U nedavnom intervjuu na RTS-u dr. Darko Antić, ravnatelj Zavoda za hematologiju Kliničkog centra Srbije, opširno je govorio o limfadenokarcinomu, malignom oboljenju koje zahvaća limfne čvorove. Dr. Antić je značajan naglasak stavio na ključnu potrebu prepoznavanja simptoma vezanih uz ovu bolest, a to su povišena tjelesna temperatura, obilno znojenje, gubitak tjelesne težine te povećanje limfnih čvorova.
Dr. Antić objašnjava da se početni korak u dijagnostičkom procesu obično događa kada pacijenti primijete povećanje limfnih čvorova. Nakon toga, kirurg provodi biopsiju, a ekstrahirano tkivo zatim pregledava patolog prije određivanja odgovarajućeg liječenja. Osim prisutnosti natečenih limfnih čvorova, pojedinci se također mogu susresti s drugim simptomima uključujući stalnu vrućicu, kašalj, umor i obilno znojenje. Važno je naglasiti da genetika igra značajnu ulogu kao jedan od glavnih čimbenika rizika povezanih s ovim posebnim stanjem.
Važnost je temeljite i proširene strategije liječenja limfadenokarcinoma, koja uključuje više terapijskih metoda, istaknuo je dr. Antić. Skrenuo je pozornost na provedbu revidiranih preporuka za liječenje, koje će pojednostaviti početak terapije u ranim fazama i omogućiti prilagođeniji pristup liječenju, uzimajući u obzir jedinstvene karakteristike svakog pacijenta.
Dr. Antić ističe da kako se dijagnostičke smjernice razvijaju i naše razumijevanje bolesti produbljuje, bolje smo opremljeni za kategorizaciju pacijenata i prilagođavanje liječenja njihovim specifičnim potrebama. Ovaj personalizirani pristup naglašava važnost ranog otkrivanja i odabira najprikladnijeg tretmana za svakog pojedinca.
Dodatni sadržaj:
Pretjerano znojenje tijekom noći može signalizirati postojanje teških medicinskih stanja; međutim, također se može pripisati osjećaju pojačane topline, osobito u ljetnim večerima. Dr. Ivica Cvetković, specijalist obiteljske medicine iz Samobora, savjetuje da je ključno ispitati tu mogućnost kao preliminarnu mjeru. Uzmite u obzir varijable kao što su nošenje prekomjernih slojeva, korištenje posteljine koja previše izolira ili zanemarivanje prozračivanja prostorija za spavanje prije povlačenja na spavanje.
Dr. Cvetković u publikaciji 24 sata iznosi ideju da bi mučan san potencijalno mogao izazvati reakciju koja bi rezultirala noćnim znojenjem. Ključno je prepoznati brojne benigne čimbenike koji mogu pridonijeti ovoj pojavi. Osobe s određenim medicinskim stanjima, osobito oni s dijabetesom koji su podvrgnuti liječenju hipoglikemijskim lijekovima, pilulama i inzulinom, mogu se susresti sa slučajevima noćne hipoglikemije, što ih navodi da se probude u stanju znojenja.
Opće je poznato među pojedincima da je znojenje tipičan znak hipoglikemije, što potiče na trenutnu konzumaciju nečeg slatkog. Nadalje, liječnici objašnjavaju da i perimenopauza i menopauza mogu biti razdoblja u životu žene kada može imati problema s noćnim znojenjem. Međutim, ti se problemi obično rješavaju propisivanjem hormonske nadomjesne terapije.
Zaronimo dublje u temu i istražimo moguće uzroke noćnog znojenja. Jedan čimbenik koji treba uzeti u obzir je apneja za vrijeme spavanja, stanje koje uključuje prekide disanja tijekom spavanja. Srećom, korištenje dodatnog jastuka može pomoći u ublažavanju ovog problema. Osim toga, ključno je da mlađi pojedinci budu svjesni simptoma povezanih s rakom debelog crijeva.
Prema riječima dr. Cvetkovića, pojava noćnog znojenja može se pripisati idiopatskoj hiperhidrozi, stanju koje karakterizira prekomjerno lučenje znoja zbog disfunkcije žlijezda. Emocionalni čimbenici, kao i određeni lijekovi poput antidepresiva, mogu poslužiti kao okidači za ovaj poremećaj. Uz čimbenike koji nisu povezani sa samom bolešću, postoje i manje teške bolesti koje mogu rezultirati noćnim znojenjem. Infekcije, u rasponu od uobičajenih virusa i gripe do bakterijskih infekcija grla ili pluća, također mogu biti potencijalni uzrok.
Odluka o tome treba li potražiti pomoć ili ne ovisi o ozbiljnosti problema i općem dobrobiti pojedinca. Tradicionalno, naše su bake pri ovakvim tegobama preporučivale mirovanje i stavljanje obloga za poticanje znojenja i izbacivanje toksina iz tijela, osim ako nije bila prisutna groznica. Cvetković ističe važnost snižavanja, a ne podizanja temperature u slučajevima kada je prisutna vrućica.
Noćno znojenje često je povezano s težim bolestima poput tuberkuloze, AIDS-a ili hepatitisa, a ne s uobičajenim bolestima. Za osobe koje imaju prekomjernu težinu, refluks kiseline tijekom spavanja može dovesti do nelagode i znojenja, osobito kada leže na ravnom položaju površinski. Međutim, korištenjem dodatnih jastuka za podizanje glave i odabirom lakših, manje masnih obroka, osobito navečer, često se može postići znatno olakšanje.
Umirujući učinak lavande i sposobnost kadulje da smanji znojenje nadaleko su priznati tretmani. Žene koje prolaze kroz menopauzu, koja se naziva i klimakterijum, često se susreću s noćnim znojenjem, poznatim kao valovi vrućine. Za ublažavanje ovog problema Maja Žalac, vješta travarka iz ljekarne Prirodni kutak, preporučuje mješavinu čajeva od lavande, kadulje, matičnjaka, hmelja, crvene djeteline i šaša.