Životi žena u Saudijskoj Arabiji obavijeni su složenom mrežom strogih normi i ograničenja koja mogu djelovati zbunjujuće gledano kroz europsku prizmu. Ova je nacija poznata po svom kulturnom i pravnom okviru koji ženama nameće stroga ograničenja, često ograničavajući njihova prava i slobode na načine koji pojedincima izvan njenih granica mogu biti teško shvatljivi.

Sloboda kretanja za žene u Saudijskoj Arabiji ozbiljno je ograničena jer moraju imati muškog pratioca, poznatog kao “mahram”, koji ih prati. Bez pristanka i prisustva Mahrema, žene ne mogu putovati, tražiti posao, ući u brak, upisati visoko obrazovanje ili se podvrgnuti kirurškim zahvatima. Čak i tijekom policijskog ispitivanja, Mahram je taj koji mora identificirati ženu i prenijeti svoje mišljenje, budući da joj nije dopušteno skinuti hidžab koji joj pokriva lice.

U određenim regijama ženama je zabranjeno dobivanje vozačke dozvole, temeljne privilegije koju uživaju u brojnim drugim područjima diljem svijeta. Štoviše, pojedinci koji otvoreno izraze svoje protivljenje ovoj zabrani podliježu kaznama.

Unatoč dostupnosti vlakova za žene, postoji ograničenje u obliku posebnog vagona koji se nalazi na stražnjoj strani vlaka. Nažalost, većina autobusnih tvrtki uskraćuje prijevoz ženama, ne ostavljajući im drugog izbora nego da se oslone na alternativne metode poput hodanja, taksija ili ovisnosti o svojim Mahramima.

Praksa prisilnog odijevanja prisiljava žene da nose “abaju”, lepršavu crnu odjeću koja obavija cijelo tijelo, isključujući ruke, stopala i lice. U određenim regijama, dodatni uvjet je nikab, koji skriva cijelo lice osim očiju. Dok je princ Mohammed bin Salman Al Saud istaknuo izglede za odustajanje od ovog krutog kodeksa odijevanja, većina žena odlučuje se pridržavati društvenih očekivanja kako bi izbjegle cenzuru.

Iako imaju pravo na obrazovanje, žene se suočavaju s raznim ograničenjima koja im ograničavaju pristup obrazovanju. Mnogi se odlučuju za tradicionalna područja studija koja se smatraju prikladnijima za žene. No, i nakon završetka školovanja nailaze na poteškoće u pronalaženju posla. Njihova radna sposobnost ovisi o odobrenju muškog pratitelja i često su ograničene na uzak raspon zanimanja, kao što su njegovateljica i učiteljica.

U mnogim je slučajevima uobičajeno da pojedinci stupaju u brak u mladoj dobi, pri čemu se značajan broj djevojaka udaje prije nego što uđu u pubertet. Unutar granica bračne zajednice žene se susreću s izazovima u postizanju bilo kakvog oblika neovisnosti jer im je zabranjeno izlaziti izvan doma i komunicirati s drugima.

Podjela društva na temelju spola prevladavajuća je praksa koja dovodi do uspostavljanja zasebnih područja unutar javnih prostora poput restorana, sveučilišta i drugih ustanova. Ova se segregacija provodi čak iu poznatim međunarodnim lancima brze hrane kao što su McDonald’s i Starbucks.

Žene se nalaze u pravno i socijalno nepovoljnijem položaju, gdje njihova svjedočanstva imaju manji značaj u odnosu na muškarce. Štoviše, pravna pitanja često se rješavaju na temelju plemenskih običaja, a ne na temelju utvrđenih zakona. Osim toga, pravni sustav ne jamči jednaka prava nasljedstva za žene.

Nametanje ovih zabrana ne samo da potiče značajne razlike među spolovima, već također uvelike otežava individualne slobode i rast žena koje žive u Saudijskoj Arabiji. Dok se brojne regije diljem svijeta aktivno zalažu za prava žena i teže jednakosti spolova, Saudijska Arabija ustraje u privrženosti konzervativnim načelima, ostavljajući malo prostora za transformativni napredak unutar svojih granica.

Ads