suočavaju s izazovima u osiguravanju osnovnih životnih potreba, dok rast cijena u sektorima hrane, goriva i nekretnina stvara dodatni pritisak na kućne budžete. Ako se ovaj trend nastavi, bit će potrebne ozbiljne ekonomske reforme i mjere za poboljšanje životnog standarda građana.

 

Ads