Kako je kolesterol jedna od najčešćih bolesti današnjice i čimbenike koji pridonose povećanju razine kolesterola postoji mogućnost kontroliranja! Promijenite dnevnu rutinu i zaboravite na to!
Potpuno je nepotrebno brinuti se o tome ako ste analizom krvi otkrili da vam je razina kolesterola visoka – sljedeći koraci mogu smanjiti ili kontrolirati kolesterol. To je zato što je kolesterol, koji je vrsta masti, neophodan u tijelu jer pomaže u probavi i stvaranju novih stanica, kao i sintezi vitamina i hormona.
Ali poput visokog kolesterola, previše nečeg dobrog može biti loše. Kardiovaskularne bolesti, uz hipertenziju, kolesterol je visoko rangiran kao čimbenik rizika za probleme povezane sa srcem.
Kolesterol je organska tvar koja se prirodno proizvodi u tijelu. Pomaže u sintezi hormona, vitamina D, žučnih kiselina i stoga je neophodan za proces probave masti u tijelu. Općenito, prevelika količina lošeg LDL (lipoproteina niske gustoće) kolesterola dovodi do nekih stvarno ozbiljnih zdravstvenih stanja, uključujući bolesti srca i moždani udar. Razina kolesterola ne temelji se samo na lošem odabiru prehrane, već i na čimbenicima uključujući dijabetes, prekomjernu težinu, pušenje, nedostatak tjelesne aktivnosti i nasljedne aspekte.
Utjecaj na kolesterol. Kraj
Iako nezdrava prehrana može dovesti do povećanja kolesterola, potrebno je uzeti u obzir druge čimbenike. Uzmimo primjer dijabetesa koji utječe na kolesterol; visoka razina šećera u krvi može oštetiti krvne žile i tako povećati rizik od srčanih bolesti. Slično, na to može utjecati prekomjerna tjelesna težina i povezana s lošim načinom života.
Cigarete ne samo da štete plućima, već također mogu smanjiti korisni HDL (lipoprotein visoke gustoće) kolesterol u tijelu i povećati LDL. Posljednji, ali ne i najmanje važni, među razlozima koji mogu potaknuti dobivanje povišenog kolesterola su nasljedni, pa je potrebno povremeno kontrolirati i rodbinu.
Neki od ovih aspekata dobrog upravljanja zdravljem uključuju preuzimanje odgovornosti za pozorno praćenje razina kolesterola u tijelu i poduzimanje koraka da se one održe unutar idealnog raspona. Ovo su glavni načini koji se mogu implementirati.
1. Redovite vježbe
Tjelovježba je jedan od najučinkovitijih načina za snižavanje kolesterola. LDL se može smanjiti tjelesnom aktivnošću, a razine HDL-a mogu se povećati. Preporuke su prema 150 minuta umjerene tjelovježbe tjedno.
Hodanje, trčanje, vožnja bicikla ili plivanje nisu samo korisni za srce, već su izvrsni i za cjelokupno zdravlje. Za ljude koji nikada nisu stvarno vježbali, preporučuje se da počnu polako; čak i 30 minuta hodanja dnevno pokazalo bi značajna poboljšanja.
Smanjite unos zasićenih masti.
To su zasićene masti koje podižu većinu kolesterola: nalaze se uglavnom u mesu i mliječnim proizvodima te u prerađenoj hrani. Šest posto ukupnih dnevnih kalorija trebalo bi dolaziti iz zasićenih masnoća, to je preporuka stručnjaka.
Ako, primjerice, unosite 2000 kalorija, to ne bi iznosilo više od 13 g. Maslacem se mogu zamijeniti maslinovo ulje ili avokado, a druge alternative mogu biti samo nemasno meso.