– Slučaj Danke Ilić i dalje je aktuelan u cijelom regionu, a tijelo nesretne djevojke još nije pronađeno. Dvojica osumnjičenika za njezino ubojstvo poslušali su savjet svojih odvjetnika i nastavili se braniti šutnjom. Danas vam donosimo dvije teorije zašto tijelo još nije pronađeno.

Unatoč opsežnoj potrazi kod Bora, tijelo djevojčice Danke Ilić (2) nije pronađeno, zbog čega su njezina obitelj i nadležni ostali zarobljeni nakon dana i noći neumorne potrage. Razlog dileme. Unatoč opsežnoj pretrazi oko 200 lokacija koje se navode kao potencijalni tragovi gdje se nalaze tijela ubijene djece, predani napori policije, vatrogasaca i drugih nadležnih tijela nažalost još nisu urodili plodom. Zašto osumnjičeni Srđan Janković (50) i Dejan Dragijević (50) nisu htjeli otkriti mjesto gdje su bacili tijelo nakon zločina u Baniškopolju? Tijelo je pomaknuto.

Podsjećamo, Janković i Dragijević, za koje se pretpostavlja da su radnici JKP “Vodovod” u Boru, navodno su 26. marta službenim vozilom “fiat panda” u Banjskom polju udarili mladu djevojku. Prema priznanju samog Draghievicha, smjestio je dijete u auto, nastavio je daviti, a potom je njezino tijelo bacio na obližnje odlagalište. Dragijević je tijekom saslušanja otkrio da je 28. ožujka uz pomoć pokojnog brata Dalibora (40 godina) i oca Radoslava (73 godine) premjestio tijelo na drugo mjesto. Međutim, točne uloge njegovog brata i oca ostaju neotkrivene. Sigurnosni stručnjak Ratomir Antonovich rekao je da je ključno razmotriti što je osumnjičenik učinio s tijelom, što se može utvrditi tek nakon što tijelo bude pronađeno.
Moguće je da im je cilj bio riješiti se tijela što je brže moguće. Određivanjem lažne i fiktivne lokacije na kojoj je tijelo ostavljeno, istraga bi se odugovlačila, a protok vremena bitno bi utjecao na okolnosti pod kojima je tijelo djevojčice pronađeno. Propadanje se prirodno događa tijekom vremena, a utvrđivanje uzroka smrti može biti komplicirano kada se uzme u obzir mjesto. Kao što Antonovich sugerira, možda su bacili ostatke, pokopali ih ili su se uključili u nešto gnusnije. Prema njegovim riječima, uhićenici vjerojatno neće prešutjeti informacije o tome gdje su tijela jer su se držali uvjerenja da “nema tijela, nema zločina”. Nadalje, napomenuo je da taj izraz koriste pre svega kriminalci, ali da je malo verovatno da bi zaposleni u borskom “Vodovodu” usvojili isti pristup. Državni tajnik Ministarstva unutarnjih poslova Željko Brkić rekao je da je u potrazi za nestalom djevojkom presudnu ulogu odigrao golemi napor više od 1500 policajaca i više od 1000 građana iz različitih službi.

Je li moguće osuditi bez pronalaska tijela? Odvjetnik Predrag Savage rekao je da bi osumnjičeni mogao odgovarati za teško ubojstvo čak i ako tijelo Danke Ilić ne bude pronađeno. Odvjetnici su otkrili medijima da su krivac nesreće i članovi obitelji koji su pomogli u prikrivanju istine sve priznali. Osim toga, dostupno je mnoštvo drugih dokaza. Rekonstruirajući slijed događaja koji su prethodili nesreći, jasno je da se nesreća dogodila pri brzini od samo 20 kilometara na sat i da nije mogla imati kobne posljedice. Odvjetnici su naglasili važnost izvlačenja tijela za obdukciju i forenzičko ispitivanje. Ovim će se postupcima znanstveno utvrditi uzročna veza između zadobivenih ozljeda i smrti koja je uslijedila.

Osumnjičenici su imali dva potencijalna motiva za prikrivanje lokacije Dankinog tijela. Jedan od razloga može biti taj što vjeruju da se kazna može izbjeći neposjedovanjem tijela. Ili možda nisu voljni otkriti pravu sudbinu posmrtnih ostataka djevojčice. U nedavnom intervjuu za Kurir, Svetlana Dragijević, majka pritvorenog Dejana i pokojnog Dalibora, prvi put je izrazila sućut nakon što je čula poražavajuću vijest da su joj djeca ubijena. Rekla je da se ne osjeća dobro i da je vozilo hitne pomoći bilo parkirano ispred njezine kuće. Nažalost, jedino što sam najviše željela bio je siguran povratak mog voljenog sina i supruga, iako sam dobro znala da to nije moguće.

Vlasti su zaplijenile ne samo cipele koje su nosili moj suprug i sin, već i noževe koje su posjedovali – bolna je stvarnost za ožalošćenu majku Dejana i Dalibora Draghievicha Svetlanu, koja je hrabro Zemlja ispričala Curielu svoju priču. Na pitanje o svom zatvorenom sinu i suprugu, Svetlana je rekla da ne zna ništa o njihovoj trenutnoj situaciji. Također je spomenula da se osjeća potpuno izolirano i da se sama nosi sa svojim zdravstvenim problemima. Zbog toga se ispred njenog doma u Zlotu često mogu vidjeti kola hitne pomoći. Što se tiče obitelji Ilić, koja je pretrpjela tragičan gubitak, Svetlana nije imala više informacija. Istaknula je kako ne zna ništa o tom događaju te je pojasnila da obitelj Ilić nije poznavala od ranije.

Ads