Današnja rasprava vrti se oko intrigantne teme koja se odnosi na dobrobit našeg respiratornog sustava, posebno naših pluća. S početkom proljeća, prioritet postaje održavanje imuniteta, s posebnim fokusom na njegu dišnih organa. Stoga je središnja točka našeg današnjeg razgovora usredotočena na važnost zdravlja pluća.

Postoje slučajevi kada bol u prsima i rebrima može nestati spontano ili uz minimalnu intervenciju. Ipak, postoje situacije koje zahtijevaju hitnu medicinsku pomoć. Medical News Today opisao je različite čimbenike koji mogu uzrokovati nelagodu tijekom disanja i ponudio smjernice za prepoznavanje tih stanja.

Upala pluća

Pneumonija, upala zračnih vrećica u plućima koja se pune gnojem ili tekućinom, stanje je uzrokovano infekcijom, bilo da je virusna, bakterijska ili gljivična. Opseg bolesti razlikuje se ovisno o općem zdravstvenom stanju i dobi osobe. Uz razne druge simptome, osobe koje boluju od upale pluća mogu podnijeti nelagodu dok udišu.
Simptomi kao što su kašalj, prisutnost ispljuvka, povišena tjelesna temperatura i respiratorni distres ukazuju na tešku respiratornu bolest. Dodatni znakovi na koje treba pripaziti uključuju zimicu, umor, pretjerano znojenje, ubrzan puls i mogućnost pneumotoraksa.

Kada zrak uđe u prostor između stijenke prsnog koša i pluća, dolazi do stanja koje se naziva kolaps pluća. Uvođenje zraka povisuje tlak u pleuralnoj šupljini, što dovodi do djelomičnog ili potpunog kolapsa pluća. Tipično, ova pojava proizlazi iz traume prsnog koša ili respiratornih bolesti kao što je tuberkuloza.

Uz bolove u prsima koji se pojačavaju udisanjem ili kašljanjem, možete se susresti s nizom simptoma: nagla bol u prsima, stezanje u prsima, poteškoće s disanjem i ubrzan rad srca. Osim toga, mogu se pojaviti umor i cijanoza. Pleuritis, upala pleure, zaštitnog sloja koji okružuje pluća i oblaže prsnu šupljinu, često je potaknuta virusnom ili bakterijskom infekcijom.

Pojedinci koji imaju ovu vrstu stanja često prijavljuju nelagodu u prsima nakon udisanja, zajedno s prisutnošću popratnih simptoma.

Osjećaj boli koja se širi u ramena i leđa, zajedno s osjećajem nedostatka zraka.
kašalj

Kostohondritis

Nelagoda u prsima, koja može varirati od blage do intenzivne, može se manifestirati zbog upale u hrskavici koja povezuje prsnu kost i rebra. Ovaj se osjećaj može proširiti i na leđa. Iako je točno podrijetlo ovog stanja uglavnom nepoznato, mogući čimbenici koji mogu pridonijeti njegovom razvoju uključuju ozljedu prsnog koša, energičnu tjelovježbu, uporan kašalj ili čak infekciju zgloba.
Oštećenje zadobiveno u predjelu prsa

Traumatske ozljede prsnog koša mogu nastati iz različitih izvora, kao što je bavljenje sportom, podvrgavanje kirurškim zahvatima ili doživljene nesreće koje uključuju padove s velike visine. Uz ove uzroke, pojedinci se također mogu susresti s dodatnim simptomima. To može uključivati ​​osjećaj nedostatka zraka u kombinaciji s nelagodom koja se širi u vrat ili leđa, kao i uočavanje modrica na stijenci prsnog koša.

Kada su suočeni s intenzivnim stresom ili napadom tjeskobe, pojedinci mogu doživjeti slične utjecaje na svoje mentalno i emocionalno stanje. Jedan od simptoma koji se očituje tijekom napadaja tjeskobe je osjećaj da igla probada prsa, što rezultira otežanim disanjem. Ovaj uznemirujući simptom može biti potaknut povišenim razinama stresa i tjeskobe.
Tijekom napada tjeskobe, pojedinci također mogu doživjeti:

Osjećam kako mi srce lupa i disanje postaje otežano, kao da jedva čekam zrak.
vrtoglavica
znojenje
glavobolja

Perikarditis

Etiologija perikarditisa, koji označava upalu membranozne vrećice koja obavija srce, ostaje nejasna. Ipak, primarni čimbenik koji pridonosi ovoj bolesti je virusna infekcija.

Daljnji dokazi mogu se uočiti kroz sljedeće znakove:

Pojačan osjećaj tjelesne topline i problema s disanjem, popraćen osjećajem ošamućenosti.
Popraćeno osjećajem nadutosti u trbuhu i nogama, srce je snažno lupalo. Prisutan je i kašalj.

Kada biste trebali razmisliti o traženju liječničke pomoći zbog neugode pri disanju?

Ako naiđete na akutno probadanje dok udišete, to može biti znak ozbiljnog medicinskog problema, osobito srčanog problema. Neophodno je da se odmah javite liječniku ako osjetite bilo kakvu neobjašnjivu nelagodu tijekom disanja, osobito ako je popraćena sljedećim simptomima: otežano disanje, osjećaj stezanja ili nelagode u prsima, ubrzani i plitki udisaji , osjećaj nedostatka daha i iznenadne epizode omaglice.
Pojedinac doživljava visoku tjelesnu temperaturu praćenu prekomjernim znojenjem.

Ads