Velika brzina kojom požari gutaju cijele četvrti u Los Angelesu otvara pitanje ne samo učinkovitosti vatrogasne službe, već i kvalitete domova i urbanističkih rješenja koja pomažu širenju požara. Konkretan se pita zašto se i voda iz oceana na čijoj se obali nalazi ne koristi za gašenje.

Požari koji trenutačno bukte u Los Angelesu ostavljaju katastrofalne posljedice, a brzina kojom se vatra može proširiti i progutati kuće je zapanjujuća. Razloga zašto tako lako i brzo gore kuće u ovom gradu je nekoliko.

Požari: Sušno razdoblje i visoke temperature u Kaliforniji su takve da isušuju biljne i druge građevne materijale, pa se vrlo lako zapale. Većina kuća u ovoj regiji izgrađena je od drveta i drugih materijala koji također olakšavaju širenje požara. Drugi problem su jaki vjetrovi Santa Ana, koji ne samo da pale požare, već i podižu iskre koje ih prenose na velike udaljenosti prije nego što zapale nova žarišta.

Blizina kuća i velika gustoća naseljenosti u Los Angelesu olakšavaju prelazak vatre s jedne zgrade na drugu. Neki od stanara – čak i nakon upozorenja – ne drže zaštitne zone oko kuća; ostavljaju zapaljive materijale u blizini kuće. Ograničeni resursi vatrogasne službe, kao i težak teren u dijelovima grada također onemogućuju brzu i učinkovitu intervenciju.

Razlozi pada tlaka u hidrantima tijekom požara u Los Angelesu

Među glavnim izazovima koji i dalje otežavaju gašenje požara u Los Angelesu je pad tlaka na hidrantima, što izravno smanjuje sposobnost vatrogasne službe da bude učinkovita. Problemi nastaju zbog skupa nekoliko čimbenika koji zajedno ozbiljno ometaju napore u borbi protiv požara.

Prvo, prekomjerni unos vode tijekom požara dovodi do preopterećenja vodovodnog sustava. Vatrogasne službe koriste velike količine vode kada pokušavaju ugasiti žestoke požare, što stvara pritisak na infrastrukturu koja nije predviđena za takvo opterećenje. Drugo, starost i neodržavanje pojedinih dijelova grada dodatno pridonose padu pritiska. Većina cjevovoda izgrađena je prije nekoliko desetljeća, što je dovelo do kvara i curenja vode.

Nadalje, rast stanovništva i urbanizacija drastično su povećali potrošnju vode u kućanstvima i industriji, smanjujući stoga dostupnost vode tijekom izvanrednih situacija. Tehnički kvarovi na pumpama ili regulatorima tlaka također uzrokuju privremeni prekid ili drastično smanjenje protoka hidrantske vode.

Protok vode hidranta mjeri se u galonima po minuti ili GPM. Požare prate i olujni vjetrovi koji mogu porušiti dalekovode i onemogućiti rad hidranata, što bi mogao biti razlog zašto mnogi hidranti u gradu ne rade. Većina ih je na uglovima, gdje ceste sijeku uličice. Ovo je prilično tipično ovdje.

Lokalne vlasti ističu da je problem često povezan s premalo planiranja unaprijed od strane developera i nepostojanjem rezervnih izvora vode potrebnih u kriznim vremenima. Potreba za bržom reakcijom u slučaju požara većih razmjera gubi se već kada padne tlak u hidrantima jer tada vatrogasci moraju gubiti vrijeme tražeći druge izvore vode.

Ovaj slučaj pokrenuo je veliku javnu raspravu o pitanju ulaganja u modernizaciju vodoopskrbne mreže i uspostavljanje učinkovitijih mehanizama upravljanja vodnim resursima kao mehanizama za sprječavanje ovakvih kriza u budućnosti.
Kritika vatrogasaca i zašto se morska voda ne koristi za gašenje požara

Vatrogasci Los Angelesa često su na meti kritika stanovnika Los Angelesa. Fokus pritužbi je uglavnom na logističkim problemima te brzini i učinkovitosti odgovora. U prošlosti su građani ukazivali na kašnjenje u intervencijama kada su se spominjala gusto naseljena ili izolirana područja.

Ads