Na Balkanu je jutarnji ritual nepotpun bez uobičajene prve šalice kave. Za razliku od zapadne kulture, gdje se kava pije u hodu u čaši, naš pristup je potpuno drugačiji. Ovdje se kava gušta minimalno 20 minuta, a za one koji uživaju, slijedi pokoja cigareta prije nego što se krene s poslom i obvezama.

Ispijanje šalice kave omiljena je jutarnja rutina koju cijenim. Ipak, postoje tvrdnje da kofein stvara naviku i da konzumacija kave može dovesti do specifičnih zdravstvenih problema.

Među vjernicima da je kava samo po sebi zlo, jedan je od njih dr. Petar Borović.

Oni koji vole kavu zapravo su privučeni učincima kofeina, biljnog alkaloida koji spada u kategoriju droga. Dr. Borović je u razgovoru za Mondo istaknuo štetnost i beznačajnost kofeina po težini apstinencije, svrstavši ga na peto mjesto po izazovnosti nakon heroina, nikotina, kokaina i alkohola.

Uzimanje u obzir količine popijene kave je ključno, jer ona također može biti čimbenik koji doprinosi razvoju osteoporoze.

Učinci kofeina na tijelo mogu trajati od 68 do 72 sata, što dovodi do smanjenja dostupnosti kalcija i magnezija iz hrane. Kosti su podvrgnute stalnom procesu obnavljanja, koji uključuje dvije vrste stanica: jedne koje razgrađuju staro koštano tkivo i druge koje stvaraju nove strukture. Ta kontinuirana prilagodba kostiju različitim opterećenjima i naporima neophodna je za njihovo zdravlje. Međutim, apsorpcija kalcija iz hrane je otežana konzumacijom kave, što rezultira stvaranjem novih koštanih struktura koje su slabije kvalitete i smanjenjem gustoće kostiju. Žene obično osjećaju ovaj utjecaj tijekom menopauze, jer se kalcij prirodno gubi tijekom ove faze. Situacija se pogoršava ako su rezerve kalcija već niske. Osim toga, statistike pokazuju da konzumacija kave pridonosi prevalenciji osteoporoze, pri čemu jedna od tri žene i svaki sedmi muškarac danas pate od ovog stanja.

Za pojedince koji ne mogu potpuno prestati s kavom, može li se kava bez kofeina smatrati poželjnom alternativom, iako nešto manjom?

Dr. Borowicz, s velikim entuzijazmom i uvjerenjem, dijeli da osim kofeina, zrno kave sadrži preko 800 hlapljivih komponenti, što ga čini doista izvanrednim entitetom. Važno je napomenuti da je pojam kave bez kofeina pogrešan naziv, jer je jedini način da se to postigne smanjenjem sadržaja kofeina. Jedan od načina da se to postigne je podvrgavanje zrna kave namakanju kiselinom, što učinkovito smanjuje postotak kofeina. Međutim, vrijedno je spomenuti da ovaj proces može rezultirati kiselijom kavom, kako dr. Borowicz tako divno zaključuje.

Kava, tvar koju pojedinci rado konzumiraju, može se smatrati otrovnom tvari. Međutim, također pojačava želju za drugim štetnim tvarima, kao što pokazuju postupci pušača. Jeste li ikada susreli pušača koji se suzdržava i od kave i od paljenja cigarete? Kombinacija pušenja i konzumacije kave često dovodi do uživanja u dvjema cigaretama, jer jedna postaje neizostavna.

Unutar nekoliko sekundi nakon što popijete prvi gutljaj, kofein, kao i svaka druga tvar te vrste, brzo dopire do primarnih centara za zadovoljstvo u mozgu, izazivajući povećanje razine beta-endorfina. Ovi prirodni “opijatni” hormoni izazivaju osjećaj zadovoljstva. Istodobno, kava utječe i na nadbubrežne žlijezde, potičući povećanje proizvodnje hormona stresa. Budući da su endorfini prisutni, tijelo ostaje nesvjesno priljeva hormona stresa u krvotok. Međutim, taj prikriveni stres služi da nas probudi, što rezultira iznenadnim valom poboljšanog raspoloženja, budnosti i vitalnosti.
Konzumacijom kave postižemo željeni rezultat; međutim, to dolazi nauštrb izlaganja našeg tijela naprezanju koje se može izbjeći.

Prema riječima dr. Borovića, konzumiranje kave može imati štetan utjecaj na srce. Kad si popijemo šalicu kave, ona nam poremeti ritam srca u trajanju od tri sata. Ova smetnja nije prirodna pojava i isključivo se pripisuje konzumiranju kave i cigareta. Ove tvari stimuliraju i simpatička i parasimpatička živčana vlakna, uzrokujući da srce prima proturječne signale da započne i prekine svoju aktivnost istovremeno. Zbog toga srce ostaje u napetom stanju koje se ne može ublažiti nakon konzumiranja kave.

Kava s mlijekom je jednako loša, ako ne i gora, od obične kave.

Velika je pogreška dodavati mlijeko u kavu. Kombinacija kazeina, proteina koji se nalazi u mlijeku, i kofeina stvara spoj koji tijelo ne može metabolizirati. Kao rezultat toga, osobe koje često konzumiraju kavu s mlijekom često imaju probavne probleme i prekomjerne plinove.
U slučaju da se zauvijek odreknem kave, kako bih preživljavao svoja jutra od sutra?

Podjednaku brzinu i učinkovitost kao espresso, ali bez ikakvih nepovoljnih ishoda, prema dr. Boroviću možete postići prepuštanjem okrepljujućem iskustvu konzumiranja svježe iscijeđenih sokova od voća bogatog vitaminom C. Ovo voće uključuje limun, naranču, kivi, jagodu, malinu i ogrozd. Za dobar početak dana dr. Borović predlaže uživanje u čaši osvježavajućeg ovog vitaminskog pripravka. Uz to, preporučuje da se počastite čašom limunade zaslađene medom i utješnom šalicom tople čokolade.

Ads