Simona Šeremet Kalanj, aktivistica u Sloveniji, izvijestila je da su u tijeku napori da se prikupe informacije o više slučajeva navodne smrti djece, za koje se vjeruje da su djeca zapravo živa. Sličnim sumnjama se bave i u drugim zemljama koje su nekada bile dio Jugoslavije.

O temi majki koje su doživjele tragične gubitke svoje djece tijekom 1970-ih i 1980-ih godina u bivšoj Jugoslaviji ponovno je u petak raspravljao parlamentarni odbor u Sloveniji. Ostaje neizvjesno jesu li ta djeca doista stradala, što je dovelo do nedostatka slaganja među članovima odbora. Unatoč izostanku konkretnih rješenja, predstavnici SDS-a i NSi-ja izrazili su namjeru da osnuju Vladino povjerenstvo koje će se baviti ovim mučnim slučajevima.

Aktivistica Simona Šeremet Kalanj, predstavnica Društva Izgubljeni otroci Slovenije, odigrala je ključnu ulogu u pokretanju druge rasprave o ovoj temi unutar parlamentarne komisije. Udruga je posvećena pomoći majkama u potrazi za djecom koja su nepravedno proglašena umrlom. Kalanj je istaknula zajedničko iskustvo ovih majki: nakon poroda iz rodilišta su ih obavijestili da su im novorođenčad preminula. Međutim, uskraćena im je prilika da vide svoju dojenčad i samo su im dostavljeni nepotpuni zapisi. Nadalje, rodilište je ponudilo organizaciju pogreba.

Šeremet Kalanj je u svom citatu istaknula slučaj navodne smrti dojenčadi koji je uključivao prodaju novorođenčeta radi posvajanja.

Spomenula je da se njihova potraga za informacijama proteže na više slučajeva u Sloveniji, kao i na rješavanje sličnih problema u drugim zemljama koje su nekada bile dio Jugoslavije. Šeremet Kalanj je priznao da su uspješno surađivali s Upravnom jedinicom Maribor u prikupljanju podataka, ali su naišli na poteškoće u uspostavljanju sličnog partnerstva s Upravnom jedinicom Ljubljana.

Ministarstvo unutarnjih poslova Slovenije izvijestilo ih je da policija tijekom pregleda dokumentacije nije provjerila nikakve sumnje u vezi s preživljavanjem djece nakon rođenja. U svjetlu toga, pozvala je vladu da se pozabavi ovim “tajnama posvajanja” i uspostavi smjernice za otkrivanje bioloških roditelja. Istaknula je da ovaj zahtjev nije zbog nje same, već zbog majki. Vlastima nije dovoljno samo obećavati i opravdavati se nekompetentnošću. Moraju biti spremni surađivati ​​i pronaći rješenje.

U tijeku je obrada svih prijava, rekao je zamjenik glavnog ravnatelja policije Robert Ferenc. Do danas su zaprimili ukupno 59 prijava, od kojih su 45 predmeta temeljito ispitali i zaključili da kaznene prijave nisu opravdane. O ovim saznanjima uredno je obaviješteno tužiteljstvo. Osim toga, trenutačno postoji 14 slučajeva koji se još uvijek razmatraju i ocjenjuju.

Zamjenik pučkog pravobranitelja Jože Ruparčič istaknuo je važnost pojačane suradnje među narodima, pozivajući slovensku vladu da poduzme sve potrebne mjere kako bi se razjasnile sve nejasnoće oko sudbine djeteta – jesu li preminula ili su doista dana na posvajanje.

U Povjerenstvu za predstavke, ljudska prava i jednake mogućnosti govorili su Zdenka Pukmaister, majka koja je 1985. godine rodila nestalo dijete, i Radiša Pavlović, predsjednik Srpskog društva za istinu i pravdu o djeci i član Povjerenstva. Vlade Srbije istaknuo je važnost jačanja suradnje među državama. Kako bi riješila ovo pitanje, Srbija je zauzela proaktivan pristup donošenjem zakona i osnivanjem vladinog povjerenstva posvećenog ovom pitanju.

U raspravi, u kojoj su zbog odsutnosti koalicionih zastupnika sudjelovali samo zastupnici SDS-a i NSi-ja, postojao je jasan konsenzus o nužnosti osnivanja vladinog povjerenstva u Sloveniji. Ovo povjerenstvo bilo bi zaduženo za pribavljanje potrebne dokumentacije i provođenje temeljite istrage svih relevantnih slučajeva.

Prema izvješćima Metropolitana, koalicijski zastupnici odlučili su se ne uključiti u raspravu, navodeći svoje prethodno sudjelovanje u sličnom diskursu prošle godine.

Ads