U idućih 10 dana vrijeme će u cijeloj zemlji biti nestabilno, a ponegdje se očekuju mjestimična sušna razdoblja. Meteorolozi u Bosni i Hercegovini predviđaju da će mjestimična kiša, pljuskovi, grmljavina i nevrijeme biti svakodnevno na različitim mjestima.

Ovdje je opsežna analiza njihove vremenske prognoze.

Sljedećih 10 dana vrijeme će u cijeloj zemlji ostati stabilno nestabilno. Iako bi u nekim područjima sljedećih dana mogla biti sušna razdoblja, za očekivati ​​je svakodnevna pojava kiše, pljuskova i grmljavine, koja povremeno prerastaju u oluje.

Kako se svibanj bliži kraju i počinje lipanj, očekuje se da će prisutnost ciklonalne aktivnosti u blizini Italije donijeti južni vjetar, priljev saharskog pijeska i prašine u atmosferu, au određenim regijama, veće šanse za oborine i oluje.

Tijekom svibnja temperature uglavnom ostaju u okvirima očekivanih za ovu sezonu, dok se početkom lipnja, osobito u južnim krajevima, projicira malo više od prosjeka, dosežući oko 30 °C.

 

 

BONUS:

Pravila i propisi za prelazak granice: Evo koliko hrane, mesa, alkohola i novca smijete ponijeti sa sobom (VIDEO)

Prilikom planiranja putovanja u Hrvatsku važno je upoznati se s određenim propisima koji se tiču ​​hrane, životinja, pića, cigareta, alkohola, lijekova i novca. Kako biste osigurali neometano iskustvo na granici, preporučljivo je doći pripremljeni i informirani. U nedavnom intervjuu za emisiju N1 Darjana Maglov iz Uprave za neizravno oporezivanje dala je dragocjena saznanja o tome što i koliko možete unijeti iz BiH u Hrvatsku.

Konkretno, u pogledu prelaska državne granice i pristupa Hrvatskoj, izrazila je:

Za nas je ključno posjedovati znanje i biti dobro informirani o predmetima koje je dopušteno prenositi preko državnih granica. Što se tiče osobnih stvari koje se unose u zemlju bez plaćanja carine ili poreza na dodanu vrijednost (PDV), najveća dopuštena vrijednost je 300 eura po osobi. To uključuje sve bitne stvari koje nosimo sa sobom na odmor, poput odjeće, obuće, toaletnih potrepština i drugih potrepština potrebnih za razumno trajanje vremena provedenog odsustva.

Maglov je napomenuo da zračni promet ima vrijednost do 450 eura, uz dodatnu vrijednost do 150 eura za osobe mlađe od 15 godina.

U slučaju zemalja poput BiH maksimalni limit se proteže do 600 KM.

Pojasnila je da svi predmeti u prtljazi trebaju biti namijenjeni za osobnu upotrebu, a ne za komercijalne svrhe. Ilustracije radi, ako se donosi više parfema, oni ne bi trebali biti komercijalne prirode.

Kada je riječ o trošarinskoj robi, gost N1 je pojasnio da postoje određena ograničenja u količini koja se smije unijeti u Hrvatsku. Točnije, dopuštene su ne više od 2 kutije cigareta, a nepoštivanje ovog pravila rezultirat će značajnom novčanom kaznom. Međutim, u cestovnom prometu dopušteno je prenijeti 40 cigareta, 20 cigarilosa, 10 cigara ili 50 grama duhana. Osim toga, za rakiju, vino ili pivo potrebna je deklaracija. Kad je riječ o alkoholnim pićima s više od 22 posto alkohola, ograničenje je 11 litara. Za vino je limit 4 litre, a za pivo 16 litara. Za detaljnije informacije pojedinci mogu posjetiti web stranicu UIO.gov.ba.

Istaknula je važnost poštivanja propisa, posebice onih koje donosi EU, jer prekoračenje dopuštenih granica može rezultirati pozamašnim novčanim kaznama.

Što se tiče hrane, također postoje ograničenja i zabrane, posebice u pogledu lijekova.

Baglov objašnjava da iako EU nameće stroge propise, nema ograničenja za konzumaciju hrane iz zemalja EU-a. Međutim, osobama koje putuju iz Bosne i Hercegovine zabranjeno je unijeti meso, mesne prerađevine, mlijeko u prahu za dojenčad i posebnu medicinsku hranu veću od 2 kilograma. Za hranu za kućne ljubimce, med i jaja dozvoljeno je do 2 kilograma. Baglov savjetuje oprez pri transportu čokolade jer se mora paziti na količinu mlijeka u njoj.

Prema riječima Darjane Maglov, dopušteno je posjedovati lijekove za osobnu upotrebu ako su dio propisanog plana liječenja. Međutim, ključno je da izvješće uključuje detaljne podatke o određenom lijeku i povijesti bolesti pojedinca.

Ads