U Udruženju potrošača “Efektiva” ističu da je praksa izdavanja zbirnih računa za električnu energiju nezakonita.Nakon hakerskog napada na EPS u decembru prošle godine, građanima su počeli stizati značajno uvećani računi za električnu energiju, a neki tvrde da određeni period ne dobijaju pojedinačne račune, već im se dostavlja objedinjeni račun. Udruženje potrošača “Efektiva” ukazuje da je takav način izdavanja računa protivan zakonu. Pre hakerskog napada, u novembru prošle godine, došlo je i do poskupljenja struje. Prema novom cenovniku Elektroprivrede Srbije, cena kilovat-časa električne energije za građane u sve tri zone (zelenoj, plavoj i crvenoj), bez obzira na vrstu struje, povećala se za 9,28 odsto. Hakerski napad je dodatno otežao situaciju, onemogućavajući građanima korišćenje šaltera EPS-a, kao i mogućnost plaćanja računa ili podnošenja reklamacija online.

 

 

U Udruženju potrošača “Efektiva” ističu da su zabeleženi slučajevi građana koji su primali objedinjene račune, što smatraju nezakonitim postupkom. Prema njihovim rečima, ovakve račune trebalo bi osporiti i reklamirati. “Član 90 Zakona o zaštiti potrošača propisuje da se račun za usluge od opšteg ekonomskog interesa izdaje za pružene i izmerene usluge u obračunskom periodu koji ne sme biti duži od mesec dana. Drugim rečima, mesečni račun ne bi trebalo da obuhvati akumuliranu potrošnju iz prethodnih meseci, već isključivo izmerenu potrošnju u mesecu za koji se taj račun sastavlja”, objašnjavaju u Efektivi. Dodaju da trgovac električnom energijom ne sme neopravdano obogatiti sebi koristeći praksu nečitanja brojila tokom više meseci, nakon čega bi izdao formalno mesečni račun, ali suštinski objedinjeni, gde bi sva potrošnja bila klasifikovana kao crvena zona, što je izuzetno skupo. Ističu da bi, da je trgovac strujom obavljao svoje dužnosti, redovno očitavao brojila i pravovremeno izdavao mesečne račune, pojedinačni računi bili u nižim zonama (zelenoj i plavoj), sa znatno nižim iznosima obračunatih cena u odnosu na taj “objedinjeni” račun koji je sve akumulirane troškove svrstao u crvenu zonu – sa visokim cenama.

 

 

U udruženju potrošača ističu da bi putem reklamacije trebalo zahtevati poništenje spornog “zbirnog” računa i izdavanje pojedinačnih mesečnih računa sa jasno odvojenim vrednostima očitavanja. U situacijama gde je potrošač samostalno očitavao brojilo i o tome obaveštavao EPS u pisanom obliku, preporučuju da podseti na ta prethodna obaveštenja. Ako potrošač nije slao obaveštenja o sopstvenim očitavanjima, trebalo bi to učiniti kroz proces reklamacije. “Važno je napomenuti da, kada potrošač izrazi prigovor na ‘zbirni’ račun putem reklamacije, EPS obično odustaje od tog računa i izdaje pojedinačne, korigovane račune. Zbog toga, nije preporučljivo ostati ćutljivim. Suprotno, treba izraziti nezadovoljstvo, podneti reklamaciju i ukazati na svoja prava. Oni koji ćute i nemoćno podnose situaciju rizikuju nepravedno postupanje”, poručuju iz Efektive. Zaključuju da je praksa izdavanja “zbirnih” računa za struju, koji su formalno predstavljeni kao mesečni, obmana potrošača i nepoštena poslovna praksa, zabranjena Zakonom o zaštiti potrošača. Takva praksa može se kažnjavati prema članu 187 ovog zakona, uz pretnju novčanim kaznama za prekršaj u iznosu od 300.000 do 2.000.000 dinara.

 

Ads