Ljubomiru Petroviću (53) iz Aleksandrovačke Župe dva srca kucaju kao struja u grudima. Ovaj mladić koji je zbog bolesti otišao u penziju, a sada se vratio sa ivice života i smrti, ušao je u istoriju srpske medicine – bio je prvi pacijent kome su ugrađena dva veštačka srca. Svi na Klinici za kardiohirurgiju Univerzitetske bolnice Srbije su posebno ponosni – 10 godina nakon ugradnje prvog vještačkog srca u lijevu polovinu srca, sada su spasili čovjeku život ugradnjom i lijeve i desne polovine srca. istovremeno . Srce, odnosno dvije srčane pumpe. Ljubomir je jedva prešao prag Druge hirurške klinike, kako je zgrada bila kolokvijalno poznata, nije mogao ni disati ni stajati. Srce mu je radilo samo osam posto. On je doveden iz sigurnog tunela smrti u ponedjeljak nakon četverosatne operacije, velike operacije u kojoj je učestvovalo do 30 ljudi.

Radi u jedinici intenzivne njege centra za transplantaciju srca, klinike za kardiohirurgiju. Dugačak komad gaze protezao se preko njegovih grudi, pokrivajući rez, a velika maska ​​sa kiseonikom pokrivala mu je lice. Pozdravio nas je klimanjem. Monitor lijevo i desno od svakog novog vještačkog srca i puno kablova. Neki čak vode do dva nosača na krevetu pored njega – dijelovi pumpe. Svako novo srce. Oni se donose u ruke asistenta. dr Emilija Nestorović, direktorka Centra za transplantaciju srca i kardiomehaničku podršku Klinike za kardiohirurgiju. – Ovo je Ljubomirov novi život. Ovdje možete vidjeti kako funkcioniraju lijeva i desna strana srca – rekao je, podižući moderan novčanik pored svog kreveta:

 

A ovde će da nosi ova svoja dva srca i s njima rezervne baterije, koje se pune na struju i mogu da traju do 17 sati. Tako malo, elegantno i, što je najvažnije, nečujno, jer ovo su lagane, najmodernije pumpe koje ne bruje kao one stare.

Ads