Aronija, biljka koja uspijeva u vlažnim šumskim predjelima, poznata je po svojim snažnim detoksikacijskim svojstvima i statusu vrijednog saveznika u održavanju dobrog zdravlja. Osim svoje kulinarske primjene, aronija pruža značajne prednosti za opću dobrobit. Znanstveno je utvrđeno da aronija sadrži antioksidanse koji imaju antikancerogena svojstva, bore se protiv štetnog utjecaja slobodnih radikala i štite od raznih bolesti. Konkretno, igra ključnu ulogu u prevenciji i liječenju raka jetre, pluća, dojke i debelog crijeva.
Zamrzavanje je najučinkovitiji način očuvanja nutritivnih blagodati aronije i sprječavanja nakupljanja štetnih teških metala u tijelu. Kako bi se osigurala dugotrajnost aronije, preporuča se zamrzavanje bobica u porcijama od 1 kg. Ova metoda zamrzavanja nema negativan utjecaj na bobice i zadržava njihovu hranjivu vrijednost. Dodatno, važno je napomenuti da se gorčina soka iscijeđenog iz bobica s vremenom smanjuje.
Optimalna tehnika za pripremu soka od aronije uključuje korištenje sokovnika ili multipraktika. Tipično, pojedinci više vole uživati u soku u čistom stanju, iako se neki mogu odlučiti pomiješati ga s vodom. Bitno je imati na umu da sok treba konzumirati unutar 24 sata nakon pripreme. Iako je izvedivo zamrznuti sok, preporučljivo je suzdržati se od zamrzavanja prethodno odmrznutog bobičastog voća. Za optimalne rezultate preporuča se popiti čašu soka od aronije u ranim jutarnjim satima, prije doručka.
Jedna od opcija za pojedince koji imaju zdravstvenih problema je uključivanje soka u svoju dnevnu rutinu. Preporuča se piti ½ šalice soka prije svakog obroka, a to se odnosi i na odrasle i na djecu. Kako biste održali kvalitetu soka, savjetuje se da ga čuvate na hladnom mjestu ili u hladnjaku. Aronija, otporan listopadni grm, daje obilje malih, tamnih bobica koje imaju pikantan okus i nemaju sočnost i slatkoću koju, primjerice, imaju borovnice. Ipak, popularnost aronije nije slučajna. Ove sitne bobice pune su vrijednih hranjivih tvari, uključujući vitamine B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E i K, kao i bitnih minerala poput kalija, natrija, kalcija, magnezija, cinka i željeza. Osim toga, bobice aronije izvrstan su izvor dijetalnih vlakana i bogate su antioksidansima, posebice polifenolima.
Bogatstvo korisnih svojstava prisutno je u bobicama aronije, uključujući ali ne ograničavajući se na antocijanin, beta-karoten, lutein, zeaksantin, kavenu kiselinu, kvercetin, epikatehin i tanine. Preporučljivo je uvrstiti aroniju u prehranu zbog brojnih blagodati koje ćemo uskoro istražiti. U ovom iznimnom voću, zajedno sa svojim nizom korisnih spojeva, možete uživati u raznim kulinarskim pripravcima. Bilo da se konzumira u sirovom stanju ili sušena, aronija je izvrstan dodatak jutarnjim kašama, smoothiejima, mliječnim proizvodima, voćnim salatama, zdravim kolačima, keksima i drugim slatkim slasticama.
Aronija nudi široku paletu mogućnosti konzumiranja, poput pretvaranja u revitalizirajuće čajeve, okrepljujuće sokove, mirisne sirupe, slatke džemove, pa čak i slatke likere. Blagotvorna svojstva soka aronije obuhvaćaju ona koja se nalaze u gore spomenutim bobicama. Utjecaj soka aronije na naše fizičko blagostanje je i opsežan i zamršen, što ga čini vrijednim saveznikom u jačanju tijela i promicanju cjelokupnog zdravlja. Prije svega, važno je istaknuti snažna antioksidativna svojstva aronije, koja štite cijeli organizam od štetnih posljedica slobodnih radikala.
Uloga zaštite igra ključnu ulogu u usporavanju procesa starenja i zaštiti od degenerativnih i malignih bolesti. Konzumacijom aronije jača se imunološki sustav jer se odvija detoksikacija, potiče metabolizam organizma i eliminira otrovne tvari. To ima neizmjerno značenje kako za prevenciju tako i za borbu protiv raznih bolesti. Naime, aronija sadrži brojne spojeve za koje se vjeruje da imaju antikancerogena svojstva i mogu pomoći u prevenciji neurodegenerativnih poremećaja poput demencije i Alzheimerove bolesti. Aronija ima sposobnost da zaštiti tijelo od štetnih bakterija i virusa, čineći ga učinkovitom obranom od širokog spektra infekcija.
Aronija se svojim dojmljivim svojstvima pokazala iznimno blagotvornom u borbi protiv infekcija mokraćnog sustava. Ne samo da posjeduje antibakterijska svojstva, već i poboljšava rad bubrega i mjehura. Raznovrsni niz spojeva pronađenih u aroniji čini je izvanrednim rješenjem za borbu protiv fizičkog umora i iscrpljenosti.
Kako bi se ubrzao period oporavka nakon bolesti, preporučuje se.
Osim toga, aronija posjeduje protuupalna svojstva koja pomažu u ublažavanju tegoba, što je čini neprocjenjivim suputnikom u ublažavanju glavobolja, migrena i reumatizma. Neosporan utjecaj aronije na rad štitnjače ne može se osporiti. Preuzima ključnu ulogu u poticanju optimalnog protoka krvi i održavanju opće dobrobiti kardiovaskularnog sustava. Osim toga, aronija pomaže u smanjenju povišenog krvnog tlaka i učinkovito smanjuje razinu LDL kolesterola, koji se obično naziva “lošim” kolesterolom.
Nadalje, aktivno inhibira razvoj plaka unutar krvnih žila, osiguravajući njihovu optimalnu funkcionalnost, dok istodobno poboljšava fleksibilnost i elastičnost ovih ključnih putova. Aronija se posebno preporučuje osobama s inzulinskom rezistencijom i dijabetesom zbog svoje sposobnosti učinkovite regulacije razine šećera u krvi i potpore mršavljenju. Štoviše, pruža brojne prednosti za zdravlje jetre i potiče dobro funkcioniranje probavnog sustava. Naime, pozitivno djeluje na želudac, crijeva i crijevnu sluznicu, što ga čini izvrsnim izborom za one koji pate od proljeva. Obilna prisutnost dijetalnih vlakana u aroniji doprinosi uspostavi i održavanju optimalne probave.
Važno je priznati utjecaj aronije na različita tjelesna tkiva, poput očiju i kože, jer pruža zaštitu od starenja i bolesti te ubrzava proces zacjeljivanja raznih ozljeda. Sok dobiven od Aronije lincure u potpunosti je bez umjetnih sladila, dodanih šećera i konzervansa, što ga čini nevjerojatno dragocjenim i korisnim dodatkom za vaš organizam. Kako biste u potpunosti iskoristili njegove prednosti, preporučuje se dnevna doza od 50 do 100 ml. Za one koji vole snažniji okus, vodi se može dodati mala količina soka od limuna ili jabučnog octa.